Rambus ile Jet Hızı: PC1066’lı 6 Anakart Testte

Giriş

Hiçbir şey planladığınız gibi gitmez. Sık sık politik kararların alındığı Intel’de pazarlama uzmanlarını endişelendiren şey de bu. Şirketin dev bir siyasi parti gibi çalıştığı söylenebilir: Seçmenlerin neler istediğine bakıp, sanki aksini hiç istemeyeceklermiş gibi her şeyi etkileyecek geniş kapsamlı bir karara varırsınız. Intel 2 yıldan uzunca bir süre önce, Rambus’un geleceğe açık tek bellek olduğunu ilan ederek politik bir hata yaptı. Tüm seçmenler en iyi bellek teknolojisini isteriz demesine karşın, nihayetinde çoğunluk Rambust fraksiyonunu desteklemedi; daha muhafazakar davranıp DDR SDRAM kampına yöneldi. Intel bu yenilgiyle önemli bir cepheyi kaybetmiş oldu – ezeli rakibi AMD rakip platformuyla pazar payını ikiye katladı. Intel bunun üzerine pazar lideri olarak, son gelişmelere ayak uydurabilmek için, yeni atılımlarının doğal olarak DDR teknolojisine dayandığını duyurdu. Ancak bununla da kalmadı – üst düzey teknoloji bilgisine sahip olmayan katılımcıların da yer aldığı basın toplantılarında şu söz sık tekrarlanır oldu: Rambus bellek söz konusu değil; özellikle de bizim işlemcilerimizle. Intel günah çıkarır gibi tüm etkinliklerinde konuklarına Rambus’ın artık pazarda geçerliği olmadığını – gelişiminin çıkmaz sokağa girdiğini – duyurdu. Hiç şüphe yok ki gelecek DDR’ındı! Bugün bu strateji tümüyle anlaşılmaz görünüyor; özellikle de Intel’in amiral gemisi Pentium 4 gerçek performansına sadece RDRAM yardımıyla ulaşırken.

Rambus yol haritası buna benzer bir şey. Ancak, Intel'İn 850E yongasetinin halefini RDRAM destekli yapıp yapmayacağı kesin değil. Ayrıca, Rambus firmasının başı FTC davasıyla belada.

Rambus yol haritası buna benzer bir şey. Ancak, Intel’İn 850E yongasetinin halefini RDRAM destekli yapıp yapmayacağı kesin değil. Ayrıca, Rambus firmasının başı FTC davasıyla belada.

Bir cevap yazın