Prince of Persia: Forgotten Sands’tan Yayınlanan Son Videolar ile Oyundan Ümidimizi İyice Kestik

Gelecek ay Ubisoft, Prince of Persia serisine, büyük bir darbe vurup sessiz sedasız işini bitirmek istiyor. Bir dakika Prince of Persia serisi, Ubisoft’un göz bebeği değil miydi? Ubisoft, neden Prince of Persia serisini hançerlemek istesin ki? Ya da bu kanıya nasıl vardık?

Aşağıda yayınlayacağımız videoları izleyin. Sanırım videoları izledikten sonra bize hak vereceksiniz.

Evet, Ubisoft, 3-9 yaş arası çocuklar için oldukça güzel bir oyun geliştirmiş. Ne de olsa onlar, eski Prince of Persia oyunlarını oynama şansı bulamadı. O yüzden Ubisoft’un, eski Prince of Persia oyunlarında aksiyon ile platform öğelerini ustalıkla birleştirdiğini kaçırmış olabilirler. Fakat bu son oyunda Ubisoft, aksiyon öğesini tamamlayacak olan yapay zeka kodlarını, oyuna dahil etmeyi unutmuş gözüküyor.

Düşman öldürmek mi? Hiç sorun değil… Cüneyt Arkın halt etmiş, kılıcınızı bir kez sallamanız yeterli düşmanlarınızın dört bir yana savrulması için. Hele o kör okçulara ne demeli? Hepsini geçtim de videoda gördüğümüz Assassin’s Creed 2’den fırlamış gibi duran karakterler, oyunun tüm ciddiyetini alıp götürmüş sanki.

Ubisoft, 2008 yılında ilk Prince of Persia üçlemesinden ayrı bir Prince of Persia oyunu geliştirmiş adını da Prince of Persia 2008 koymuştu hatırlarsanız. Ubisoft, bir bakıma Prince of Persia isminin arkasına saklanmıştı o oyunla. Ubisoft’un şimdi de aynı hamleyi tekrarladığını görüyoruz. O zaman benim de Ubisoft’a bir önerim var: “Prince of Persia PEGI 3-9” koysunlar bu oyunun ismini de çünkü “Forgotten Sands” isminin altında eziliyor bu oyun.

29 Yorum

 1. PISLIX

  Dıdıııııt. Olmadı Tahir.

  Hak vermiyorum ve sana laflar hazırladım.

   

  En kolay seviyede bir başlangıç bölümü için fena değildi. Çok kolay olduğunu gören adam zaten biraz daha zorluğunu artırır. Ayrıca gameplay videosunda özellikle hoplamalı zıplamalı sahneleri göstermek istiyorsan zorluğu da basit tutarsın. Dövüş sahnelerini göstermek istiyorsan zorluğu da biraz artırıp combo sahnelerine önem verirsin.

   

  Ayrıca sands of time ın girişine çok benzemiş bu giriş. Oyuncunun oyuna çabuk ısınmasını sağlayacak. Ki çok başarılı buldum. Eski toprağa dönüş var.

   

  Kör okçu derken o kenarlara saplanan oklardan bahsediyorsan, onlar da görsel efekt olsun diye konulmuş, oyunun akışına etki etmeyen şeyler. Yani istesen de o oklara vurulman imkansız. (Gerçi kendi adıma, oyunun akışına etki etmeyen gereksiz heyecan yaratan şeylerden genelde haz etmiyorum. Çünkü genelde çok sırıtıyorlar.)

 2. Uğur Yurtsever

  Destan’ın tahtanın üzerinde yürüdüğü sahneden sonra daha fazla izlemeye tahammül edemedim açıkçası.

  Prince of Persia’yı Prince of Persia yapan öğeler platforming öğeleridir.  Ancak animasyonlar tam bir felaket ve mekanikler hala perdeye asılıp “cıııırt” diye kaymaktan ibaret. Bu videoda gördüklerimizin hepsini hatta çok daha iyilerini yalnızca PoP serisinde değil başka oyunlarda defalarca yaptık…

  Dövüş kareografilerine ise diyecek tek bir kelime dahi bulamıyorum… :S

  İyi oyun yapmak aynı mekanikleri üzerine hiç yeni bir şey katmadan 234435 kere kullanmaksa ben iyi oyun oynamak istemiyorum. Kaldı ki şu videolara bakarak oyunun aynı mekanikleri utanmadan çok daha kötü bir şekilde kullandığını da kabak gibi görebiliyoruz. Tam manasıyla “generic” kelimesinin sözlük karşılığı…

 3. esahin

  Tek kılıç darbesiyle 3-5 kişinin ölmesi hoş değil gerçekten de. Zorluk ayarlarından ayarlanabilinen bişeydir umarım.

