Quakecon 2002 – 2. Gün Doom III’ün Günü

Giriş

Doom III belki de yeni nesil oyunlar arasında en merakla bekleneni. Bazıları id Software’in hep aynı oyunlarda takılı kalmasının mantığını sorgulayabilir ancak bu ısrar oyun geliştirme teknolojisini bir sonraki seviyeye taşımak için tek gerçek şans olarak tanımlanıyor. Bu oyunun motoru, oyunseverlerin uzun süredir beklediği pek çok yeni oyunda kullanılacağı gibi bu oyunlar da donanımın limitlerini zorlayacaklar.

İşte bu oyunlara güç veren motor teknolojisini yazan ve tasarlayan kişi John Carmack. Onun için sık sık sektördeki en iyi oyun motoru tasarımcılarından biri deniyor. Bu endüstride çok saygın bir yere sahip ve .plan adlı makaleleri her zaman okunmaya değer bulunuyor. Açık kaynak hareketini desteklemeye devam eden Carmack, geliştirdiği yazılımların, oyun geliştiricileri cemaatinde gelişimin sürekliliği için ateşleyici rol oynadığını ileri sürüyor. Bugün Quakecon 2002’de bir konuşma yaptı ancak onun ortaya koyduğu bazı şeyleri aktarmadan önce, id Software’in tam kadro Doom III ekibinin bize bu yeni oyunun bir ön demosunu yaptıklarını söyleyelim. Ayrıca Doom III Theater’da (Doom III için özel yapılan gösteri salonu) gösterilen demoda gördüğümüz şeylerin arkasındaki teknolojiden de uzun uzadıya bahsettiler.

Ayrıca Doom III proje müdürü Tim Willis’ten de bir röportaj aldık. Daha önce başka bir yere sözü olduğundan çok sayıdaki sorumuzun bir kısmını soramadık ancak, yarın diğer sorularımızı da cevaplayacağına söz verdi.

Daha önce Quakecon’a katıldıysanız bilirsiniz: Sadece soruları olan ve yazılımın arkasındaki geliştiricilere ulaşmak isteyen bir kişi olsanız bile, normalde bu kişilere ulaşmanız problem olmaz. id geliştiricilerine Quakecon’un her yerinde rastlayabilir, onlara gidip hemen sohbete girişebilirsiniz. Quakecon’un bu eşsiz yaklaşımından vazgeçilmiş değil. Ancak bazen işler aceleye geliyor ve bazı düzensizlikler oluyor; bunun da nedeni Quakecon’un artık mevcut yerine sığamamasıve beklenenden fazla katılımın sorunlara yol açması. Quakecon 2002’yekatılım seviyesi henüz açıklanmış değil ama tahminler 3800’ün üzerinde, 4000 civarı katılım olduğu yönünde.

Bir cevap yazın