QNAP TS-239 Pro İncelendi

QNAP TS-239 Pro

QNAP TS-239 Pro

NAS (Network Attached Storage – Ağa Bağlı Depolama) cihazları, büyük kurumların o onlarca sunucu ve yüzlerce istemcilik ağları ile uğraşan sistem yöneticilerine hiç de yabancı gelen bir kavram olmasa gerek.  Binlerce Terabaytlık verileri, işlendikten hemen sonra güvenli bir biçimde depolamak ve sunucu çalışır haldeyken sürekli gölge kopyaları almak ancak depolama için özelleşmiş bir sunucu ile yapılabiliyor. Eh, bu derece kurumsal şirketler söz konusu olunca, yöneticiler pek fiyat kaygısı gözetmeksizin pahalı bir depolama sistemi kurabiliyorlar.

Diğer yandan, ev kullanıcıları ve küçük & orta boyuttaki işletmelerin de ciddi şekilde artan bir veri depolama alanına ihtiyaçları olduğu açık ve net. Günümüzde artan internet hızlarıyla beraber veri indirme (download) ve arşivlemede de büyük bir artış var. Sabit disklerde terabayt barajı aşılalı uzun süre oldu ve kullanıcılar artık tek terabaytlık disklerle yetinmemeye başladı. KOBİ’ler de aynı şekilde, veri depolama ihtiyaçlarını verimli bir şekilde halletmenin peşindeler.

Fakat ortada şöyle büyük bir sorun var: Büyük işletmeler maliyeti yüz bin dolarlara varan depolama alanlarına yatırım yapabilecek güce sahiplerken, KOBİ’ler ve ev kullanıcıları için bu durum maalesef geçerli değil.

Yukarıdaki nedenlerden ötürü, “küçük” ağa bağlı depolama cihazları henüz KOBİ’ler ve son kullanıcılara uygun bir düzeye inememişti ki Tayvan merkezli QNAP’ın ürettiği, nispeten daha uygun fiyatlı ve çok yönlü bu cihazlar piyasaya sürüldü, ardından birçok üretici örnek alarak benzer ürünler üretti ve tüketiciye sundu.

Bu yazımızda, ağa bağlı depolama cihazı kavramını ev kullanıcıları ve KOBİ’ler için ayrıntılı bir biçimde ele alacağız, aynı zamanda QNAP TS-239 Pro cihazını da inceleyeceğiz.

10 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Kişisel olarak video tanıtımlarından hiç haz almıyorum. Çünkü bu tür makalelerde ince ayrıntılar vardır ve bu ayrıntılar okununca daha akılda kalıcı olur. Video tanıtımları biraz donanımın magazinsel ayağı gibi geliyor bana. Yurtdışında böyle video donanım tanıtan ciddi bir siteye rastlamadım. Ancak donanımın nasıl bir şey olduğunu gösteren kısa videolar çekilebilir ya da nasıl yapılıyor makaleleri. Mesela modifiye kasa nasıl yapılır v.s

  • KANUNI

   5/6 dk videolarlarla nebiliyim kasanın capı menü tanıtımı vs kısa bir inceleme

   gibi birşey ben sıradan bir pc tamircisiyim biraz işin detayına inebilirsiniz

   gibi geliyor  bilmiyorum birazdaha siteyi hareketlendirir diye düşündüm

   • Hamdi Kellecioğlu

    Aklımızda video inceleme yapmak var. Sizin de deiğiniz gibi kısa incelemeler şeklinde, siteye biraz hareketlilik katsın amaçlı. Ama kendi ayrıntılı içeriğimizden ödün vermeden tabi. Belki bir ürünün hem yazılı incelemesi hem de videosu koyulabilir. Tabi buna zaman ayırmak gerekiyor, hem de düşüdüğünüzden daha fazla. İnşallah iş gücümüz el verdiğinde video incelemeleri sitede bulabileceksiniz.

 2. Patrickstar

  Gerçekten çok ayrıntılı ve güzel bir yazı olmuş arkadaşın eline sağlık, QNAP ı zaten tanıyordum yazıda da bahsedildiği gibi yazılımsal özellik bakımından inanılmaz zengin ve dınanımsal olarak da oldukça tatmin edici bir ürün, arkadaş elinden geldiğince bütün özellikleri anlatmış tabi ama bu cihazın özellikleri anlat anlat bitmiyor, ben kullandığım bir özelliğinden bahsedeyim oda ‘remote replication’ cihaz uzaktaki bir NAS yada rsync uyumlu cihaz ile haberleşip belirlenen takvimler doğrultusunda karşılıklı veri alışverişi yapıyor bunu LAN üzerinden yapmasının yanında WAN üzerinden yapmasıda cihaza çok büyük bir artı kazandırıyor, sadece bu özelliği ile bile bize bir çok kullanım alanı doğuyor.

 3. Ziyaretçi

  inceledim ve güzel bişi oldugunu gördüm . işin acıkcası ne gerek vardı die düşündüm ama server nitelikli bi makina toplama ihtiyacım mevcut durumda .. bu aletin benim yapıcagım işlerin cok cok üzerinde bi kapasitesi var .. hal böyleyken bir serverin maliyeti üç aşagı 5 yukarı bu chazın minumum 3 katı oluyor..  merak ettigim 2 sey var tam tarih bellimi türkce destek için.. ve HDD ler üzerindemi geliyor ? geliyorsada seçenekleri mevcutmu

  tesekkürler

 4. Patrickstar

  ben türkçe destek için ithalatçi firma olan tesan ile iletişime geçmiştim bu cihaz için özel bir forum alanı oluşturuluşmuş ve cihazın desteği ordan veriliyor, aldığım duyumlar şu yönde Türkçe dil konusunda biraz kararsızlar çünkü arayüzde network deyimleri çok olduğu için Türkçe leştirmek pekde sağlıklı olmayabilir fakat yinede çalışmalar başlamış sanırım oda yakında yerini alır. HDD konusuna gelince cihaz üzerinde HDDler gelmiyor bu seçim size bırakılmış her disk yuvası 2TB a kadar olan diskleri destekliyor. Dediğiniz gibi basit ihtiyaçlar doğrultusunda böyle bir cihaz aramaya geçiyoruz fakat bize sunduğu hizmetleri görünce vay be çok iyiymiş dedirtiyor.

 5. Diyabetli

  Selamlar,

  Bu urunu kullanan arkadaslara bir sorum olacak. Bu cihazı virtual disk olarak kullandiginizda yada icerisindeki dosya ve klasor icin yetkil atayabiliyor muyuz? Daha once kullandigimiz NAS cihazlarinda bu mumkun degildi…

   

  Saygılar
  Sedat Uslu

Bir cevap yazın