Radeon HD 4830: Yüksek Hız, Ucuz CrossFire

Ne yazık ki PC dünyasındaki en hızlı ve en gelişmiş ekran kartı her zaman için çoğu meraklı kullanıcının erişebileceğinden daha pahalı olacak. Yeni ve güçlü ekran kartlarının geliştirilmesi ve üretilmesi normal olarak büyük yatırımlar gerektiriyor. Üreticiler de bu giderleri ileri seviye modellere yüksek fiyatlar biçerek karşılamaya çalışıyorlar. Pazarda bu ürünlerin fiyatı ne olursa olsun satın alabilecek kullanıcılar her zaman olacak. Geriye kalan ve büyük çoğunluğu oluşturan kullanıcılara çok güçlü olmasalar da verdiğimiz parayı hak eden ikinci ve üçüncü seviye modellerin çıkmasına beklemekten başka bir çare kalmıyor. Ancak bu tür modeller her zaman çıkmıyor.

3B hızlandırıcıların ilk zamanlarında ekran kartı üreticileri ürün gamlarında çok az modele sahiplerdi. Her üretici sadece tek bir model 3B işlemciye sahipti ve genellikle buna çok yüksek fiyat biçiyordu. PC üzerinde oyun oynayabilmek için 3B hızlandırıcı kartlara ciddi miktarda para ayırmanız gerekiyordu yoksa çok kaynak isteyen oyunları oynama imkanınız yoktu.

İleri seviye işlemcisini kırparak fiyatını düşüren ve bunu pazara sürerek oyunu ilk bozan Nvidia oldu. Nvidia, ilk olarak GeForce 2 MX modelini pazara sürdü. Bu ürün ileri seviyeli GeForce 2 modelleriyle benzer başarım gösteriyordu ancak fiyatı oldukça düşüktü. Bu açılımla bir anda ortalama bilgisayar oyuncuları 3B oyunları oynayabilir hale geldiler.

Nvidia’nın bu hamlesi ileri seviye modellere benzer başarım gösteren orta seviye pazarı bir anda canlandırdı. Bu kartlardan ilk aklımıza gelen önemlilerini şöyle sıralayabiliriz: GeForce 4 Ti 4200, Radeon 9500 Pro, GeForce 6600 GT, GeForce 7600 GT, Radeon X1900 Pro, GeForce 8800 GT ve Radeon 4850.

Biraz Tarih

GeForce 8800 GT’ye biraz daha yakından bakalım. 2007’nin Ekim ayında çıkan bu kart, GeForce 8800 GTX başarım seviyesini yarı fiyatla kullanıcılara sunuyordu. Çıkış tarihinin üzerinden bir yıl geçtiğinde bile hala başarım seviyesi yeterli orandaydı. GeForce 8800 GT o kadar başarılı oldu ki Nvidia, yeni bir mimari kullanmak yerine HybridPower desteğini de ekleyerek kartı 9800 GT olarak yeniden adlandırdı. (Not: GeForce GTX 260 ve 280 gibi sistem boştayken düşük güç tüketen modelleri gördükten sonra firmanın GeForce 9300 yongasetiyle birlikte HybridPower özelliğinden vazgeçiyor olması gerçekten üzücü.) Bir yıl gibi uzun bir süre boyuna 8800 GT/9800 GT modelleri kendi fiyat aralıklarında önemli bir seçenek olarak kaldılar. Hala düşük bir fiyatla oyunları oynatabilen bir ekran kartı almak istediğinizde düşünülebilecek bir seçenek olarak karşımıza çıkıyorlar.

Ancak her şeyin bir sonu vardır. AMD yattığı gaflet uykusundan uyandı ve 9800 GT’ye rakip olarak ciddi modeller sunmaya başladı. Son derece başarılı olan ve amiral gemisi Radeon 4870 kartlara hayat veren RV770 grafik işlemcisini biraz kırparak ileri seviye modellerin üçte biri fiyatla Radeon 4830 olarak pazara sundu. Bakalım bu yeni model 9800 GT’nin yerini alabilecek mi?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

4 Yorum

 1. Ziyaretçi

  İncelemeniz için teşekkür ederim. Bu incelemenizden sonra Sapphire 4830 satın aldım ama incelemede belirttiğiniz gibi Ati overdrive yazılımı ile 690/1080 hızlarına çıkamadım çünkü Ati overdrive yazılımında hız skalası 600/1000 ile sınırlandırılmış. Acaba siz bu sınırları nasıl aştınız? Teşekkürler

  • Hamdi Kellecioğlu

   Makalenin tarihi biraz eski olduğundan sizin yeni Overdrive versiyonunu kullandığınızı düşünüyorum. Belki ATI yeni Catalyst sürümlerinde hızaşırtma sınırını düşürmüş olabilir. Mümkünse Overdrive yerine Tray Tools‘u kullanmayı deneyin. Bu uygulama ile daha esnek hızaşırtma yapabilirsiniz. Tabi dikkatli olmayı unutmayın.

 2. Ziyaretçi

  cevabınız için teşekkürler ancak makalede de belirtildiği gibi tray tools sahip olduğum sapphire 4830 ile uyumsuz. Ati overdrive yazılımındaki sınırları bir şekilde aşmak mümkün mü acaba?

  • Hamdi Kellecioğlu

   Yazını yayınlandığı tarihten sonra çıkan Tray Tools sürümleri belki destekliyordur diye onu önermiştim.

   Bir de burada GPU Tool adlı bir hızaşırtma yazılımı var buna da bir bakın, bakalım ekran kartınızı destekleyecek mi?

Bir cevap yazın