Rambus Nvidia’ya Karşı Yürüttüğü Patent Davasını Kazandı

Nvidia gelecekte Rambus’tan lisans almak zorunda kalabilir mi? Reuters’in haberine göre ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu         Nvidia’nın Rambus’un patentlerini ihlal ettiğine hükmetti. Bu durumda bazı Nvidia ürünlerinin ithalinin engellenmesinin önü açılmış oluyor.

Rambus Temmuz 2008 tarihinde Nvidia’nın en az 17 patenti ihlal ettiğini ileri sürerek dava açmıştı. Bu patentler Nvidia’nın grafik işlemcileri, yongasetleri, sistem yongaları ve diğer ürünlerinde kullandığı bellek denetleyicileri ile ilgili. Rambus bu bellek denetleyicilerinin GDDR3 gibi çeşitli bellek tipleriyle çalıştığını söylüyor. Bunun yanında Nvidia Rambus’un iddia ettiği kadar çok sayıda patentten ceza almayabilir. Sonuçta bu davanın sonucu yargıya bağlı.

Rambus’un kavgalı olduğu tek şirket Nvidia değil. Samsung, Rambus ile bitmek tükenmek bilmeyen patent davalarını sonlandırmak için aynen Intel’in AMD’ye yaptığı gibi para teklif etmeye karar verdi. Bu para öyle yabana atılacak cinsten küçük bir miktar da değil: 900 milyon Dolar.

Bir cevap yazın