RAGE Konsollara Fazla Geldi!

Şu aralar gözler sekiz bin yılda bir oyun çıkaran ama tartışılabilir olarak Doom 3 hariç şimdiye kadar yaptıkları herhangi bir FPS’yi en az iki kere oynamadan bırakmadığımız ID Software’in yeni oyunu Rage’de. Oyunun çıkışına günler kala oyunun devasa dünyasının konsollara nasıl sığacağına dair olan soru işaretleri de cevaplandı.

Şimdi sıkı durun arkadaşlar: RAGE Xbox 360’ta üç disk olacak, Playstation 3’te ise 8 GB’lık dosya yükleyecek. Sanırım dört gün önce Jim Sterling’in Game Front’ta yazdığı “konsollar sadece kötü PC’lere dönüştü” makalesini doğruluyor bu durum. Anlaşılan o ki konsollar teknolojik anlamda ciddi bir şekilde geri kalmaya başladı ve tökezliyorlar. Konsol portlarının azalmasından, daha çok PC’ye özel oyun çıkmasından belli değil mi zaten bu durum?

Playstation 2 veya Xbox döneminde bu eskime hali bu kadar belli değildi zira konsolların kendilerine has, PC’ye çıkmayan oldukça iyi oyunları vardı ve teknik yönden açıkları oldukça iyi sanat yönetimi sayesinde yapımcılar tarafından kapatılıyordu. Bu jenerasyonda ne yazık ki bunu söylemek zor, konsola çıkan oyunlar göz alıcı ve gerçekçi grafikleri olduğu iddiasıyla piyasaya çıkıp PC versiyonlarının yanında oldukça sönük kalıyorlar.

Konsolların tek ihtiyacı olan kendilerine özel oyunlar ve teknik açıklarını kapatacak, işini bilen sanat yönetmenleri. Hepsi bu.

Konuya geri dönmek adına, RAGE 4 Ekim’de Amerika’da, 7 Ekim’de Avrupa’da piyasaya çıkıyor.

9 Yorum

 1. levent

  haberi paylaşan arkadaşın konsol dünyasında haberi yok anlaşılan. Konsolların kendine has çok güzel oyunları var say say bitmez. xboxda gears of war serisi, halo serisi, alan wake. ps3’de uncharted serisi, infamous serisi, killzone serisi, metal gear solid 4, god of war serisi, resistance serisi, gran turismo 5, heavy rain. Bunlar ilk aklıma gelenler. Daha fazlasını merak ediyorsanız wikipediadan açıp bakarsınız.

  • gouranga

   Haberi tam okumamışsınız anlaşılan. Diyor ki konsolların öne çıkması gereken yanı teknik eksikliklerini yapımcıların ustaca kapattığı kendine has oyunlar. PC ile girdikleri grafik yarışını normal olarak kaybetmiş durumdalar bunca yıldan sonra.

   Benim anlamadığım şey de bazı konsol sahiplerinin ölümüne konsollarını savunmaları. Hiçbir PC sahibi aldığı ekran kartını ölesiye savunmaz ama konsolcular öyle değil. Evet konsolun ömrü PC den uzun ama her elektronik alet gibi teknik ömrünü tamamlıyor konsollar, bunu kabul etmemek için direnmek yersiz. Bu saatten sonra oyun yapımcılarının yapacağı şey sanatsal yönü ya da oynanışı ağır basan oyunlar yapmak olmalı, grafik yarışına girmek değil. Yani editörle aynı fikirdeyim.

  • Oruç Dim

   Evet levent, bu bahsettiğin oyunların neredeyse tamamının incelemelerini benim yazmam ve sitenin konsol editörü olmam dışında konsol dünyasından bir haberim yok.
   Komik. Haberi okuyup, anlayıp, yorum yapmaya ne zaman başlayacağız?

   • levent

    sizin yazıklarınıza göre şuan xbox 360 ve ps3’e çıkan exclusive oyunlar sanat yönetimi ve özgünlük yönünden yetersiz öyle mi? Doğru mu anlamışım

   • Halit

    gene bakmayalı diliniz fazla uzamış, lavent bey ne demiş kardeşim
    konsollarada ait oyunlar var, ne var bunda gayet doğal, konuyu gene getirip pixsel e bağladınız.
    hanginiz pc oyununu en son görüntü kalitesine getiripte oynuyo, ha getirdiniz kullandığınız ekran bunu destekliyomu, saçmalıyonuz gene,
    ha makasat konsollara … atmak yemezler. sistemi eskidiyse zaten yenisi ilerde çıkar, derdi size mi düştü, onu yapımcılar düşünsün. saçmaladığınızda gene ben burdayım.

 2. Sabertooth

  Çiçeği burnun bir konsol sahibi olarak, sen şimdi bizim konsolumuza laf mı atıyon bakim 😛

  şaka bir yana, evet hakikaten şu haberleri düzgün okuyup yorum yapın artık. komik oluyor. Konsollardaki grafik kalitesi PC ye boy ölçüşemesede bana yettiği için bir sorun yok 🙂 Onun dışında söylediklerinde haklısın Gouranga’cım. Ben de verdim şukunu .

 3. PcMaKeR

  PC dünyasın daki üç büyükler boş durmuyor ki: NVIDIA, AMD, INTEL.

  Adamlar durmadan teknoloji geliştiriyor. E haliyle bu gelişen teknoloji bırakın da 3 – 4 senede bir güncellenen(belki daha fazla konsolları bilmiyorum) teknolojiden güçlü olsun.

  Sağlam bir makina toplasanız da 2 sene içinde onun da canını çıkartacak bir oyun çıkar kesin…

 4. Murat Batuhan

  PC’ler donanım özellikleri olarak her 3 ayda bir yeni jenerasyona geçiyor. Değişimi ayak uydurmak gerçekten çok zor. Konsollar ise upgrade olasılığı olmadığı için (varsada sınırlı) yerinde saymak ve iyi optimize edilmiş oyunları beklemek zorunda kalıyor. Şimdi kullandığımız sadece bir ekran kartının bir konsol fiyatından yüksek yada eşit olduğu bir yıldayız. Eh yani bu durumda bu ekran kartlarıı doğal olarak performans olarak konsollardan çok daha fazla üstün bir konumda (gel görki pc için çıkan oyunlar bile halen optimizasyon sorunlu oluyo ya, yuh dedirtebiliyor) . Böyle bir durumda açıkcası bir konsolun pc’den üstün olduğunu savunmak tamamıyla imkansız. Sonuç yapılabilirlik ve yapılan olarak göze çarpıyor oyun yapımlarında.
  Konsolları; PC ile netbook’u kıyaslamak gibi geliyor artık. Ürünlerin odak noktaları farklı. Limitleri belli.

Bir cevap yazın