Rambus ile Jet Hızı: PC1066’lı 6 Anakart Testte

Rambus Yeniden Mi Doğuyor? Intel 850E Yongasetli 6 Anakart, Devam

Ve unutmayın: Intel sadece RDRAM platformunda rakibi AMD Athlon XP’ye fark atabiliyor. DDR RAM platformunda ise Athlon XP’yi çok az bir farkla geçebiliyor ve Athlon XP daha düşük saat hızlarında çalışmasına karşın, P4’ün DDR RAM ile Athlon XP karşısında büyük bir performans kazancı getirdiği söylenemiyor.

i850E'de şimdilik USB 2.0 destekli yeni Intel güney köprüsünü sadece Gigabyte kullanıyor. Intel'in bunu kendi anakartlarında neden kullanmadığı bir sır.

i850E’de şimdilik USB 2.0 destekli yeni Intel güney köprüsünü sadece Gigabyte kullanıyor. Intel’in bunu kendi anakartlarında neden kullanmadığı bir sır.

Rambus kesinlikle ölmüş değil; bunun kanıtını görmek için deney yapmayı seven anakart üreticilerine bakmak yeterli. Bazı ilginç gelişmelerle gelen ilk üreticiler Asus ve Gigabyte oldu. Asus, P4T533 anakartına 32 bit bellek modülleri için yeni bir arabirim ekledi. Çifter çifter kullanılması gereken standart RDRAM modüllerinin aksine, 32 bitlik modüller anakart üzerinde tek başına kullanılabiliyor. Kullanıcıları seçim sıkıntısından kurtarmak için RAM ile birlikte satılan anakartlar da var. Gigabyte ise hiçbir masraftan kaçınmamış, tümüyle yeni bir anakart tasarımıyla Intel’in ICH4 güney köprüsünü anakartına eklemiş. Sonuçta bu anakartın tüm USB portları USB 2.0 destekli olmuş.

16-bit'lik RDRAM ile 32-bit'lik DDR-SDRAM alt alta.

16-bit’lik RDRAM ile 32-bit’lik DDR-SDRAM alt alta.

Bu yeni karşılaştırmamızda 850E yongasetli altı anakart var. Intel’in bu yongasetini daha da geliştireceğini umuyoruz, çünkü Intel 1.5 yılı aşkın süre önce (Kasım 2000) i850 yongasetini çıkardığından beri neredeyse hiçbir şey değişmedi. Kuzey köprüsü ve güney köprüsü aynı kaldı; sadece yeni Northwood çekirdeği için küçük bir modifikasyon yapıldı.

Bir cevap yazın