RAGE İnceleme

ID, Ne Oldu Sana?

Rage’in hikayesi şu anda dünyamıza yavaş yavaş yaklaşan Apophis astreoidinin 22 Ağustos 2029 tarihinde çarpması ile başlıyor: Astreoid’in dünyayı yerle bir edeceğini öngören bilim adamları kaçınılmaz felaketten sonra dünyayı yeniden kurabilmeleri için önemli insanları “Ark” (diğer adıyla Nuh’un gemisi) adı verilen ve kryojenik (objeleri olduğu gibi belli bir zamana kadar donduran sistemlere verilen isim) kapsüllerden oluşan bir sisteme kapatırlar. Oyunun ana karakteri Daniel Tosh’da Ark’a kapatılan kişilerden bir tanesi. Felaket sonrasında oyunun hiç bir zaman belirtmediği bir sürenin ardından uyanıyor ve Ark’ın işe yaramadığını, en azından içinde bulunduğumuz kısım içerisinde bizden başka kimsenin hayatta kalmadığını görüyoruz. Hemen ardından karşılaştığımız ilk karakterle RAGE maceramız başlıyor.

Rage 9

Dan Hagar Ark'tan çıkar çıkmaz karşılaştığımız karakter ve ne yazık ki diğer karakterler gibi çok da ilgi çekici değil.

Sizi bilemiyorum ama oyuna girer girmez ilk dikkatimi çeken şey kaplamaların her sağa sola döndüğümde tekrar yüklenmesi oldu. Evet, ID sadece konsollarda 60 FPS olan bir oyun yapmamış, sadece konsollar için bir oyun yapmış ve bu oyunu PC’ye olduğu gibi port etmiş. Açıkçası bu durum beni neden RAGE’in konsola özel bir oyun olmadığı konusunda düşündürttü. Böyle bir port yerine oyunu bari hiç PC’de yayınlamasalardı da böyle bir rezaletle karşılaşmasaydık. AMD kartlarda özel sürücüler olmadan düzgün çalışmıyor, eğer bir önceki sürücü versiyonunu kullanırsanız karakterler sürekli garip garip titriyor ve animasyonları bir acayip oluyor, çoğu kart ile gereksiz performans sorunları yaşıyorsunuz. Hayır, oyunun grafik olarak sunduğu herhangi bir şey olsa, inanılmaz kaliteli kaplamaları, efektleri, modelleri olsa gam yemeyeceğim ama görsel olarak çamur gibi zaten oyun! ID Software gibi teknolojiyi ellerinde yuvarlayan, OpenGL ile sihirbazlık yapan bir firmadan hiç beklenecek bir hareket değil, çok ama çok hayal kırıklığına uğradım teknik açıdan. Ben grafiksel anlamda mükemmele yakın bir oyun bekliyordum ID’den, çok garip karşıladım bu durumu doğruyu söylemek gerekirse.

19 Yorum

 1. onur_

  Daha fazla katılamazdım. Oyuna 60 dolar bayılmamış olsaydım bu satırlara tepki gösterebilirdim ama harbiden Carmack kocaman bir faile imza atmış. Bence artık çenesini kapatıp meydanı başkalarına bırakmalı. Uzaya falan çıkmıyo muydu bu mekik yapıp çıksın artık. Ne varsa Valve’de var Blizzard’da var.

 2. Ziyaretçi

  İncelemenin her satırına her kelimesine sonuna kadar hak veriyorum ve katılıyorum. Oyun tam bir hayal kırıklığı! Zaten incelemenin ilk başında da dediği gibi oyuna başladığınız ilk sahnede kaplamaların yenilendiğini görünce ilk şokunuzu yiyorsunuz! Bomboş bir oyun olmuş. Ayrıca bana oyun Red Faction’ın birebir kopyası gibi geldi konusu görev yapmalar felan ama inanın Red Faction daha eğlenceli!

 3. Ziyaretçi

  Ya arkadaşlar,yahu vatandaşlar,yav romalılar,siz ne bekliyordunuz Allah aşkına?Bakın Allahın adını verdim durum ciddi.Ulan açıp 2-3 video izleyen rage’in devasa bir balon olacağını görürdü zaten,ama yok hacı anca gidip id software’in gazlamalarını dinleyin,sanki adamlar kendi oyunları hakkında kötü konuşacak.Yabancı oyun sitelerine hiç girmiyorum zaten,abi ne para yedilerse bu oyunu çıkmadan efsane yaptılar,hah balon böyle söner işte

 4. gouranga

  Hani bu oyunu Borderlands ve Fallout ile kıyaslamayacaktık ya. İnsan ister istemez kıyaslıyor. Grafikler bu iki oyunun arasında gerçekçi mi değil mi belli değil. Borderlands in tarzı buydu ama bu oyun kabul edilemez durumda. Yan görevler ve karakterler inanılmaz sıkıcı. Fallout la benzerliği de fallout 3 ve vegas ta bulunan ofis masalarından bu oyunda da bolca var 🙂

  Bu oyuna 62 puan bence biraz fazla olmuş. Çünkü yerden yere vurulan duke nukem forever bundan çok daha eğlenceli bir fps deneyimiydi kanımca.