  Ayrıca bana da çok “aynı” geldi. Senaryo farklı fakat alt yapı aynı. Yeni diyebileceğim birşey göremedim maalesef bu videolarda.

 4. serdar

  Tahir ve Uğur isimli editör arkadaşların, Ubisoft ile bir problemi mi var acaba? ne zaman Ubisoft ile ilgili bir haber yapsalar, haberin kendisinden çok editör arkadaşların fazlaca yanlı olarak sırıtan kişisel yorumları, “izlenimlerinin” çok ötesine geçiyor. özellikle dikkat ediyorum, çünkü çok dikkat çekiyor.

   

  belirtmek isterim ki, Ubisoft firması; öldü gözyle baktığımız prince of persia serisini adeta yeniden diriltmiş ve bambaşka bir boyutta biz prince sevdalılarına sunmuştur. sot, ww ve t2t ile yakalanan başarıyı değme firmalar gösteremez. grafik ve oynanabilirlik açısından bu firmanın çatısından çıkan oyunlar, daima çok kaliteli ve kendine has bir havaya sahip olmuşlardır.

   

  son prince of persia 2008 oyunu ile bu tarzı başka bir yöne kaydırmayı planlamışlar, fakat oyunseverlerin beğenmediğini görünce önceki seriden devam ettirme yoluna gitmişlerdir. bunu da oldukça kısa sürede yaparak,  prince-severlere olan saygısını ve duyarlılığını fazlasıyla göstermiştir.

   

  sizlerin beğenmediği perdeden kaymalar, duvardan yürümeler,  çubuklar üzerinden atlamalar, kılıç ve eski silahlarla yapılan onlarca kombo döğüş taktiği ve eşsiz oyun müzikleri ile prince of persia, değil 3 seri, 33333 seri bile olsa severek oynanır; biz “gerçek” prince of persia aşıkları tarafından. gönlünüz rahat olsun.

   

  prince of persia ve ubisoft’u rahat bırakmanız, prince severlerin aklını çelmeye çalışmamanız dileklerimle…

  • Tahir Meylani

   Sanırım bir önceki Prince of Persia haberimden bir kaç alıntı Prince of Persia ve Ubisoft oyunlarına taraflı olarak bakmadığımı kanıtlamak için yeterli olacaktır.

   http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/aksiyonmacera/prince-of-persia-the-forgotten-sands-pc-versiyonunun-cikis-tarihi

   İlk oyunun ardından geliştirilen Prince of Persia oyunları hiç bir zaman ilk oyunun başarısını yakalayamadı ta ki, Ubisoft, Prince of Persia oyunun isim haklarını satın alıp Prince of Persia: The Sands of Time’ı bizlerle buluşturana kadar. Belki Prince of Persia: The Sands of Time, ilk Prince of Persia oyunu kadar etkileyici ve ses getirici olmadı ama seriyi tekrar özüne döndürdüğü ve ilk oyunun oynanış dinamiklerine sadık kalmaya çalıştığı için oldukça başarılı oldu.

   Ubisoft, Warrior Within ve Two Thrones ile seriye devam etti ve seriyi çok da bozmadı. Fakat 2008’de çıkan Prince of Persia oyunu tam anlamıyla seriden koptu. Aslında Prince of Persia 2008, kendi başına iyi bir oyundu ama Ubisoft’un geliştirdiği Prince of Persia oyunlarının hikayesini devam ettirmiyordu ve serinin oyun dinamiklerini değiştirmişti.

   Onun dışında videoyu beğenenler görüşlerini yorumlarda belirtebilir. Bakarsınız Uğur’la ben azınlıkta kalmışız. Hatta Ubisoft, bizi şaşırtıp iyi bir oyun da geliştirmiş olabilir. O zaman yiğidin hakkını veririz, her zaman yapmaya çalıştığımız gibi. Ama şu haliyle, şu yayınlanan videolar ile bu oyun, çocuklara yönelik yapılmış gibi duruyor, Prince of Persia hayranlarına göre değil. Umarım ben yanılıyorumdur 🙂

   • Huseyin

    cok dogru, gerıye dogru kocaman bir adımdır bu oyun.. o kaddarr…

 5. serdar

  videoda gördüğüm şey, tamamen prince tadında hazırlanmış grafikler, atmosfer ve müzikler.. “işte bu prince” diyebileceğimiz kadar orjinal.

