RAGE iPhone’a Geliyor, 60 FPS’de Çalışıyor

Bugün yayınladığımız PSP telefonu ile ilgili haberde iPhone’un oyun kabiliyetlerinden ucundan da olsa bahsetmiştim. Ancak bu pil ömrü ile PSP, DS gibi oyun konusunda yetkin abileri ile boy ölçüşemeyeceğini, yine de bir telefona göre bayağı bir etkileyici oyun kütüphanesi bulunduğunu düşünüyorum, kaldı ki düşük pil ömrü sürekli problem olacak bir şey değil (Street Fighter 4 oynarken telefonunuzun kapanması ve kız arkadaşınızdan “nerdesin sen, on saattir arıyorum, telefonun kapalı” şeklinde azar işitmek dışında). Carmack da böyle düşünüyor olacak ki QuakeCon’da iPhone için RAGE’i duyurdu.

RAGE, iPhone’da N.O.V.A. veya Modern Combat: Sandstorm gibi 60 FPS çalışacak ama bu iki oyundan da çok daha iyi grafiklere sahip olacak. Carmack’ın sözlerine göre iPhone için kullandıkları oyun motoru MegaTexture teknolojisini de sonuna kadar kullanacak. Her ne kadar oyunun demonstrasyonu henüz Amerika’dan başka hiç bir  yerde resmi olarak piyasaya çıkmamış olan iPhone 4 ünitesinde yapılmış olsa da Carmack oyunun 3GS’de de çalışacağını söylemiş (60 FPS olup olmadığını belirtmemiş, ama sanmıyorum öyle olacağını).

Aynı zamanda Carmack’ın sözlerine göre oyun, görsel anlamda şimdiye kadar çıkmış bütün Xbox veya Playstation 2 oyunlarından daha etkileyici olacak. Aynı zamanda oyunun iPhone versiyonunun Wii motoru ile yapılan denemeler sonucu ortaya çıktığını da belirtmeyi ihmal etmemiş.

Bu arada, iPhone’a bir değil iki RAGE oyunu gelecek: Birincisi bu senenin sonunda App Store’da yerini alacak ve teknolojiyi gösterme amaçlı, kısa ve ucuz bir yapım olacak. Seneye ise PC ve konsol versiyonlarına daha yakın büyüklükte bir oyun, RAGE’in çıkma vaktine yakın satışa sunulacak.

Android kullanıcılarına da üzülmemeleri gerektiğini söylemiş Carmack, teknolojinin bazı Android aletlerinde çalışabileceğini, hatta id’nin şu anda iPhone’da olan bazı oyunlarını (Doom Resurrection, Doom 2 RPG, Wolfenstein RPG) platforma port etmeyi düşündüklerini de belirtimiş.

Valla ne diyebilirim ki, Carmack iPhone’u ve Android’i PSP ve DS’ten daha üstün oyun platformları olarak görüyor demek ki, sadece iPhone ve Android için geliştirdiğine göre… Bir bildiği vardır elbet.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    oha carmack oha.geçen yılların öcünü almaya geliyor adam resmen,eğer verdiği sözleri tutarsa handheld/mobil oyunlar için şüphesiz bir devrim olacaktır.steve jobs elini ayağını öpmeli bu adamın.yine heyecanlandım lan çok garibim.bana olan ne ayfonum var sanki.neyse…

  2. Ziyaretçi

    Aslında düşününce carmack sallamış biraz bol keseden.”Aynı zamanda Carmack’ın sözlerine göre oyun, görsel anlamda şimdiye kadar çıkmış bütün Xbox veya Playstation 2 oyunlarından daha etkileyici olacak” baya iddialı.Black gördü bu gözler.Zor yani.Ama neyse neden olmasın,ps2 pentium 3ümsü birşey kullanıyordu işlemci olarak,neden olmasın yani.hadi carmack burnuna gurban

Bir cevap yazın