RAID Başarım ve Sınıflandırma Listesi: Bölüm 2

RAID deneylerimiz için daha önceki deneyimizde kullandığımız Samsung HM321KJ SATA/300 sabit disklerinden yararlanacağız. Bu sefer üç ila sekiz adet sabit diski RAID 5 ve RAID 6 yapılandırmalarıyla çalıştıracağız.

RAID deneylerimiz için daha önceki deneyimizde kullandığımız Samsung HM321KJ SATA/300 sabit disklerinden yararlanacağız. Bu sefer üç ila sekiz adet sabit diski RAID 5 ve RAID 6 yapılandırmalarıyla çalıştıracağız.

Son birkaç aydır RAID ile alakalı birçok inceleme yazısı yayınladık. RAID teknolojisi (Redundant Array of Independent Drives – Bağımsız Yedek Diskler Dizisi), sistemde tek bir sabit disk bulunmasının getirdiği bazı sınırlandırmaların üstesinden gelebilmek amacıyla yaratıldı. RAID bunu birden fazla sayıdaki sabit diski farklı şekillerde bir araya getirerek gerçekleştirmekte. İlk defa sunucularda boy gösteren RAID yapılandırmaları (RAID seviyeleri olarak da bilinirler), zamanla giderek ucuzlayarak genel kullanıcıların satın alabileceği bir fiyata sahip oldular. RAID 0 ve RAID 1 seviyelerinin oluşturulması oldukça kolay olduğundan, çoğunlukla bu seviyeler kullanıcılar tarafından tercih edilirler. Bu yapılandırmalar şerit (stripe) setlerinin yaratılmasıyla (RAID 0) veya bir diskteki verilerin diğer diske eş zamanlı yazdırılmasıyla, yani aynalanmasıyla (mirroring – RAID 1) çalışırlar. Bunun yanında RAID 5 ve RAID 6, karmaşık uygulamalar için daha akıllıca seçenekler sunuyorlar.

Bu seferki deneyimizde de RAID Başarım Ve Sınıflandırma Listesi yazı dizimizin birinci bölümünde kullandığımız deney düzeneğini kullanacağız. RAID 5 ve 6 yapılandırmalarıyla deneyeceğimiz sabit disk sayısı tek bir sistemde üç ila sekiz arasında değişiyor. Bu iki RAID seviyesi, özellikle depolama sunucuları için yüksek ağ depolama kapasitesi ve geliştirilmiş veri güvenliği sunuyor. Peki, bunu demekle ne anlatmak istiyoruz? Basit bir RAID 0 şerit seti hem okuma hem de yazma başarımında büyük başarım artışı getirir. Yalnız bu rahatlık, sadece bir diskiniz zarar görse bile tüm verilerinizin kaybolma riskini de göze aldığınız anlamına gelir: RAID 0 dizgesine (array) giren sabit disklerin sayısı arttıkça veri kaybı riskiniz de bir o kadar artar. RAID 1 ise aksine verileri gerçek zamanlı olarak diğer disk veya disklere kaydederek (verileri aynalayarak) veri güvenliğini kat be kat arttırır. Maalesef bunun bir sakıncası da sisteminizdeki onca sabit diskten sadece birinin kapasitesi kadar bir veri alanını kullanmak zorunda kalmanızdır ve RAID 1 en fazla iki sabit diskin birleştirilmesiyle oluşturulabilir.

İşte RAID 5 ve 6 verileri birden fazla sabit diske gerek şerit setleriyle gerekse aynalayarak depolamakla, hem başarım hem de veri güvenliğinin mükemmel bir bileşimini meydana getirir. RAID 5 eşlik bilgisini (parity information) tüm sabit disklere dağıtırken, RAID 6 ikinci bir eşlik bilgisi daha yaratarak eşlikli (parity-enabled) RAID 5 şerit setinin bulunduğu tüm disklerin üzerine yayar. Bir RAID 5 yapılandırması, verileri şeritlemek ve eşlik eklemek amacıyla en az üç sabit diske gereksinim duyar. RAID 6 ise daha üstün bir seviye olduğundan en az dört veya daha fazla sabit diskle çalışır. Bu sayede RAID 5 dizgeniz bir hatalı diskteki verileri kurtarabilirken, RAID 6 verileriniz kaybolmadan iki sabit disk arızasına birden mani olabilir. Öte yandan RAID 5 birkaç yıldan beridir uzman kullanıcılar ve sunucular arasında baya ün kazanmış olsa da RAID 6 sahip olduğu geliştirilmiş güvenlik özelliği sayesinde giderek yaygınlaşıyor. Her ikisi de eşlik hesaplamalarını işlemciye yaptıran sunucu tabanlı (host-based) RAID denetleyicileri üzerine kurulabilirler. Çift veya dört çekirdekli işlemciler sayesinde, bu XOR hesaplamalarını yapmakta eskisi kadar darboğazla karşılaşılmıyorken, XOR motoruna sahip RAID denetleyicileri de eşlikli RAID yapılandırmaları için işlemciye düşen yükü zaten azaltıyorlar.

Şimdi gelin hep beraber RAID 5 ve 6 nasıl çalışıyor, eşlik nasıl hesaplanıyor ve bu kipler deney sistemimiz üzerinde nasıl bir başarım sergiliyor hep beraber görelim. İleriki sayfalarda yer alan sonuçlardan da görebileceğiniz gibi yüksek sabit disk sayısı her zaman başarım artışı anlamına gelmez ve açıkçası RAID 5 PC kullanıcıları için pek de gerekli görünmüyor.

Bir cevap yazın