Problem Çözümü: Erişim Noktası Olmayan Kablosuz İstemciler İçin LAN Erişimi

İşte size bir problem….. Eli sıkısınız… şey, daha uygun bir üslupla ifade etmek gerekirse, yerel ağınıza bağlamak istediğiniz bir ya da iki kablosuz özellikli laptop’unuz var ve ağ bağlantısı için kablosuz router ya da benzeri bir erişim cihazı almak istemiyorsunuz. Bu mümkün mü?

Elbette! Eğer bilgisayarınızda Windows 2000, XP ya da ağ içi köprü bağlantıları (bridge network connections), yapmanıza izin veren bir işletim sisteminiz varsa, hiç vakit kaybetmeden bağlantı yapmanız mümkün. İhtiyaç duyacağınız tek şey, Ethernet’e bağlı bilgisayarınıza eklenecek bir kablosuz adaptör.

NOTLAR:

  • Aşağıda anlatılan prosedür WinXP Home içindir ama ufak birkaç değişiklikle XP Pro yada Win 2000’de de çalışabilir. Bu prosedür ile kablosuz adaptörü taktığınız, Ethernet bağlantısına sahip bilgisayar; DHCP sunucusu bulunan LAN’a bağlı bir DHCP istemci durumuna gelmektedir.
  • Oluşturduğumuz kablosuz ağda kullanılacak istemciler “AdHoc” ve “not Infrastructure” moduna ayarlanmalıdırlar. Bunun sebebi kablosuz adaptör kartların; tam bir erişim noktası gibi kullanılmalarını sağlayacak yazılımlarla gelmemesidir. Zaten herhangi bir fark da hissetmiyorsunuz.

Bir cevap yazın