  döğüş kısmına gelince, PoP oyuncuları bilirler ki, warrior within’de ara sıra karşımıza çıkan, kargaların birleşmesiyle oluşan bir yaratık vardı. 3-4 mücadelenin ardından o yaratık yok olurdu ve geriye kılıcı kalırdı. o kılıçla vurulan her darbede yaratıklar tek vuruşta ölürdü. aynen yukarıdaki  gibi. ve ben o kılıcı her aldığımda, kılıç kaybolmadan önce  (kılıç bir süre sonra kayboluyordu) öldürebildiğim kadar yaratık öldürmek için çabalar, heyecan yapardım. bu da bir başka zevkti..

  videoda gösterilen kısımda da, yine böyle özelliğe sahip bir kılıç ile yaratıklarla mücadele ettiği bir bölümden çekilmiş bir video parçası olamaz mı?

   

  • Tahir Meylani

   Olabilir tabi ki, şimdi tekrar izledim geliştiricilerin oyunu anlattığı videoyu, bu konu hakkında bir şey söylememişler.

   videoda gördüğüm şey, tamamen prince tadında hazırlanmış grafikler, atmosfer ve müzikler.. “işte bu prince” diyebileceğimiz kadar orjinal.

   Serinin özüne döndüğü kesin ama öze dönmek, Prince of Persia serisini tekrar canlandırmak için yeterli olabilecek mi?

   Çok yakında öğreneceğiz.

   Ubisoft karşımıza iyi bir oyun çıkarsa bile, şu videolar oyunu tanıtmak için çok yetersiz. Bağımsız oyun geliştiricileri bile daha iyi oynanış videosu hazırlıyorlar çoğu zaman.

 6. serdar

  fanatik bir PoP oyuncusu (hatta Pop delisi) biri olarak, serinin özüne dönmüş olmasından son derece mutluyum. yeryüzündeki PoP oyuncuları, özüne dönmüş bir prince’i tekrar sahiplenip, tekrar canlandıracaktır.

  tanıtım videoları konusunda size hak veriyorum. daha canlı ve heyecan verici kesitlerden oluşan bir video, daha öldürücü olabilirdi. mesela WW’nin tanıtım videosunda, oyunun introsunda bulunan video yayınlanmış ve “woow” dedirtmişti (dar sokaklarda arkasından duman halinde gelen dahaka’dan kaçarkenki sahneler, açılmayan kapıya gelince geri dönüp kılıcını çektiği video).

  iyi çalışmalar..

   

 7. drow

  ya benim anlamadığımda yere düşen adamı yumrukla mı öldürüyor bana mı öyle geliyor. bide şu kılıcı parlatma zımbırtısıda nedir yav? ışıktan kör edip 3 ünüde öldürüyo maşşallah :p

 8. Unknown Gamer

  Açıkçası seri bitince prince of persianın da bittiğini anlamıştım.Ki bu videodan sonra bu yargımda haklı çıktı.Prince of persia artık bitti acı ama gerçek.2008’den sonra böyle bir oyun aslında hiç şaşırtmadı.Ubisoft artık kalite ve aksiyon değil cebini doldurma peşinde ve yeni oyuna özen göstermediği açıkça ortada.Warrior Within gibi bir efsane yaratan bu şirketten asla verimli bir Prince of Persia alamadık.Üzücü.2008 i alıp tahammül ettim bitirmeye ama buna edemem sanmıyorum.

 9. GameGain

  Ubisoft’tan yeni bir oyun geldiği zaman Amerika barışçıl bir ülke olacakmış zaten:D 

       Şaka bir yana Prince Of Persia,köklü bir geçmişi olan kült oyunlardan birisidir.Ancak Uğur abinin de söylediği gibi oyun senelerdir aynı mekanizma içerisinde sıkışıp kaldı.2008 belki biraz bu konuda yenilik getirdi ama sonra gene eski oynanışa döndüler.Ben şahsen yeni seriyi devam ettirmeleri kanaatindeyim.2008’de çıkan Prince Of Persia adeta seri için bir devrimdi.Ama tabi o serinin de biraz rütuşlanmasının(en azından aksiyon açısından.)şart olduğu bir gerçek.

 10. Ziyaretçiugr

  3. oyundan sonra bozdu . ben assasin creedi tavsiye ederim oda ubisoftun.

  artık prince of persia oynanmaz onun yerine ninja kaplumbağalar , tomb raider oynarım daha iyi.

