Quantic Dream Bir Sonraki Jenerasyon Üzerinde Çalışıyor

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde David Cage, Heavy Rain’i Move’a uyarlamak üzere çalışmalar yaptıklarını ve bu sebepten dolayı Heavy Rain DLC’lerinin iptal olduğunu duyurmuştu. Hani demişlerdi ya “katili oynayacaksınız, geride kalan sorular cevaplanacak”, komple yalan oldu yani, Heavy Rain’e Taxidermist’ten başka DLC gelmeyecek. Bunun yerine  PS Move’u satın alırsak ve bir adet de Heavy Rain’e sahipsek Move’la oyunu bir kez daha oynayabileceğiz. Bir cinayet çözme oyunu için Ne kadar çekici bir teklif, değil mi 🙂 Zaten biz de Heavy Rain’in gameplay’inin hastasıydık.

Cage’in sözlerine göre Heavy Rain’i Move’a uyarlamayan çalışanlar, yani ekibin kalanı gelecek teknolojiler ve bir sonraki jenerasyon üzerine çalışıyor.

Eminim bir çok insan Heavy Rain’in başarısından sonra bu ineği neden sağmadığımızı merak etmiştir. Belki dışarıdan bakanlara, endüstrinin sürekli yeni devam oyunları çıkarmasına alışkın olanlara bu durum garip geliyor olabilir ama ben cidden firmamı böyle bir firma olarak görmüyorum. Biz bu medya türünü, video oyunlarını bir sonraki seviyeye ulaştırmaya çalışıyoruz. Sürekli risk alarak yeni fikirler deniyoruz ve insanlara bekledikleri şeyi değil, tahmin etmedikleri şeyi vermeye çalışıyoruz.

 

Bu aynı zamanda yaratıcı özgürlüğe sahip olduğunuz ve ofise gittiğinizde yüzünüzde büyük bir gülümseme ile gittiğiniz anlamına geliyor – her gün yaptığınız işe şükrediyorsunuz ve oyunlarınızla gurur duyuyorsunuz.

Aynı zamanda Cage’in Horizon adında bir bilimkurgu oyunu tasarladığı duyurulmuştu hatırlarsanız. Cage, öyle bir oyun yapmıyor ama söylediğine göre konsepti beğenmiş.

Horizon diye bir projemiz yok şu anda ama bir bilim kurgu evreninde bir çiftin yaşadıkları güzel bir fikir gibi geliyor. Eğer bir senaryo varsa neden olmasın, bir proje haline getirilebilir.

Biliyorsunuz ki Quantic Dream’in projeleri kapalı kapılar ardında saklanmaz. Zamanı gelince şu anda yapımda olan bütün projeleri duyuracağız.

Cage sözlerini endüstriye ucundan da olsa geçirerek bitiriyor:

Umuyorum ki oyun endüstrisi bir gün ciddi anlamda yetişkinler için yetişkin oyunları yapmayı düşünecek. Ama bu senenin E3’ü ne yazık ki bu yönde pek gelişme olmadığını gösteriyor.

Sizi bilmiyorum ama Cage’in bu lafları benim oldukça hoşuma gitti. Tek isteğim, ne olur bir dahaki projesinde mantıkı bir senaryo belirlesin ki benim gibi oyuncular için bütün deneyim mahvolmasın. Onun dışında endüstride bir şeyleri değiştirmeye çalışan nadir kişiliklerden olduğu kesin.

5 Yorum

  1. Oruç Dim

    “Most of the team currently works on the next generation of technology and future concepts. We plan to significantly improve the technology compared to Heavy Rain, continue to take risks and explore new grounds.”

    Ben de zaten “Cage’in sözlerine göre Heavy Rain’i Move’a uyarlamayan çalışanlar, yani ekibin kalanı gelecek teknolojiler ve bir sonraki jenerasyon üzerine çalışıyor.” yazdığım için oturup bu cümleyi tekrar çevirmemiştim (yazmadığım kısmını, yani risk alma kısmını yazdım zaten), onun yerine adamın söylediği diğer şeyleri çevirdim okuyucuyua olabildiğince fazla bilgi verebilmek adına. Sizi bu derece rahatsız ettiyse kusura bakmayın…

Bir cevap yazın