Quakecon 2003: id Software ile Röportaj Zamanı

Quakecon 2003: id Software ile Röportaj Zamanı

İşte üçüncü gün başlıyor ve tüm LAN partilerinde olduğu gibi çok eğleniyoruz. Eğer bu yazıyı burada, Quakecon’da okuyorsanız neden bahsettiğimizi anlamışsınızdır. Eğer değilseniz, size Quakecon’un nasıl bir şey olduğunu anlatmaya çalıştık.

Bu çaptaki tüm etkinlikler gibi Quakecon da kesintisiz bir eğlence. İnsanlar birbirlerine hikayeler anlatıyor, eski dostlarıyla buluşuyor, yeni arkadaşlar ediniyor ve iyi zaman geçiriyor. Bu etkinliğin en önemli tarafı Quakecon’un sosyal yönleri. Elbette kendi “frag”ımızı geliştirmek için sınırlı bir zamanımız olsa da, ne kadar eğlendiğimizi size saatlerce anlatabiliriz.

Bu yıl Quakecon’da gerçekten beğendiğimiz iki etkinlik NVIDIA Speed n performans yarışması ile sistem toplama yarışmasıydı. AMD kategorisindeki katılımcılar, kendi seçtikleri 1700 işlemcileri neredeyse 2,3 GHz’e çıkartarak çok iyi bir performans artışı elde ettiler. Doğru üretim bandından çıkan doğru işlemciyi bulduktan sonra bu hiç de fena bir seviye sayılmaz.

Yapabileceğiniz eğlenceli şeylerin sayısı inanılmaz. Sponsorlar yeni fikirler ve konseptlerle çıtayı daha da yükseltmiş. NVIDIA’nın PC performans yarışması ve PC toplama yarışması etkinliklerini çok iyi bulduk. Bu iki etkinliği de çok beğendik ve gelecekte daha fazla sayıda benzer yarışma görmek istiyoruz.

Quakecon, her yıl, bir LAN partisi etkinliğinde olması gereken altın standartları belirliyor. Quakecon’un LAN partisi topluluğu için yapmaya çalıştığı şeylerden birçok ders çıkartılabilir. Sponsorların ilgisini çekebildiği için id’nin diğer küçük etkinliklere göre çok daha avantajlı olduğu bir gerçek, ama bizce Quakecon’u oluşturan fikirlerin çoğu iyi bir LAN partisinin nasıl olması gerektiğine ilişkin bir şablon olarak görülebilir. Burada anahtar kelime EĞLENCE ve gelecek yıla kadar ara verilmesine çok az bir süre kalmasına rağmen hâlâ size anlatacağımız birkaç şey var.

id Software’den Todd Hollenshead ve Tim Willits ile Bir Söyleşi

id Software, bir yazılım geliştiricisinin ne olması ve olmaması gerektiğine ilişkin insanların aklındaki kalıpları kırmaya devam ediyor. id’nin bir tek hedefe odaklandığı çok açık: En yeni teknolojileri kullanarak hazırlanan en kaliteli oyunları hazırlamak. Geçen yıl id Software’den birkaç kişi ile oturup Quakecon ve aklınıza gelen diğer her şey hakkında konuşma şansımız olmuştu.

Bu yıl yine Todd ve Tim ilginizi çeken birçok konuda uzun bir tartışma yapmak için zaman ayırdılar. Başlamadan önce Todd ve Tim’e bize zaman ayırdıkları için teşekkür etmek istiyoruz; özellikle de Tom’a, çünkü söyleşimize geldiğinde sesi neredeyse tamamen gitmişti. Ama Todd tam bir kahramandı ve THG okuyucularının cevabını duymak için sabırsızlandığı birçok soruyu yanıtlamak için elinden geleni yaptı.

THG – id Software’in amaçlarından birinin Quakecon’u her yıl daha büyük ve iyi hale getirmek olduğunu biliyoruz. Artık Quakecon Kuzey Amerika’daki en büyük LAN partisi haline geldiğine göre, şimdi ne yapmak istiyorsunuz?

TH – Şey, elbette önce bu yılkini bitirmek istiyoruz. Ama dediğiniz gibi amacımız Quakecon’u her yıl daha büyük ve iyi bir hale getirmek. Geçen yılki mekanımıza baktık ve Mesquite’deki otelde kalırsak daha fazla büyüyemeyeceğimizin farkına vardık. Bence bu yılki etkinliğin düzenlendiği tesis, Adams Mark Oteli ve Toplantı Merkezi birinci sınıf. Buradaki herkes bana yaptığımız atılımı ve toplantı yerinin kalitesini takdir ettiklerini söyledi. Mesquite’deki mekanın kötü olduğunu söylemiyorum, sadece artık küçük geliyordu. Mesquite’deki mekanı terk edip daha büyük bir yere taşınmak acı-tatlı bir ayrılık oldu, oraya her zaman “Quakecon Oteli” diyeceğiz – Quakecon orada olsun ya da olmasın.

Daha gelecek yılki etkinliği planlamaya başlamadık; herhalde o konudaki çalışmalara bu sonbaharda başlarız. Bu yıl çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum, ama gelecek yıl daha fazla insanın ve satıcının gelmesi için çalışacağız. Bu yıl alanımızı oldukça genişletmemize rağmen gelecek yıl muhtemelen daha da fazla yer gerekecek. Şimdiki yerimiz 14,000 metre kare, Mesquite’deki tesis ise 9,300 metre kareydi. Henüz bir söz vermemiz mümkün değil, neler olacağını göreceğiz. Ama Quake 4 ile Quakecon 2004 arasında bir benzerlik var; kulağa uyumlu geliyorlar. Bence bu iyi bir şans.

THG – Dünkü açılış sunumunda çok ilginç bazı şeyler söylendi. Ama en ilginç şeylerden biri John’ın orada olmamasıydı. Herkesin bizim gibi bunun nedenini merak ettiğinden eminim. Bir açıklama yapmanız mümkün mü?

TH – Bence bu iyi bir soru, ve John’ın bu sene burada olamamasının birkaç sebebi var. Bu sene konuşmayı onun yapmamasının insanları biraz hayal kırıklığına uğratacağını biliyordum, ama gerçekten konuşmayı şahsen yapmak için bir neden göremedi. Hâlâ aynı teknoloji ile çalışıyoruz ve kendisine teknolojik bir vahiy filan da gelmedi. Yani konuşacak fazla yeni bir şey yoktu ve Quakecon 2002 sunumunun bir benzerini de yapmak istemedi. Aynı zamanda bu yıl konuşmada biraz değişiklik yaparak şirketin diğer öğelerine de üzerinde çalıştıkları şeyler hakkında konuşma fırsatı vermek istedik. John’ın anlattığı şeyler çok teknik içerikli oluyor, bunun kapsamı daha genişti. Yani bence insanlara farklı şeyler hakkında bilgi edinme fırsatı verdi. Ama her şey bir yana gelememesinin asıl sebebi hasta olması. Yani fiziksel olarak bir sunum yapabilecek durumda değildi. Ama sonunda daha iyi olduğunu düşünüyorum. Eğer konuşmayı John yapmış olsaydı pek uzun sürmeyecekti, çünkü kendisini iyi hissetmiyor.

Bir cevap yazın