Prometeia Mach 2: x86 İşlemciler İçin En İyi Kompresörlü Soğutucu

Intro

Bu sıralarda işlemcinin etkili bir şekilde soğutulması için olan ihtiyaç aşırı derecede arttı. Sıradan bir PC mağazasında bulacağınız basit bir heatsink ve ucuz fan kombinasyonu, 70 W ve üzeri ısı üreten bir işlemcinin hararetini almak için yeterli değil. Daha önceki testlerimizde geleceğin kesinlikle kompozit (alüminyum ve bakır) ve tamamen bakır soğutuculara ait olduğunu göstermiştik. Daha basit alternatifler, günümüzün işlemcilerinin ürettiği ısı ile başa çıkmaya yetmiyor.

Üst sınıf soğutucu üreticileri havacılık ve uzay endüstrilerini kendilerine örnek alarak, soğutucularında hava akışını optimize etmek için özel heatsink profilleri ve fan geometrileri kullanıyorlar. Ancak, soğutma gücü ile gürültü seviyesi arasındaki çatışma hala devam ediyor. Şimdilik en iyi çözüm Zalman’ın ince yapraklı (skived) kanat tasarımına sahip CNPS7000CU soğutucusu. Bu büyük soğutucu 45-55$ aralığında (Türkiye’de 48$ – bkz. Evren Limited) ve overclock için ideal.

Bundan daha fazla soğutma gücü istiyorsanız, su soğutma sistemlerine bakmalısınız. Corsair’in Hydrocool 200 modeli bu alanda şimdilik rakipsiz. THG laboratuarlarında bu ürünü birkaç haftadır inceliyoruz, yakında incelemesini yayınlayacağız. Bu soğutma sistemi 200$’ın üzerindeki fiyatıyla ucuz değil ama Innovatek üretimi rakiplerini geçmeyi başarıyor. Bu şaşırtıcı değil; tasarımı otomotiv sektörüne havalandırma sistemleri üreten Delphi’ye ait. 3 GHz P4 gibi üst düzey işlemcileri bile %20’nin üzerinde overclock edebilmenizi sağlıyor.

Daha da iyi bir soğutma performansı istiyorsanız, “buharlaştırmalı” sistemler var. Bu sistemlerde özel bir soğutma ortamı sıvı halinden gaz haline, oradan tekrar sıvı haline geçilen bir buharlaştırma döngüsüne tabi tutuluyor.

Bu pazar segmenti – Astek ve Chip-Con hariç – fazla aşina olmadığımız, çok iyi tanınmayan üreticilerle dolu. Asetek’in (Buz Adam Huzurunuzda: 4.1 GHz P4) ürünlerini daha önce incelemiştik.

Bir cevap yazın