   

 11. SeRkaN

  Benim için POP hoplama zıplama ve duvardan yürüme olduğu için tek vuruşta 4-5 canavar götürüşümüzü takmıyorum bile buyüzden POP FS nin benim için geriye kalan tek sorunu çerez niyetine zorlama bir hikaye çerçevesinde kurulmuş senaryosudur ayrıca Prince of persia 2008 ede haksızlık yapıldığını düşünüyorum.Eğer pop 2008 in adı pop değilde başka bir oyun adıyla çıkmış olsaydı bu oyun çok tutulurdu buna eminim !

 12. GameGain

  Hoplama zıplama,platform benim de sevdiğim bir özellik.Hatta düşman gelince sıkılanlardandım:D Hemen keseyim bitsin isterdim ama tek vuruşta da değil:D:D O yüzden dövüşler gerçekten çocuksu kaçmış.Ama hemen gebermeleri tabi ki de hoş bir şey:D 

 13. Arda Atmaca

  Bence bu oyun diğer pop. serisinin(The Sands Of Time üçlemesi)dewamı olamaz.Çünkü diğer 3 leme tamamen kumlar üzerine kuruldu bu oyunda ise kum ile güçlenen kılıç , ve kumdan iskelet adamlar var.Ama bu TFS. oyunu kum üzerine deil.Serinin dewamı olaydı The Recall(zamanı geri sarma) bu oyunda ki gibi su ile deil zamanın kumları ile olurdu.
  Kırdığımız vazolardan kutulardan kum çıkardı bu oyunda olan gibi can çıkmazdı.Ben Prince of PERSİA cllasic education-Prince of PERSİA 3-Prince of PERSİA T.S.O.T.-Prince of PERSİA W.W.-Prince of PERSİA T2T-Prince of PERSİA Prodgy(4)-Prince of PERSİA T.F.S. yi oynadım ve bilerek konuşuyorum Prince bu oyunda ki gibi şeyler büyüler yapmaz yapsa bile kumlar sayesinde.

 14. Karaçel

  Jordan Mechner’in yaratığı Prince of Persia (Pers Prensi) oyunu’nun ilk sürümü the sands of time duygu yüklü ve güzeldi.4-5 saati buluyor bitirmesi.fakat warrior within ve two thrones oyunlarını bitirmesi bir haftayı alabiliyor.Forgotten Sands oyunuda başarılı değil.Üstelik hikaye ilk oyunda bitiyor.The sands of time’da.diğer 3 oyun hikaye ile alakasız.formalite.filmi’de pek iyi olmamış.fakat the sands of time’ın oynanışı zevkli ve hayatımda en çok zevk alarak oynadığım oyun oldu.fakat two thrones’teki vezir beni gerçekten güldürdü.Çok garip ve gülünç bir vezirdi.adeta gülme krizi yaratacak bir vezir.

 15. Karaçel

  Arkadaşlar buradan herkese sesleniyorum.yakında Harsh-Elegance isimli bir oyun piyasaya çıkacak.3 senedir üzerinde çalışılıyor.Prince of Persia tek rakibim.Umarım yeni video oyunu olan oyunu buradan herkese müjdelerim…İlk müjdeyi thgtr.com’dan veriyorum

 16. SHayZe

  s.a yorumların hepsını okumadım ama genelde aynı şeyler yazıo gibi.Kim ne derse desin tamamen objektif bir yorum yapmak gerekirse üstadlar görünen köy klavuz istemez ben ne onun ne bunun karsıtıyım.oyunu dün oynayım dedım girdim harbiden berbat :S kımse kusra kalmasın.Tmm arkadakı görsellik biraz deişmiş.Keşke eskiye de donmeseydı derım devam edılebılırdı bence.Tek hoşuma giden şey yumruk tekme olayı.Abi adamın tipi bozuk yaaa…
  İyi gecekler….

 17. birkan

  s.a yorumların bazılarını okudum da ‘prince of persia’ adlı oyununun altında bu yorumlar olması,benim gibi prince of persia sevenlerini üzüo fakat acı gerçek bu.ben oyunu oynadım hatta bitirdim.ama oynayıp bitirmemin tek sebebi seriyi bozmamak amaçlıydı.bir oyunun yeni serileri,ilk çıkanından gelişmiş değilse ben o oyun geleceğin oyun ışığı diyemem.bu da beraberinde şirket için müşteri kaybı,oyuncular için de beklenti kaybı oluşturur.bence şimdiye kadar,çizgisini bozmadan,sürekli yeni şeylerle karşımıza gelen nadir oyunlardan biri call of duty’dir.prince of persia oynamazsın olur biter 🙂

Bir cevap yazın