R600: ATI’den En Sonunda DX10 Desteği

R600: ATI'den En Sonunda DX10 Desteği

R600 beklediğimize değdi mi? Bu soru ATI ilk kez R600’ü ertelediği andan itibaren kafamızı karıştırıyor. Kasım ayında Nvidia G80 işlemcilerini GeForce 8800 GTX ve GTS modelleri halinde pazara sürmüştü. Bunun üzerinden üç ay geçmesine rağmen ATI kanadından R600 hakkında gelen bilgiler sadece ertelemeyle ilgiliydi. Şubat ayında ATI’nin ürünü çıkarmaya hazır olduğunu düşünen Nvidia önleyici bir girişim olması açısından 8800 GTS’nin 320 MB’lık sürümünü duyurdu. O ayın sonuna doğru hepimizi bir kez daha hayal kırıklığına uğratan R600’ün yeniden Mayıs ayına kadar ertelendiği haberi geldi. Geçtiğimiz ay Nvidia üçüncü seri DirectX 10 ürünlerini GeForce 8600 ve 8500 adları altında pazara sürdü. İlk duyuruyu yapmasının yanında Nvidia G80, G84 ve G86 yongalarıyla hat trick yaptı ve artık pek çok kişi AMD/ATI tarafından umudunu kesmişti. Geçtiğimiz günlerde ATI’nin altı aylık uzun bir gecikmeden sonra Nvidia’ya verdiği cevabı hep beraber gördük.

Daha fazla ilerlemeden önce bu yazıda ne bulacağınız hakkında kısa bir giriş yapmak istiyorum. Başka internet sitelerine bakarak daha ayrıntılı bilgiler ve daha fazla deney sonucu görmek isteyeceğinizden eminim. Tabi ki bunu yapmakta serbestsiniz ancak taraflı olabilecek yazılara karşı dikkatli olun. Firmalardan bize ulaşan bilgiler pek çok kaynaktan geliyor. Normalde duyuru yapılmadan önce hiç bir inceleme yayınlamamak konusunda anlaşmalar imzalıyoruz ancak bazıları bu anlaşmaları delmekten çekinmiyorlar. Hayat işte! Sorun bu bilgilerin tam olarak doğru olmadığı zaman ortaya çıkıyor: “AMD işi bitirdi!..” “Nvidia’nın sonu geldi!” gibi başlıkları okumak eğlenceli olabilir ancak bütün bilgilerin masaüstünde olmadığını mutlaka aklınızın bir kenarında tutmanızı tavsiye ederim. Eğer bunu yapmazsanız sadece bir kişinin fikirlerini alırsınız ve bu doğru bir sonuca varmanıza yardımcı olmayabilir.

Madalyonun diğer yüzüne bakarsanız firmaların da inceleme yapanların yorumlarını etkilemek için ellerinden geleni yaptıklarını görebilirsiniz. ATI 200’den fazla yazarı ve editörü Tunus’a götürdü ve iki gün ve gece boyunca teknik bilgiler ve eğlence sundu. Buna ek olarak sunulan birkaç ekran kartı gibi hediyeler bazılarının tarafsızlığını etkilerken bazılarıysa tarafsız olmakta zerre kadar ödün vermiyorlar. Aynı zamanda Nvidia’nın yorumlarını almadan tarafsız bir yorum yapmak da imkansızdır. Böyle zamanlarda yazarlara birbirini çürüten onlarca bilgi ve belge bombardımanı olur. Ayrıca mucizevi bir sürücü güncellemesi pek çok şeyi bir anda değiştirebilir. Bu bakımdan olaylara soğukkanlı bakmak her zaman daha iyi sonuç verir.

Bunları söyledikten sonra Tom’s Hardware olarak firmaların pazarlama çalışmalarına hizmet etmemek için elimizden geleni yaptığımızı belirtmek isterim. Biz daha çok donanıma bakmayı ve yaşadığımız maceraları sizlerle paylaşmaktan hoşlanıyoruz. Bizim tek bir amacımız var o da kendi fikrinizi oluşturabilmek için size mümkün olduğunca çok kaynaktan en fazla bilgiyi sağlamaktır. Daha fazla uzatmadan R600’e geçelim.

Bir cevap yazın