RAID Nakli Serüveni

RAID Nakli Serüveni

“RAID nakli mi? Hey siz Tom’s Hardware çılgınları, gene ne işler karıştırıyorsunuz?”. Elbette her zamanki gibi yapmamız gereken en iyi şeylerden birini yaptığımıza inanıyoruz: Günlük yaşantıda karşımıza çıkabilecek her türlü durum için deney ve karşılaştırma yapmak ve meraklı kullanıcılar ile sistem yöneticilerinin işlerine yarayacak bilgiler sunmak. RAID naklinin RAID yapılandırmalarını değiştirmekle hiçbir alakası yok. RAID naklinden kasıt, var olan RAID dizgesinin kurulu olduğu depolama denetleyicisinden başka bir depolama denetleyicisine olduğu gibi taşınmasıdır. Sisteminizi kökten değiştirdiğiniz zaman bu durum önem arz edebilir (özellikle anakart değiştirildiği zaman). Yalnız RAID dizgelerinin asıl işleyişi denetleyiciden denetleyiciye değiştiğinden (RAID seviyeleri sadece ne yapılacağını tanımlar, uygulamanın nasıl yapılacağını değil), dizgenizi başka bir sisteme taşırsanız yapılandırmanız yeni sistem tarafından tanınmayabilir.

RAID listeleri için uygun parçaları belirleyebilmek amacıyla çeşitli RAID denetleyicileri üzerinde Windows kurulumları gerçekleştirirken, hâlihazırda kurulu durumdaki RAID dizgelerini başka denetleyicilerle çalıştırmaya kalkıştığımız zaman sık sık sorunlarla karşılaştık. Eğer sisteminizde sabit disklerinizi RAID yapılandırmasıyla çalıştırıyorsanız dizgenizi bir platformdan başka bir platforma taşımanın mümkün olup olmadığını merak edebilirsiniz. Şimdi Windows kurulumunuz sırasında RAID dizgesi yaratmak için kullandığınız üç senelik bir anakartı düşünün. Var olan dizgenizi daha yeni bir tümleşik RAID denetleyicisine taşıyabilecek misiniz? Şayet çalışmazsa bunun çözüm yol nedir, biliyor musunuz? Ve en önemlisi eğer bir problemle karşılaşırsanız RAID dizgenizi kaybetmeden tüm işlemleri geri alabilecek misiniz?

Bu deneyi gerçekleştirmek amacıyla uygun platformlar bulmak için donanım mahzenlerimizi altüst ettik. Daha sonra RAID denetleyicilerinin ilk kez güneyköprüsü bileşenlerine eklendiği 2003 senesine dönmeye karar verdik. 865 ve 875 yonga setlerinde anakart üreticisinin seçimine bağlı olarak yer alan Intel’in ICH5R, RAID 0 ve RAID 1 dizgelerini desteklemek için SATA/150 bağlantılarını sunan ilk yongaydı. 2004 senesinde ICH6R SATA bağlantısı sayısını dörde çıkartırken bir sene sonrasında ortaya çıkan ICH7R RAID 5 ve Intel’in Matrix RAID (kullanıcıların bir sistemde birden fazla RAID dizgesini yaratabilmesini sağlıyor) yapılandırmalarına ilk desteği getirdi. Intel yonga setli anakartların yanında bir nForce3 ve VIA K8T800 Pro (VT8237 güneyköprüsü) temelli anakartı da deney setimize kattık. Üstelik depoda eski bir Promise FastTrak 20378 denetleyicisiyle de karşılaştık. Bu denetleyici kart halinde satıldığı gibi üst seviye anakartlarda da tümleşik olarak bulunabiliyor.

Son olarak günümüzde kullanılan sistemleri temsilen üç depolama denetleyicisi/güneyköprüsü seçtik: AMD690 ve AMD/ATI Crossfire Xpress 3200 yonga setlerinin SB600, Intel’in P35 ve yakında piyasaya çıkacak olan X38 yonga setlerinin ICH9R güneyköprüleri ile Soket AM2 işlemcileri için hala en gözde yonga setlerinden olan Nvidia nForce 590. Tüm bu yongalar AHCI kipini ve çeşitli RAID yapılandırmalarını destekliyorlar fakat bizim tek istediğimiz eski sistemlerde oluşturduğumuz RAID dizgelerimizi kabul etmeleri.

Bir cevap yazın