Prometeia: Piyasadaki En İyi CPU Soğutma Sistemi mi?

Giriş

Ç.N.:Bu yazıda geçen ileri seviye soğutma sistemleri henüz Türkiye’de bulunmamaktadır. Bu yazı sadece referans bilgi olarak çevrilmiştir.

Daha geçenlerde, Buz Adam Huzurunuzda: 4.1 GHz P4 başlıklı yazımızda, bir Intel Pentium 4’ün 4 GHz üzeri bir hızda çalıştığı bir sistemi sizlere sunmuştuk. Bazı fanatiklerin overclock denemelerinin aksine, bizim sistemimiz stabil olarak çalışıyordu.

Çoğu kullanıcıların aklına, uç sınırlarda overclock denince birkaç dakikalığına CPU çekirdeğinin sıvı nitrojenle -100 dereceye kadar soğutulması gelir. Yine de bu senaryoda, özel hazırlıklar yapmanız gerekir, çünkü sıvı gaz ile çalışmak ölümcül olabilir.

Ayrıca, sadece birkaç kullanıcı bu tip PC sistemlerini inşa edebilir ve kullanabilir. Bu rekortmen CPU soğutma sistemlerini evde ya da ofis sınırları içerisinde kullanmak çılgınlıktır:Nitrojen havadan ağırdır ve solumanız gereken havanın yerini alabilir. Ayrıca karıştırıldığında, düşük kaynama noktası ciddi hasarlara yol açabilir.

Modern işlemcileri daha etkili şekilde soğutmak için, daha teknik bir çözüme ihtiyaç vardır. PC mağaza zincirlerinde bulabileceğiniz sıradan fan soğutucuları bile daha iyi ısı transferi için uzun zamandır bakır çekirdekler kullanıyorlar. Overclock meraklıları geleneksel fan soğutucuları ile belirgin bir performans artışı yakalayamayacaklarını kolayca anlayabilirler. Daha büyük bir başarı su soğutma sistemleriyle yakalanabilir; yine de burada deneyimsiz bir kullanıcı bu işe bir servet yatırması gerektiğini çabucak görebilir.

2835 MHz'e overclock edilmiş bir Athlon XP 2700+. Bu saat hızı yaklaşık 4000+'lık bir model ismine denk geliyor.

2835 MHz’e overclock edilmiş bir Athlon XP 2700+. Bu saat hızı yaklaşık 4000+’lık bir model ismine denk geliyor.

Bir cevap yazın