 5. onur_

  Yani haber yapmasalar mıydı oyunla ilgili anlamadım? Ayrıca ben Rage’in övüldüğünü falan hatırlamıyorum burda. Hayatımda senin kadar başarıyla saçmalayan ve okuduğunu anlamakta güçlük çeken birini görmedim ben ya.

 6. Ziyaretçi

  Bu oyun hakkındaki değerlendirmelere katılıyorum.
  Bende de çok büyük beklenti vardı.
  Oyunu kurup çalıştırınca ilk gözüme çarpan grafiklerin geç gelmesiydi.
  Grafik kartı sürücüsündendir deyip kafayı pek takmadım.
  Sonra görevler başlayınca, ne yalan söyleyeyim sıkıldım.
  Araç kullanımı beni dumur etti. Arcade oynuyorum sandım !
  Sonra yıkık şehirde bir tıp odasında masada duran ilaçlara ateş ettim, bomba attım.
  Milim yerlerinden bile zıplamadılar.
  Direkt oyundan çıkıp sildim.
  Duke Nukem bile çok daha iyiydi…

   • gouranga

    Half-Life 2 de hemen hemen herşey hareket ediyordu? Hatta zombileri bişeyler fırlatarak geçtiğimiz komple bir bölüm vardı. Demekki bu imkansız değil, en azından bir oyun olurmuş bilkgisayarında 🙂

   • Ziyaretçi100

    gravity gun silahının hakkını verebilmek için belirli objeler (ozellikle kucuk olanlar) etkileşime girilebiliyordu. ama bu verdigin ornekten baska hicbir oyunda oyle bir madde detaycılıgı gormedim ben cunku oyunda bariz buna hizmet eden, buna ihtiyac duyan yapılar yok

 7. Ziyaretçi

  Bence ID konsolu unutsaydı kendisini pc’ye verseydi oyunun daha iyi olacağını düşünüyorum. En azından teknik olarak yani. Bu onların sebebi ilk konsol deneyimi olması yüzünden sanıyorum. Yamalarla daha iyiye gidebilir. Kim bilir belki RAGE 2 gümbür gümbür gelir. Tabii o saçma arabalı bölümler olmadan. 🙂 Oyunun en gereksiz yanı araba yarışı gibi kapışmaların olması bence. Sanki FPS’ye konsantre olamıyor insan.
  Oyunsuz kalmayın arkadaşlar.

 8. kuno

  ben bu sekiz saat sürmesine takıldım,yok öyle bir şey,oyunu hardcore levelda oynayın bakalım ondan sonra görün kapışma,combat,mücadele nasıl olurmuş,oyunun bir takım hataları olabilir ama artısı eksisinden fazla,siz bana inanın oyunu oynamayı beceremeyen veya yetersiz donanımı olan şahısların sözlerine kulak asmayın,zevkle oynanabilecek bir oyun

  • Oruç Dim

   Her inceleme yazarı oyunu normal seviyede oynamakla ve eğer zorluk seviyeleri ile ilgili farklı bir durum varsa bunu belirtmekle yükümlüdür. Oyun en zorda 23223123 saat sürse bile bu incelemeye yansımaz zira bu 23223123 saatin 2322315 saati ölüp tekrar başlamakla geçmektedir. Siz de takdir edersiniz ki Loading ekranlarını izlemekle geçirdiğiniz vakit oyun süresinden sayılmaz. Umarım konuyu yeterince güzel bir biçimde anlatmışımdır.

   Ayrıca oyunun en zordaki süresinin sizi inanılmaz derecede tatmin etmesi benim değil, sizin oyun oynama yetenekleriniz hakkında çok güzel bilgiler vermektedir zira oyunun süresi en zorda bile çok tatmin edici değil. Donanım ne alaka hiç anlamadım, onu nereden çıkardınız, oyunun PC için grafiklerinin yetersiz olduğunu Carmack bile kabul etti 🙂 Neyse, umarım bir dahaki sefere yorum yapmadan önce biraz düşünürsünüz, iyi günler.

   • Halit

    yeni bi tartışmanın fitilimi ateşleniyo hocam. ben mesela DOOM 3 ü 1 ayda bitirdim. bitmesin hesabı.

  • gouranga

   Oyunu 1600*1200 çözünürlük full detayda en zor seviyede bütün görevleri yapmaya kasarak oynadım, 14 saat civarı sürdü. Konsolları bilemem ama bir FPS için fazla kolaydı ve ağzımı açık bırakacak ne bir hikayeyle ne bir tasarımla karşılaştım. Verilen paraya zamana yazık denilebilecek bir oyun, quake4 ü çok daha fazla sevmiştim ben.

 9. Gökhan

  İlk görevi yaptıktan sonra baktım ki oyun boyunca birileri bize şunu yap bunu yap diyecek ve bizde gel sende yardım et demeden iyi yapayım diyip yapacağız. Dead Island’a benzettim o konuda… En son onu oynamıştım bu kafadan… Çok kötü oldu ya iyiki para verip almamışım ama 22 gb indirmiş olmakta çok koydu.

Bir cevap yazın