Prince of Persia – Xbox 360

Prensler Artık Prenses Kurtarmasın

Prenses olmanın en güzel yanı hiçbir şey yapmadan bir prens tarafından kurtarılmayı beklemek herhalde. Ama yeni prens için durum pek de öyle değil. Bu sefer prensesimiz prensi kurtarmak üzere görevlendirilmiş. Yanımızda bizden hiç ayrılmayarak bizimle birlikte yol alan Elika adlı prensesimiz, bizi her türlü zor durumdan kurtarıyor. Ama bu işi biraz fazla abartıyor ve öyle bir noktaya getiriyor ki, oyunda hiçbir şekilde ölmüyoruz. Evet, yanlış okumadınız, oyunda ölmek diye bir şey yok, Game Over ekranı yok, en baştan başlayan savaşlar, öldüğünüzde bin kilometre öteden başladığınız bir checkpoint sistemi yok. Zamanında tuşa basamadınız ve aşağıya doğru yol almaya mı başladınız? Hop, Elika sizi elinizden yakaladığı gibi en son ayağınızın sağlam zemine bastığı yere götürüyor. Ne bir “Game Over” ekranı ne de bir “Loading.” Bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi tartışılır ancak oyunun hiç sıkmadan ilerlemesine büyük katkı sağladığı kesin. Yine de sıkı oyuncular bu duruma burun kıvıracaktır, zira oyun gerçekten çok kolay ilerliyor, stres olmuyorsunuz, parkta yürür gibi yaklaşık on saat içinde oyunu bitiriyor ve başka bir oyun takıyorsunuz.

Prensler Artık Prenses Kurtarmasın

Oyunu bu yanını en başta söyleyip işin içinden çıktıktan sonra artık oyunun hikâyesine ve harita sistemine göz atabiliriz. Oyunun hikâyesi bu sefer büyük oranda İran mitolojisinde dayanıyor. İran mitolojisindeki ışığın (yaratıcı) tanrısı Ormazd ile karanlığın (yok edici) tanrısı Ahriman’ın arasındaki sonsuz çekişmeyi konu alıyor oyun. Karanlığın tanrısı Ahriman, Elika ve kral olan babasının şehrinde bulunan tapınakta yüzyıllardır kapalıdır ve oyunun başında bilmediğimiz (ve söylersem oyunun en büyük spoiler’ını vermekten katledileceğim) bir sebepten dolayı tanrı güçlenmiş ve tapınağı yıkmaya başlamıştır. Tapınağın bu baskıya daha fazla dayanamayarak yıkılacağını gören Elika prensi de yanına alarak ışık tanrısı Ormazd’ın ona verdiği güçlerle Ahriman’ a karşı koymaya karar verir. Bunu yapabilmesi için Ahriman’ın “corrupted” (çürümüş, bozulmuş) hale getirdiği bölgeleri temizlemeli ve Ahriman’ın dört hizmetkârını yok etmelidir.

Oyunun bölüm sistemi gayet serbest. Dört tane bölge var ve bu bölgelerin her birinde beş tane iç bölge var. Bu bölgelerdeki bozgunu temizlemek için her bölge de Ahriman’ın bir hizmetkârını saf dışı bırakmak gerekiyor. Bu bölgeler kendi içinde bol bol platform öğeleri bulunduruyor, yani hizmetkâra gelebilmek için baya çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bir bölgeyi temizlediğinizde corruption yok oluyor ve çiçekler tekrar açmaya başlıyor, bölge tamamen renkleniyor. Her bölgeyi bitirmek zorundasınız ancak hangi bölgeyi önce, hangisini sonra oynayacağınıza siz karar veriyorsunuz. Bölgeler arasında serbestçe dolaşabiliyorsunuz, istediğiniz yere gitmekte özgürsünüz.

Bir bölge corruption’dan temizlendiği zaman o bölgede ışık orbları ortaya çıkıyor ve size başka bölümlerin anahtarını açan güçleri bu ışık toplarından yeterince toplayarak etkinleştirebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, güçlerden bir tanesi sizi bir noktadan diğer noktaya uçuruyor (belli plakaların üzerine gelince oluyor, keyfinize göre etkinleştiremiyorsunuz), bu gücü aktive etmek için bu ışık orblarından belli bir miktarda toplamanız gerekiyor. Yeterince topladığınız zaman güçleri aktive ediyor, böylece yeni bölgelere giriş bileti kazanıyorsunuz. Oyunun bu yapısı ilk başta karışık gelebilir ancak sistemi çözdüğünüz zaman oyundan baya keyif almaya başlıyorsunuz. Aslında “karanlığa gömülmüş bölgeleri iyileştirme” üzerine olan bu sistem ilk önce Okami’de ve daha sonra Zelda: The Twilight Princess’da da kullanılmıştı. Dolayısıyla eğer bu iki oyundan herhangi birini bile oynadıysanız yeni prens size çok tanıdık gelecek.

Prens ile Elika bölgeyi iyileştirmeden önce...

Prens ile Elika bölgeyi iyileştirmeden önce…

Bölge iyileştikten sonra... (Ürünümüzün yanında bir adet de kılıç kabzası veriyoruz)

Bölge iyileştikten sonra… (Ürünümüzün yanında bir adet de kılıç kabzası veriyoruz)

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın