Pro Evolution Soccer 2011’den Heyecan Verici Detaylar ve 6 Dakikalık Yepyeni Bir Video

Konami, EA Sports karşısında pes etmiyor!

Pro Evolution Soccer serisinin iki yıldır FIFA tarafından şamar oğlanına çevrildiğini sağır sultan bile duymuş olmalı. Eğri oturup doğru konuşursak, Konami’nin yıllardır seriye “devrim” diyebileceğimiz bir yenilik getirmekten itinayla kaçınıyor olmasını bir sır gibi saklamaya gerek yok. On küsür yıllık oynanış mekanikleri, köhnemiş bir grafik motoru, eksik takım ve futbolcu lisansları, vasatın altında kalan sunucular (neredeyse Japon sunucuyu geri ister olduk), maç sunumu ve atmosferindeki inanılmaz eksikler…

Konami’nin yıllardır yaptığı en büyük yenilik, futbolcuların özel yeteneklerine ayar çekebildiğimiz “futbolcu kartları” ve açıkçası bu durum, PES serisinin büyük bir devrim yaşayan FIFA karşısında düştüğü acizliği daha da iyi anlamamızı sağlıyor (yine de ben dahil birçok futbolsever PES’ten vazgeçemiyor o da ayrı bir konu).

İki yıldır Xbox 360 ve PS3 platformlarında FIFA’dan tokat yiyen PES’in işi bu sene çok daha zor bildiğiniz gibi. Zira FIFA 11, yeni nesil grafiklerle ve geliştirilmiş devrimsel oynanış mekanikleriyle PC platformu için de geliştiriliyor. Peki Konami bu topyekün savaşa hazır mı?

Haziran ayının başlarında internete sızan ilk oynanış videosunu izlediğimizde pek umutlandığımız söylenemez açıkçası. Ancak bugün gelen yeni detaylar, Konami’nin pes etmeye hiç de niyetli olmadığını gözler önüne seriyor.

PES 2011 Skills

PES 2011'de top kontrolü oldukça geliştirilmiş. Artık arka arkaya farklı numaralar yaparak ilerlememiz mümkün.

 • Tamamen yenilenmiş taktik ekranı (artık çok daha etkili varyasyonlar üretebileceğiz).
 • PES 2011’in en büyük iddiası “Total Control” (tam kontrol). Konami, Total Control sistemiyle pas trafiğinin kontrolünü tamamıyla bize bırakıyor. Artık pasımızın hızı, yönü ve pozisyonu üzerinde tam bir kontrolümüz olacak (bir güç göstergesi yardımıyla).
 • PES 2010’un 360 derece kontrol sistemi PES 2011’de de karşımıza çıkıyor. Tabii bir hayli elden geçirilmiş haliyle. Artık farklı top cambazlıklarını arka arkaya sıralamamız mümkün olacak. Bu da daha iyi top kontrolü, daha eğlenceli bir oynanış ve seyir zevki yüksek maçlar demek.
 • Konami, defansif önlemler almayı da ihmal etmemiş. 21. yüzyılın futbol anlayışına uygun olarak artık çok daha katı defanslarla karşılaşacağız. Lakin defans oyuncularının yapay zekası oldukça geliştirilmiş.
 • Futbolcu animasyonlarına 1000’den fazla yeni hareket eklenmiş.
 • Artık kendi stadyumlarımızı bile oluşturabileceğiz.
 • Become A Legend modu da elden geçirilmiş. Teknik direktörden özel direktifler alacağımız maç öncesi toplantının yanında irili ufaklı birçok yenilik bizleri bekliyor olacak.
 • Master League artık online olarak oynanabilecek (sonunda!).
 • PES 2011’de FIFA’daki Live Season’a benzer Pro Evolving moduyla tanışacağız. Dilersek kapatabileceğimiz bu mod sayesinde oyundaki futbolcular gerçek hayatta çizdikleri performans grafiklerine göre (aynı zamanda sakatlık, ceza vs…) güncellenecek.
 • Hareket animasyonları ve karakter modellemeleriyle birlikte yüz animasyonları da PES 2010’dan bu yana oldukça geliştirilmiş. FIFA’yla boy ölçüşebilir mi? Umudumuz zayıf ama kesin konuşmak için oyunun çıkmasını beklemek lazım.
 • Maç yorumcumuz da değişmiş. PES 2011’de Jon Champion’a yorumcu olarak İrlandalı eski milli futbolcu Jim Beglin eşlik edecek.
 • PES 2010’da UEFA Şampiyonlar Ligi konsepti hakimken, bu sefer Güney Amerika’nın şampiyonlar ligi olan Copa Libertadores’e de merhaba diyeceğiz (Konami, Latin Amerika pazarına da göz dikmiş durumda).

