Rant-O-Matic: AMD Nihayet Kurumsal Pazarda

19 Ağustos, 2002 kuşkusuz AMD tarihine, kârlı kurumsal BT pazarına ayak bastıkları önemli bir gün olarak geçecek. Daha önce pek çok kez söylendiği gibi, AMD’nin ilerleyebilmesi için kurumsal arenada bir yer edinmesi gerekiyor. Yazarımız Omid Rahmat bu konudan “Second Hand Smoke” başlıklı köşe yazılarında (İngilizce) bahsetmişti: Second Hand Smoke – RE: Stop Smothering AMD – Part II.

Bilgiişlem yöneticileri, AMD taraftarı elemanları “şirketimizde AMD işlemcili sistemler kullanabiliriz” diye önerdiği zaman hep bir mazeret bulmuşlardır. AMD ürünlerinin kurumsal ortama girmekte geç kalmasının nedeni büyük PC üreticilerinin kurumsal pazara yönelik AMD işlemcili PC’lerinin olmayışıdır. Tabii ABD’de AMD ürünlerini kullanan belirli endüstriler ve şirketler olduğunu unutmuyoruz ancak kurumsal PC’lerin ezici çoğunluğunun Intel işlemcili olduğu da bir gerçek.

AMD’de bu gerçeği biliyor ki, “Bilgisayarın önündeki markayı geçmeden bir konsepti satamazsınız” diyor. Çoğu şirketin BT departmanı sadece birinci gruptaki markalı üreticilerin, yani Dell, HP/Compaq, Gateway, IBM gibi şirketlerin PC’lerini satın alıyor. Çoğu kişi markanın sadece bir isim olduğunu bilse de, ünlü ve yerleşmiş bir marka ismi, satınalma kararını veren BT yöneticileri üzerinde büyük etki ve olumlu izlenim bırakıyor.

Kurumsal arenadaki çoğu yönetici için marka ismi, o markanın büyüklüğüne paralel bir servis ve desteği çağrıştırıyor. Ne yazık ki bu her zaman doğru olmuyor. Sık sık, satınalma kararını verme yetkisine sahip yönetici bu satınalmayı onayladığında marka isminin sadece göz boyamaya katkıda bulunduğu ortaya çıkıyor. Kurumsal BT pazarı çoğu üreticinin gelir akışında o kadar önemli bir yer tutuyor ki, çoğu üretici bu önemli kurumsal müşterileri için özel satış ekipleri be proje yöneticileri görevlendiriyorlar. Daha da önemlisi, bu büyük şirketlerin çoğu sık sık binlerce PC’yi aynı anda alıyor. Bu nedenle, üreticiler için bir anda binlerce sistem alan büyük kurumsal şirketlerle iş ilişkisinde bulunmak bu üreticiler için her şeyden önemli ve bu şirketlere kaymak tabakası muamelesi yapıyorlar.

Bir cevap yazın