Radeon HD 5870 X2 Ortaya Çıktı: Dünyanın En Hızlısı

Radeon HD 5870 şu an dünyanın en hızlı tekli ekran kartı. Ne var ki dünyanın en hızlı ekran kartı ünvanı halen Nvidia’nın çift ekran kartı GeForce GTX 295’e ait. Yalnız başarım liderliğini tamamen ATI’nin ele geçirmesine fazla bir süre kalmadı: ATI Radeon HD 5870 X2 geliyor.

Radeon HD 5870 X2 Tanıtım

Hemlock kod adlı yeni Radeon başarım canavarının fotoğrafları XtremeSystems’de bir üye tarafından yayınlandı. Daha önceki çift ekran kartlara benzer bir şekilde iki adet RV870 grafik yongası tek bir baskı devrede bir araya getirilmesinden meydana gelen bir kart. Soğutucusu aynen Radeon HD 5870’e benzeyen bu ekran kartının bir X2 olduğunu anlamanız için yapmanız gereken tek şey kartın arka yüzünü çevirmek.

ATI Radeon HD 5870 X2-1

Foruma bu konuyu açan kişi kartın Avrupa’da önsiparişle satına alınabildiğini gösteren bir ekran görüntüsü bile yayınlamış. 677 Euroluk fiyat dudak uçuklatıcı görünse de tek bir Radeon HD 5870’in fiyatının da 379 Dolar olduğunu hatırlatalım.

5870’in CrossFire deneylerini de yapıp incelememize eklemiştik. Referans olması açısından 5870 X2’nin de başarımı yaklaşık o kadar olacağını tahmin ediyoruz. 750 Doları geçmediği müddetçe verdiğini fiyatı hak edecektir.

Not: Bu ekran kartı aynen Radeon HD 4870 X2’de olduğu gibi 6+8’lik bir güç bağlantısı gerektiriyor.

5 Yorum

 1. yuzitürk

  Bismillah..Bi adam genişliği kadar boyu var…Bu nası sığacak kasaya :d

   

  Bide editör arkadaşlar bu konuları eskisi gibi FORUMDA TARTIŞIN bağlantısıda verse fena olmayacak

 2. Olcay

  En hızlı, tekli çiftli kart falan iyi de, NVidia’nın 3D Vision ve PhysX’i var. Ve de pek çok yeni oyun bunları destekliyo. Bende de ATI’nin mevcut modellerinden 4850 var ama, NVidia’yı kıskanmıyo değilim. 3D, PhysX desteği gibi şeyler yapmazsa bundan sonra ATI alacağımı sanmıyorum, ne kadar hızlı, büyük, muhteşem, devasa(bakınız yukardaki resim X_X) olursa olsun.

 3. mehmet

  Yıllardır hatta s0n 0n yıldır her sene aynı muhabbet. Bu yılın en hızlı ekran kartları ve işte dünya’nın en hızlısı… Bin dolar para öde 2 ay sonra 5 tane üst modeli çıksın. Artık buna bir son verin ya bilgisayarda oyun oynamaya çalışmak mantıksızlık, bir paradoks. Gidin alın bir tane ps3 rahatınıza bakın. Ne kasma derdi var ne de ek masrafı. Bıktım artık kapitalist sistemin getirdiği safsatalardan.

 4. ilhan

  psp3 diyorsun onun oyunlarının tanesinin ne kadar olduğu hakkında bir fikrin yok sanırım hiç yoktan biz sadece ekran kartına para veriyoruz pc oyunlarını kopyada olsa 5 tl yada 10 tl ye buluyoruz yani bolca oyun oynama şansın var psp üçte oyun oynamak zulumdan başka birreş değil saygılar

 5. Ziyaretçi Ohannesburger

  playstation 3 klavye yok mouse yok, ne var kalas gibi geleneksel iki tane kol bir adamı vurmak için l2 r2 tuşlarıyla doğrulana kadar anam ağladı. sanki donanımı da çok iyi de. sabit sisteme sabit performansta oyun. alın oynayın o zaman. tabi haklı olduğun çok husus olsa da bilgisayar dünyası bütün konsol teknolojilerinin ilerlemesine ön ayak oluyor

Bir cevap yazın