PS3 “Motion Controller” ile PES Keyfi…

Electronic Arts’ın futbol oyunu Fifa serisini yıllardır kulvarın dışında bırakan Pro Evolution Soccer (PES- Winning Eleven) serisini duymamış bir futbol hayranı yoktur sanırım. Hatta oyunun piyasada sadece Japonca versiyonlarının bulunduğu ilk zamanlarda bir çok futbol manyağı neredeyse Japonca maç anlatacak kelime haznesine ulaşmıştı.

PES’in bu büyük başarısını anlatmaya gerçekten  kelimeler, sayfalar yetmez. Tabi ki bu başarının ardında Konami’nin dahi beyni Shingo Takatsuka’nın da kocaman katkılarını söylemeden geçmek olmaz. PES’in yepyeni oyununun raflarla buluşma arifesinde IGN’e konuşan Takatsuka San futbol fanatiklerini yine heyecana boğacak açıklamalarda bulundu.

“2009 yılına kadar bütün oyunlarımızın bütün platformlarda benzer kontrollere ve özelliklere sahip olması gerektiğini düşündük. Ancak bu durum değişecek. Artık her platformun kendine has kontrol özellikleri var. Xbox 360 için Natal, PlayStation 3 için de motion controller.” diyor ve bombayı patlatıyor Takatuka San. “Şu an fazla birşey söyleyemem; ancak bu aletleri  oyunlarımıza oldukça etkili bir biçimde entegre etmek istiyoruz.” 

Pro Evolution Soccer 2010 MessiDüşünmesi bile heyecan verici bu hareketli kontrol özelliklerinin PES gibi oldukça komplike bir kontrol şemasına sahip bir oyuna nasıl entegre edilebileceği bir soru işareti olsa da; bırakalım bunu da Konami düşünsün değil mi? Oyun alanımızdaki kırılcak dökülcek şeyleri yavaş yavaş kaldırmaya başlasak iyi olacak.

Bir cevap yazın