Problemlerinize Çözüm: VPN’i NAT Güvenlik Duvarları Arasında Nasıl Çalıştırırsınız?

Evden çalışmanın popülerliğinin artmasıyla ve elektronik varlıklarını korumak amacıyla gerek küçük gerek büyük ölçekli işletmeler Sanal Özel Ağ (VPN – Virtual Private Network) kullanıyorlar. Buradaki iyi haber, uyanık BT departmanlarının, evden çalışan birçok kişinin, genişbant bağlantılarını tüketici sınıfı yönlendiriciler (router) üzerinden paylaştıklarını farketmiş olmaları. Bu kişiler ev kullanıcıların, bir VPN tüneli yaratmak için kendi router’larında değişiklik yapmalarını gerektirmeyen, “NAT dostu” VPN geçitleri ve VPN istemcileri kullanarak hayatlarını daha kolay hale getiriyorlar.

Sadece Geçiyordum

Eğer bu olanaklara sahip olacak kadar şanslı değilseniz, yine de bu işi başarabilirsiniz. Bakacağınız ilk şey, router’ınızın PPTP veya IPsec “geçişinin” (pass-through) olup olmadığı. Bu özellikler Linksys router’larda genelde bulunmakta ama bu özelliği özellikle aramanız gerekebilir. Resim 1’de Linksys BEFSR41’nin Filters ekranından alınmış bir görüntü yer alıyor. PPTP ve IPsec için şeçim özelliklerini görebiliyoruz.

Resim 1: Linksys BEFSR41 VPN geçişi

Resim 1: Linksys BEFSR41 VPN geçişi

Yapmanız gereken tek şey router’ınızda VPN protokolu ile ilgili kısmı işaretlemek. Router’ı tekrar başlattıktan sonra eğer şanslıysanız VPN bağlantınız hazır olacak.

Not

NOTLAR:Her router’ın bu tür seçenekleri olmasa da bu seçeneklerin yokluğu o router’larda VPN’in çalışmayacağı anlamına da gelmiyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın