PS3 Hacker’ı George Holtz Sony’yi Ağır Eleştirdi

Bilmem farkında mısınız ama Sony uzun zamandır PS3’ün imajını yenilemeye çalışıyor. PS3 ilk çıktığında aleti “blu-ray player, PC, televizyon sehpası, ütü, mikrodalga fırın, bulaşık makinesi” olarak pazarlamaya çalışıp oyun oynatmasını sanki ek bir özellikmiş gibi, oyun aleti değil de bambaşka bir şeymiş gibi pazarlamaya çalışıyordu Sony PS3’ü. Ancak başarılı olamadı ve insanlar tam anlamıyla bir oyun aleti  olarak pazarlanan Xbox 360’ı tercih ettiler.

Sony elbette bu durumu gördü ve bundan birkaç sene sonra Playstation 3 Slim’i çıkarttı. Slim elbette sadece bir kasa dizaynı değildi, aynı zamanda aletin imajını da değiştirmeye çalıştılar: Daha farklı bir logo, daha farklı bir slogan, daha farklı bir amaç. Artık oyun aleti olarak pazarlayacaklardı PS3’ü ve Uncharted 2, God of War 3 gibi oyunların da çıkmasıyla gayet başarılı oldular açıkçası.

Elbette Sony’nin önceden çıkardığı PS3’e OS yükleme özelliğini geri çekmesi de uzun sürmeyecekti. İlk önce Slim’lerden kaldırılan bu özellik, şimdi de gelen bir yamayla eski PS3’lerden de kaldırılıyor. Elbette bu yamaya tepkiler gecikmedi. İlk büyük tepki IPhone hacker’ı olarak da bilinen George Hotz’dan geldi. George Hotz bloğunda şunları yazdı:

“İlk önce, PS3’ünde Linux kullanan herkesten özür dilemek istiyorum. Yayınlamadan önce (sanırım burada yayınladığı küçük hack’ten bahsediyor) bütün eksi ve artıları tarttım ve OtherOS desteğine olabilecek etkisini de düşündüm. Mantığım şuydu: Zaten OtherOS desteği PS3 Slim’den kaldırılmıştı, ve bunu tasarlayanlar bu özelliğin ileri de kullanacakları ürünlerde olmasını istemiyorlardı. En nihayetinde herşeyin olabildiğince açık olması için neden yayınlamayacaktım ki? Büyük ihtimalle PS3’te de bundan daha farklı birşey yapılmacaktı zaten.

Şimdi “güvenlik endişeleri” bahanesiyle insanların bu kadar para döküp aldığı bu pahalı aletin bir özelliğini mi çıkarıyorsunuz yani? En nihayetinde kodladığım açık kullanıcılar tarafından basit bir şekilde çözülebilecek kolaylıkta değildi. En nihayetinde PS3’ü açmanız gerekiyordu. Bu nası kullanıcılara zarar verebilir? Kesinlikle blogunuz insanlara  neden son yamayı yüklemeleri gerektiğini anlatmıyor. Bunun yerine insanlara eğer yüklerlerse neler kaybedeceklerini anlatıyor. Cidden mi?

Playstation 3 yaşamı boyunca sürekli özellik kaybeden bildiğim tek alet. PS2 emülasyonu özelliği, SACD öalma özelliği, OtherOS özelliği, bunlar sadece basıp harekete geçirebileceğiniz yazılımsal tuşlar. Ancak inanamıyorum ki sadece yeni sattığınız alette değil eski aletlerde de OtherOS desteğini bu yazılımsal tuşa basıp kapatıyorsunuz.

Tekrar kullanıcılardan özür diliyorum. Sony, senden daha fazlasını beklemiştim.”

Sony tutucu mu davranıyor yoksa böyle bir hack yayınlandığı için bu tepkilerinde haklılar mı? Yorumu okuyucularımıza bırakıyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın