RAID Başarım ve Sınıflandırma Listesi: Bölüm 1

RAID Başarım ve Sınıflandırma Listesi: Bölüm 1

Çoğu sistem meraklısı ve sıradan kullanıcılar sadece başarım elde etmek için RAID dizgesi (aray) yaratırlar. Sadece çok az kişi veri güvenliğini düşünür. İşte bu nedenle çoğunlukla dizgeler basit RAID 0 şerit (stripe) kipinde oluşturulur. Kendinize hiç sabit disk sayısı arttırılınca RAID dizgelerinin nasıl değişeceğini ve başarımın bundan nasıl etkileneceğini sordunuz mu? Yapmaya değer mi? Peki dizge ne zaman darboğazla karşılaşır? Veritabanı yöneticileri ve meraklı bilgisayarcıları şimdi sıkı durun: Tom Amca’nın RAID başarım listeleri işte karşınızda!

Planımız çok basit fakat bir o kadar da iddialı: İlk önce tüm RAID kiplerini mümkün olan en az sayıda ve daha sonra da sekize kadar değişen sayıda sabit disk kullanarak test etmek. Sekiz sabit diskli deneyi ancak sistem uzmanlarının kullandığı PC’ler ve giriş seviyesi sunucular için öneriyoruz çünkü eSATA destekli harici cihazlar kullanmadan o kadar sabit diski tek bir bilgisayar kasasına sığdırmak çok güç olacaktır. Üstelik sekiz girişli profesyonel RAID denetleyicilerini kullanmak çok damarlı kablolar (her sabit diske ayrı ayrı kablo çekme zahmetinden kurtaran çoklayıcı bir kablo) ve bazen “mini SAS” olarak da bilinen bazı pahalı tertibatlar gerektirecektir.

Bu makale yayınlayacağımız iki yazıdan ilkini teşkil etmekte. Bugün yazımızda RAID 0, RAID 1 ve RAID 0+1’den, ikinci makalede ise RAID 5 ve RAID 6’dan bahsedeceğiz.

Neden RAID Listeleri?

Bu projeyi öne sürmemiz için birçok neden vardı. Yüksek depolama hızı gereksinimi duyan bir çok uygulama bulunmakta: Yüksek çözünürlüklü HD video ve ses çözümleme (encoding) programları gibi sürekli yoğun veri akışına ihtiyaç duyan ses veya video uygulamalarını gözünüzün önüne getirin. Böyle uygulamalarda sıkıştırma işlemini azaltır veya yarıda keserseniz veri hızınız adeta fırlayıverir; çoklu kaydetme kanallarıyla da aynı şeyi elde edersiniz. Büyük ağlardaki dosya sunucuları da istemci PC’lerin sayısını arttırmak için yazılım güncellemelerini alabilmelidirler. Bunlardan başka bir güvenlik kamerasından gelen verileri (saniyede birkaç düzine fotoğraf gönderilmesi söz konusu olabilir) sürekli olarak kaydeden, haberleşme günlüklerini tutan yada bilimsel amaçlı ölçümler yapmak amacıyla kullanılan algılayıcılardan gelen verileri devamlı depolamak durumunda olan veri toplama sunucularını düşünün.

Öyleyse yoğun veri aktarımı her şey demek değil: Bazı uygulamalar saniyede yüzlerce G/Ç işlemlerine ihtiyaç duyarlar. Çok büyük veri tabanları depolama G/Ç işlemlerinin yüksek hızda yapılmasını sağlayan belleklere tamamen aktarılamaz. Buradan aklınıza kredi kartı işlemleri, stok takip sistemleri gibi geniş veri tabanı gerektiren uygulamalar gelebilir.

Bizim RAID listelerimiz sayesinde ihtiyacınız olan uygulama alanları için ne gibi gereksinimlerinizin ve kaç adet sabit diske ihtiyacınızın olduğunu öğrenebileceksiniz. Başarım grafiklerimiz erişim süresi ölçümleri, arayüz veri yolu genişliği başarımı, en yüksek-ortalama-en düşük okuma ve yazma hızlarını içeriyor. Ayrıca dosya, web ve veritabanı sunucuları veya iş istasyonları için G/Ç başarım karşılaştırma grafiklerini de bu yazımıza dahil ettik.

Bir cevap yazın