Pro Evolution Soccer 2011’den İlk Oynanış Videosu

Konami’nin futbol efsanesi, Fifa’yı tekrar alaşağı edebilecek mi?

EA, yıllardır düşüşte olan Fifa serisini son üç oyunda tekrar ayağa kaldırırken, Konami’nin Pro Evolution Soccer serisinin zirvedeki yeri tepe taklak olmuştu kelimenin tam anlamıyla. Aslına bakarsanız Konami de neredeyse 10 yıldır seriye kayda değer hiçbir büyük yenilik getirmeyerek EA’in ekmeğine de yağ sürdü diyebiliriz. Öyle ki EA, her yeni oyunla futbol fanatiklerine daha gerçekçi bir atmosfer sunarken; Konami 15 yıldır aynı maç arabirimini ve aynı sunum öğelerini kullanıyordu…

Peki Kasım ayında raflara çıkacak yeni PES oyunu bu yerinde sayma tribine (hatta buna istikrarlı bir düşüş trendi de diyebiliriz) bir son verebilecek mi?

Açıkçası Konami’nin, oyuna savunma ve atak organizasyonlarını derinden etkileyecek yeni mekanikler eklediğini ve yüz animasyonlarını geliştirdiğini biliyoruz. Ayrıca artık Master League modu online olarak da oynanabilecek. Ne var ki bütün bu güzellikler, kafamızdaki soru işaretlerini tamamıyla yok etmek için yetersiz kalıyor. Yine de oyunun nasıl görüneceği hakkında bir fikir sahibi olmak için daha fazla beklemek zorunda değiliz. Zira PES 2011’in ilk oynanış videosu internete sızmış durumda.

Bu arada video Youtube’dan. Youtube’a erişemiyorsanız buraya tıklayarak derdinize derman bulabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Oruç Dim

  Konami hemen MegaWolt’un anlayacağı basitlikte bir video çıkarmalı, böyle olmaz. MegaWolt’un anladığı birşey çıkana kadar Fifa 10 hala 10 numara.

  Bir futbol oyunun videosu değil, Deus Ex: Human Revolution videosu sonuçta. Anlayamayabiliyor insanlar en nihayetinde. Konami bu videoları daha açık yapmalı. Adamların ayaklarıyla vurdukları şeyin top olduğunu belirtmeli falan, çok üstü kapalı böyle.

 2. mehmet mesut

  Yakında Konami Klasik satış politikası yakında başlarlar yok oynanabilirliği geliştirdik yok top rakipte iken defansa yardım gelecek yok kaleciler geliştirildi yok adam geçmek zorlaştı yok efendim online alt yapısı tamamen elden geçirildi yemezler artık konami zaten ea artık zaten fifayı pc’ye rezil şekilde yapıyor meydan sana kaldı artık seneden seneye bir master lig takımı eklersin birde artık online oynayabilirsiniz dersin çocuk kandırı gibi oldu bitti arada bir krampon güncellersiniz,oyuncu transferleri yaparsınız ama millet onlineda hile yapar,laglar havalarda uçuşur demezsinizki bu millet para veriyor karşılığını almalı. Azcık codemaster dirt 2 online sistemi örnek alın dünyanın her yerinden insanlar rahat rahat oynayabiliyor. Oyunda seyircilerin seyirciyle alakası yok insan adam gibi bir kaç taraftar yapar hepsi robot gibi bench yok ısınan oyuncular yok teknik hoca yok sanki oyun sadece 22 kişiden oluşuyor,
  oyuncular sadece sahaya çıkmadan tünelden geçiyor bitti bu mudur ani, örnek vereyim nba 2k10 oyunda yok yok ya parkeyi silen çalışanlar bile var adam smaç vuruyor hızını alamayınca temizlikçiye felan çarpıyor maskotlar var ağız mimik hareketleri var seyirciler var koç var bench var olması gerekende bu yani adamlar ağızları kapalı hiç konuşmazmı bunlar artık oyunlar gerçekçiliği bu kadar zorlamışken şu oyuna 10 numara demek ne kadar doğru bilemiyoum yani oyuncuların hareketlerinde bir estetiklik yok oyunda mantık şu pas ver pas ver messiye ver yada ronaldoya ver onu nasıl olsa bir şekilde atar gölü futbol bumudur yani mademki bu oyun 1 numara o zaman bu basitlikten çıkıp oyunu artık bir nba 2k10 gerçekçiliğine sokması gerekir kaldıki oyunu insanlar eğlenmek içinde oynuyor sadece maç kazanmak için değil şu oyunda beni eğlendirecek bir olay varmı varsa milleti hırs küpü yapacak,i insanın futbol sevgisini köreltmek üzere yapılmış sanki ne biliyim mesela dortmund sahasında var bildiğim kadarıyla kalenin arkasına top seyirciye gitmesin diye fileler var mesela bunu yap adam gördüğünde aaa ne güzel olmuş desin, ne biliyim bench yap oyuncular ısınısın, teknik hoca taktik versin oda oyunun içinde olsun animasyon halinde maça bir atmosfer kat ne bilim seyirci arada bir konfeti atsın oyuncuya tezahurat etsin takımı desteklesin ama öle saçma sapan şekilde değil belirgin bir şekilde mesela 2k10 örnek vereyim takım gerideyken defans diye bağırıyorlar air ball olunca bağırıyorlar seyircide oyunun içinde olsun yani maksat otmosfer yaratıp maç havası vermek mesela sakatlık anında arabayla sahaya girip oyuncu alınsın bazen teknik hoca oyuncuyu çağırıp yanına taktik versin maç durunca kamera oraya kaysın mesela bir arkada bir pozisyonundan sonra tartışma çıktı ama oyun devam ediyor hakem oyunu durdursun diğer oyuncular ayırmaya gelsin ama bu video halinde değil normal şeçili camera modunda olsun
  Mesala top toplayıcı olsun yokmu futbolda bunlar var yada oyuncu top toplayıcının olmadığı bölümde koşsun topu kendi alsın koymuş kale içine suyu o suyu niye koydun be mubarek adam içmeyecekse, havlu koy oraya adam arada eldivenini silsin anca görünütü, oyun içinde yaptığı tek animasyon topu önüme at işaret başkada bi cacık yok bumudur senn animasyonun korner kullaacak mesela bazı takımlar taktik amaçlı elini felan kaldırıyor nereye atıcağını belirtiyor nerde yok oynanabilirliği güzelleştireceklerine animasyonlara ve bu eklentilere önem versinler bence oyuncu bunu arar oyunda şimdi bu kadar animasyondan millet sıkılır diye düşünenler olabilir millet alışmış tabi hemen oynayıp yeneyim çıkayım diye estetiğe önem veren yok düşünsem şimdi yazacak çok şey varda hiçbiri yapılmayacağından boşu boşuna yazmamyayım….

Bir cevap yazın