RAGE Kaç Saatlik Oynanış Sunacak?

Kreatif direktör Tim Willits açıkladı.

RAGE için bu yılın en önemli FPS oyunu desek birçok oyunsever bizle aynı fikri paylaşacaktır eminim. FPS türünün babası id Software’in 2004’teki Doom 3’ten bu yana ilk oyunu olması bir kenara; standartları yeniden belirleyeceği iddia edilen yeni bir oyun motoruna sahip: idTech 5.

id Software’in önceki oyunlarını düşününce; bizleri dev bir meteorun çarpmasıyla büyük bir yıkıma uğrayan dünyamızda post apokaliptik bir aksiyona davet eden RAGE’in son zamanlarda benzerlerine sıkça rastladığımız “teknoloji demosu” hissinden uzak durmaya çalışacağına eminiz. Ancak oyunun özgür oynanışı, hafif RPG unsurları ve artistik dizayn yaklaşımıyla Borderlands’i andırdığı da bir gerçek. Kısacası projenin arkasında John Carmack ve ekibi olsa da kafalarda bazı soru işaretleri yok değil.

Bu soru işaretlerinden biri, oyunun kreatif direktörü Tim Willits’in resmi Xbox dergisi OXM’e verdiği röportajda yanıtını buldu diyebiliriz: RAGE, bizlere 15 saatlik bir oynanış sunacak. Günümüz FPS oyunlarını göz önüne alırsak bunun uzun bir süre olduğu söylenebilir. Lakin RAGE’in kocaman oyun dünyasıyla bizlere sunduğu özgür oynanışın çok daha uzun bir süre sunmasını bekliyorduk. Tim Willits, bu 15 saatle hiçbir yan göreve bulaşmadan ana senaryonun bitirilebileceği ortalama süreyi kast ediyorsa bunu sevinçle karşılamalıyız. Ancak ya bu 15 saat RAGE’in bize sunacağı her şeyse? 

Bu da oyunun raflarla buluşacağı 15 Eylül’e kadar cevap bekleyecek yeni bir soru işareti olsun.

Oyunun PC ve Xbox 360 için iki DVD, PS3 içinse tek bir bluray disk (doğal olarak) halinde geleceğini de hatırlatalım. Belki oyunun uzunluğu hakkında bir ipucu verebilir.

RAGE SS 2

9 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Rage neden bu kadar kasışla bekleniyor cidden anlamıyorum.Özgür oynanış dedikleri factionlar vs. vs. mi yani nedir?Videolarına baktım gayet rezaletti,carmack kusura bakmasın ama yıl olmuş 2011 sen hala kütük gibi animasyonlar,berbat dokular koyarsan gülerler sana carmack.hiç düşünmezler aa bu adam carmack diye,gülerler.adam olun.brink daha çok heyecanlandırıyor beni.

 2. ?

  ben çok umutluyum bu oyundan ve özellikle id tech 5 ten. görüntüler benim çok hoşuma gitti ama zaten kötü dense bile id tech 5 için bu grafikler hiç bir şey değil bence esas potansiyeli birkaç sene sonra oyunlarda görürüz bence.

 3. ?

  evet kesinlikle benim aklımda kalan son zamanlarda çıkan tek iyi fps ler bioshock ve singularity birde konu olarak her nekadar teknik açıdan kötü olsada black ops başkada doğru dürüst hatırlamıyorum hiç

 4. Uğur Yurtsever

  Özgür oynanış dedikleri şey şu; dışarı çıkıp hava almak yerine bunu oyunda yaptığımızı hayal etmek… :p

  Şaka bir yana çıkmadan bir şey söylemek çok zor. Doom 3’ü çıktıktan sonra bile yerden yere vurduk. Aradan 7 yıl geçti, 370 tane FPS çıktı ama Doom 3’ten çok çok daha iyi diyebileceğimiz FPS sayısı 3’ü 5’i geçmiyor hala. :/

 5. Ziyaretçi

  di mi kanka ya.bi bioshock var anasını satayım,mekan modellemesi,atmosfer böyle olur diye kafalarına kafalarına vuruyor diğer oyunların.helal benin bioshockuma.

 6. Uğur Yurtsever

  Infinite hakkında ne düşünüyorsunuz? Rapture’da geçen ikinci bir oyun yapmam, hele MP hiç yapmam diye 2K’ya posta koyan Ken Lavine yardırır mı yine?

Bir cevap yazın