Problemlere Çözüm: Windows XP’nin IPsec İstemcisi Gerçekten Çalışıyor.

Eğer elinizde ucuz bir IPsec VPN bitiş noktası (endpoint) router’ınız var ve onun arkasındaki LAN’e uzaktan bağlanmak istiyorsanız bir VPN istemcisi kullanmanız gerek. Microsoft, Win2000 ve XP’nin içerisinde bir IPsec istemci yerleştirmiş, fakat bu istemci pek de iyi bir istemci değil. Ve onu konfigüre etmeye çalışan çoğu kişi de sinirlenerek pes ediyor.

Forumlarda ve haber guruplarında yazılanın aksine Microsoft’un IPsec istemcisi çalıştırılabiliyor! Bu Problem Çözümü yazımız yardımıyla istemciyi kısa sürede ayağa kaldırıp çalışacak hale getirebileceksiniz!

Kurulum

Şekil1 örnek olarak kullanılacak ağ konfigürasyonunu gösteriyor. Tüm kullanılan IP adresleri özel IP adresleridir; dolayısıyla Internet’e bağlanmadan da ağ kurulumunu yapıp ağınızı deneyebilirsiniz.

Şekil 1: VPN Test kurulumu

Şekil 1: VPN Test kurulumu

Bu proseüdür VPN bitiş noktası router’ı olarak iki IPsec tünel desteği olan Linksys’ BEFVP41 ‘da da çalışacaktır. Sadece Linksys’in router’larını kullanmak zorunda değilsiniz. Üzerinde VPN bitiş noktası bulunan herhangi bir router kullanabilirsiniz. Fakat SX41’in tünel çıkışı 2.5 Mbps iken diğer ucuz VPN bitiş noktası router’larında bu değer 400 – 800 kpbs aralığında. Dolayısıyla bu router’lar çıkış hızını ciddi bir şekilde kısıtlıyorlar.

Bir cevap yazın