Prince of Persia – Xbox 360

Şöyle bir geriye dönüp bakıyorum da, ilk Prince of Persia’dan bugüne ne kadar uzun zaman olmuş. Oyun dünyasında o günden bu güne neredeyse her şey değişti ancak amaç her zaman aynı kaldı: Eğlence. İşte yeni prenste de tek değişmeyen şey bu. Evet, bu cümle geri kalan her şeyin değiştiği anlamına geliyor ne yazık ki. Ne prens bildiğimiz prens, ne mekanlar aşina olduğumuz Prince of Persia mekanları. Gerçekten çok farklı bir yapısı var bu prensin. Muhafaza edilen birkaç şey olsa da, seri artık ilk çıkış noktasından iyice uzaklaşıyor.

Prince of Persia - Xbox 360

PoP serileri hakkında şimdiye kadar bildiğiniz her şeyi unutun. Bir tek Sands of Time serisinin akrobatik hareketlerle süslenmiş platform bölümlerini ve orijinal PoP ile ilk oyun olan Sands of Time’ın masalsı atmosferini alın, geri kalan her şeyi, zindanları, prensin karakterini, özellikle ikinci ve üçüncü oyunun karanlık yapısını bir kenara atın. Bu prens her şeyiyle yepyeni bir prens, hatta o kadar yeni ki tam anlamıyla bir “prens” bile değil (karakterin “prens” olduğuna dair bir düşman karakterin tek bir cümlesi var, hepsi bu).

Ubisoft belki de artık doğu motiflerini ve mitolojisini kendine örnek alan ve masalsı atmosfer sunan her oyuna “Prince of Persia” etiketi yapıştırmayı bırakmalı. Bu seri yeni bir isimle çıkabilirdi, sadece eski meraklıları etkilemek ve satışları garanti altına almak için oyunun üzerinde Prince of Persia logosunun olması oyunun bir PoP olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın