Ramar 6027B GPS

Ramar 6027B GPS

Kurulum: 5 Puan

Ürünle birlikte son derece ayrıntılı bir Türkçe kullanım kılavuzu geliyor. Adım adım araç kitinin nasıl takılacağından bilgisayara yazılımın nasıl kurulacağına, haritaların nasıl güncellenebileceğinden MP3/MP4 dosyaların SD Kartta nereye çekilmesi gerektiğine kadar her türlü bilgiye yer verilmiş. İlk defa GPS aygıtı kullanacaklar için sistemin nasıl çalıştığı bile kısaca anlatılmış.

İşlevsellik: 5 Puan

6027B açıldıktan sonra bir dakikadan kısa bir süre içerisinde GPS sinyallerini alıyor ve konumunuzu harita üzerinde gösteriyor. Gitmek istediğiniz noktayı girmek için adres bul kısmına gelip aradığınız yeri yazmaya başlıyorsunuz. Otomatik tamamlama özelliği alet üzerine yüklü olan veritabanından bir sonraki harf seçeneklerini karşınıza çıkarıyor. Ya da gitmek istediğiniz nokta bir devlet dairesi, banka, alış veriş merkezi vb. toplum hizmetine açık bir noktaysa POI’ler arasından bulunduğunuz yere en yakın olanı veya belirttiğiniz bir adrese en yakın olanı seçebiliyorsunuz. Adres bulma işin kısa bir alışma sürecinden sonra son derece kolay hale geliyor.

Ramar 6027B GPS

Bir kere hedefinizi belirledikten sonra sistemin rota hesaplama süresi oldukça kısa, girdiğimiz bütün adresleri en fazla 20 sn içerisinde hesaplayarak rotamızı çizdi. Rota belirlerken ekonomik, hızlı ve kolay seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. Açıkçası bu seçenekler arasında bizim girdiğimiz rotalarda pek farklı sonuçlar elde edemedik yine de yazılımın bu tür farkları göz önünde bulundurması iyi bir şey. Ayrıca yolculuk ettiğiniz aracı da seçebiliyorsunuz (araba, taksi, otobüs, yaya, bisikler ve acil durum). Yine ayarlardan rota planlanırken GPS aletine hangi yolları kullanmasını istediğinizi belirtebiliyorsunuz. Örneğin sadece aslfalt yolları kullan veya paralı yolları kullanma gibi.

Ramar 6027B dönüşe yaklaştığınızda sizi sesli olarak da uyarıyor. Döneceğiniz cadde veya sokakların ismini sesli olarak belirtmiyor ancak ekranın üst kısmında hangi caddeye doğru yol aldığınız gösteriliyor. Ekranın alt kısmındaysa şu anda hangi caddede olduğunuz gösteriliyor.

Bu ürünle birlikte Başarsoft’un hazırladığı Türkiye haritası 1 GB SD karta yüklenmiş olarak geliyor. Dağıtıcı firmadan aldığımız bilgiye göre kullanıcıya iki yıla kadar da harita güncelleme imkanı sunuluyor.

Şu ana kadar aygıtın hep GPS özelliklerinden bahsettik ancak 6027B’nin başka marifetleri de var. Ürünle birlikte gelen SD karta müzik, resim, video ve e-kitap dosyaları yükleyebiliyorsunuz (Desteklenen dosya türleri: MP3, WMA, WAV, AVI, WMv, ASF, JPEG, BMP, TIF, GIF, TXT). Eğer yeterince büyük bir SD kartınız varsa 6027B bir çeşit taşınabilir çoklu-ortam deposu olarak kullanılmaya uygun. Ürünün ekran çözünürlüğü çok ileri seviye olmasa da izlediğiniz videolar idare eder kalitede görüntü sunuyor.

Ürünün sunduğu temel özellikler ana ekranda görünüyor: GPS, mp3/video oynatıcı, Bluetooth.

Ürünün sunduğu temel özellikler ana ekranda görünüyor: GPS, mp3/video oynatıcı, Bluetooth.

Ramar 6027B’nin bir başka özelliği de Bluetooth üzerinden cep telefonunuza bağlanabiliyor ve aletin ekranını kullanarak sizi kimin aradığını gösteriyor veya istediğiniz bir numarayı aramanızı sağlıyor. Ayrıca aramayı cevapladığınızda sesi otomatik olarak dışarı verebiliyor böylece kulaklık takmak zorunda kalmıyorsunuz. Araba kullanırken gerçekten işe yarayabilecek özelliklerden birisi.

6027B'nin sağ tarafında harici GPS anten girişi, ses düğmesi, SD Kart yuvası ve dokunmatik ekran için kalem yer alıyor.

6027B’nin sağ tarafında harici GPS anten girişi, ses düğmesi, SD Kart yuvası ve dokunmatik ekran için kalem yer alıyor.

Sol taraftaysa sıfırlama düğmesi, güç girişi, kulaklık girişi, usb girişi var.

Sol taraftaysa sıfırlama düğmesi, güç girişi, kulaklık girişi, usb girişi var.

Arka tarafta sağ alt kenara yakın olan küçük beyaz düğme aleti kapatıp açmak için kullanılıyor. Bunun dışında bekleme konumuna geçirme için 6027B'nin üzerinde bir de büyük düğme yer alıyor.

Arka tarafta sağ alt kenara yakın olan küçük beyaz düğme aleti kapatıp açmak için kullanılıyor. Bunun dışında bekleme konumuna geçirme için 6027B’nin üzerinde bir de büyük düğme yer alıyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

3 Yorum

  1. cevat akdoğan

    kolay gelsin arkadaşlar ben bu cihazı 4yıl önce aldım cihazdan cok memenunum bir cok arkadaşımda değişik marka cihazlar var hepsine taş cıkarır kullanması cok kolay ve basit bu yüzden düşüneneler tavsiye ederim,birde bu cihazı nasıl güncellemem gerkiyor bunu nasıl yapabilirim. yardımınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın