RAM’inizi Nasıl Hızlandırırsınız?

RAM'inizi Nasıl Hızlandırırsınız?

Artık resmileşti: DDR400 bellek resmen standart oldu. Artık Jedec komitesi kararını verdi, RAM ve anakart üreticileri nihayet bu bellek standardını devreye sokmak için uygulama kurallarını belirlediler. DDR400, nam-ı diğer PC3200 RAM, daha önce uyumsuzluk problemlerinden ve performans iyileştirmelerinin eksikliğinden mustarip olmuştu. Resmi bir standart olmadan RAM ile anakartı birbiri ile uyuşturmak, gözü bağlı poker oynamaya benziyordu.

Kabul etmek gerekir ki, hızlı DDR400 RAM hala problemlerden tümüyle arınmış değil. Eski DDR-1 teknolojisi 400 MHz bellek hızlarını görünce tuğla duvara toslamış boğa gibi oluyor. DDR-2 standardı çıktığında RAM yongaları tamamen yeni bir tasarıma sahip olacak, bellek kartının yerleşimi değişecek ve sinyal voltajı azalacak – bu da 667 MHz’e varan saat hızlarının mümkün olacağı anlamına geliyor. Ancak bu teknolojiyi 2003 sonuna dek beklemeyin. O zamana kadar sahip olduğunuz DRAM belleğin performansını son damlasına kadar kullanmak veya stabilite sorunlarını aşmak için BIOS ayarlarınızı optimize edebilirsiniz.

Eski sistemler de yeni modüllerden fayda sağlayabilir. DDR400 modülleri 400 MHz’lik (200 MHz) en yüksek veriyolu frekansında çalıştıramasanız bile, daha düşük saat hızlarında zamanlamalarını düşürerek daha yüksek performans elde edebilirsiniz. Hızlı bellek modülleri bu iş için idealdir. Genelde “CAS Latency” veya “RAS-to-CAS delay” değerlerini düşürmeniz sisteminizin performansına daha yüksek bir bellek çalışma hızı seçmenizden daha fazla katkıda bulunur. Bu yazıda bellek zamanlamaları ile ilgili kavram ve teknolojileri açıklayacak, bazı ince ayarlarla ilgili öneriler getireceğiz. Bu yazıdaki bilgiler DDR333 ve DDR266 RAM standartları için de geçerlidir.

Bir cevap yazın