Açıklanan detaylara bakacak olursak, Konami’nin bu sefer üzerinde çok daha fazla çalışılmış bir PES ile geldiğini rahatlıkla görebiliriz. Peki PES 2011, bir FIFA katili olabilir mi? Bu sorunun yanıtını şimdiden verebilmek çok ama çok güç. Aslında en iyi futbol oyunu tahtına ortak olsa bile yeter.

Konami’nin bizler için hazırladığı sürprizlere kısaca bir göz atmak için bugün yayınlanan 6 dakikalık videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca yepyeni ekran görüntüleri için buraya tıklayarak PES 2011 galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

PES 2011’le buluşma tarihimiz de 22 Ekim olarak açıklanmış. Yani FIFA 11’den üç hafta sonra.

13 Yorum

 1. Skyr3x

  Modder Filan PES in verdiği oynanış zevkini Fifa PC de verebiliyormuydu arkadaş uzun zamandır. Ben bu senede öyle olacağını düşünüyorum. özellikle PES te saha içi yanlamasına koşma olayıda geliştirilirse ataklarda kanat değiştirme olayı filan daha güzel yapılırsa FIFA yine PC için bir hüsran oalcak gibime geliyor. Fakat bu sefer 2 oyunda iddialı. Ne olacağını 2 oyunda çıkınca göreceğiz. Hayırlısı…

   

  2D çim 2D çim 2D çim… PES artık 2D çim yapmayı bırak lütfen.

 2. Skyr3x

  Çünkü korsanda bir bağımlılık. Aşırıya kaçılınca ne olduğunu gördük (Ubisoft DRM) . Ayrıca korsancılarında herhangi bir durum yüzünden (parasal sıkıntı, yaşadığı şehir vs.) korsan aldıklarını düşünüyorum.. Yoksa herkes ister orjinal almak. 🙂    Korsan konusunda en büyük kısıtlama Multiplayer (Online) Kısmında oluyor..

 3. Q8300 (TM

  Unisoft ta elinden geleni yapı sert çıkmaya çalıştı ama artık birnin dur demesi lazım bence …Ayrıca korsancıların çoğu para sıkıntısından dolayı bu yola başvuruyor çok doğru demişsinde ama hak yemekte ayrı bi konu

  çok üzülerek söyüyorum bende korsancılarım arasındayım oyuna verceğim parayı  pc donanımına veririm yani ama şu an fiyatlarının 4 biri olsa bence 8 kat daha fazlada satılırlardı?

 4. Skyr3x

  @

 5. Ziyaretçi

  Kim istemezki orjinal oyunun nimetlerinden faydalanmayı 🙂 Tabi o kadar maddi sıkıntıların içinden o fiyatı cebinden çıkarabildiğin sürece…

  Bu pes  2011 için vaad edilenler 3 senedir vaad ediliyor ve bunun karşılığı da tahtı fifaya kaptırmak oldu.

  Kötü grafiğe senelerce göz yumabilirsin ancak bu köhneleşmiş,insanı çileden çıkaran aptalca sorunlarla dolu oyun yapısına en fazla 3 maç tahammül edebilirsin.Pes bunun biran önce farkına varsa iyi olur.

  oyuna 3-5 çalım ve gol sevinci eklemenin yeterli olmayacağını düşünüyorum. Ben sözde futbol smülasyonu denen şeyi açtığımda bütün maç boyunca “romaaa romaaa, manchesterrr…” sesleri duymak istemiyorum. Daha ne eksikler var da buraya sığar mı bilmem

 6. Ziyaretçi

  FİFA 11 bu sene daha güzel Türkiye Liginde stadyum anonsları hakem isimleri TÜRKÇE ..kafa mücadeleleri ara paslar ve oynanış bakımından PESten daha iyi olduğunu düşünüyorum

Bir cevap yazın