Prescott Yenilendi: P4 600 Serisi ve Extreme Edition 3.73 GHz

Prescott Yenilendi: P4 600 Serisi ve Extreme Edition 3.73 GHz

İnternetteki bazı satıcılar henüz resmi çıkışı duyurulmadan Intel 600 serisi Pentium 4 işlemcileri sattıklarını belirtiyorlar. Yeni yonganın özellikleri arasında etkileyici 2 MB L2 önbellek ve 500 serisi işlemcilerde yarım olarak bulunan pek çok özelliğin tam hali var. Fakat Intel’in fiyat politikası yeni işlemcileri ucuz olmaktan çok uzağa götürüyor.

L2 önbelleği sayesinde yeni 600 serisi Pentium 4’ler AMD’nin en azından şu an için karşılık veremeyeceği bir satış avantaja kavuşuyorlar. Daha önemli olan bir nokta ise Intel de artık 600 serisi işlemcileri sayesinde AMD’nin neredeyse bir yıla yakın bir süredir sunduğu bazı özellikleri desteleyecek. Bu özellikleri kısaca saymak gerekirse; EM64T olarak adlandırılan 64 bit uzantılar 4 GB üzerinde bellek adreslemesine izin veriyor ve Microsoft’un x64 Windows XP’sini destekliyor. İşlemci hızını dinamik olarak değiştirerek güç tüketimini düşüren Geliştirilmiş SpeedStep de yeni işlemcilerin güzel özelliklerinden. Bu arada şunu da belirtelim, Geliştirilmiş SpeedStep sadece 600 serisi işlemcilere özgü bir özellik olarak kalacak fakat EM64T 500 serisi işlemcilerin bazılarına da eklenecek.

Son birkaç aydır Prescott çekirdeğinin yüksek ısı nedeniyle yaşadığı sorunları görüyoruz ve Intel en sonunda gelen eleştiriler karşısında bir şeyler yapmaya karar verdi. Thermal Monitor 2 (Isıl İzleme 2), Enhanced Halt State C1E (Geliştirilmiş Duraklama Durumu) ve Geliştirilmiş SpeedStep özelliklerinin bir arada kullanılmasıyla birlikte, yeni Prescott işlemciler orta ve düşük yüklerde artık daha az ısı üretecekler ve ısı aşımı sorunlarına daha iyi koruma sunacaklar. 160 milyon transistör sayısı ve 135 mm2 çekirdek büyüklüğüyle 600 serisi P4’ler, 122 mm2 çekirdek büyüklüğü ve 125 milyon transistör sayısına sahip olan 500 serisi işlemcilere göre ciddi oranda büyükler. Yine de ısıl sınır ve teknik tanımlamalar değiştirilmemiş.

Bu yonga ile yeni çıkan Xeon Irwindale arasındaki benzerlikler ilgimizi çekti. 2.8 ve 3.6 GHz arasında çalışan bu yeni 90 nm işlemciler anlaşılan aynı işlemci çekirdeğini kullanıyorlar. Gallatin çekirdekli 512 kB L2 ve 2 MB L3 önbelleğe sahip olan eski Xeon ve 3.4 ve 3.46 GHz P4 EE işlemciler emekliye ayrılacaklar. Hatta FSB1066 çalışan 600 serisi işlemciden bir farkı olmayan Prescott tabanlı yeni 3.73 GHz Extreme Edition bile bir süre sonra kaybolacak. Bu şu anlama geliyor Intel üç farklı işlemci türü için sadece bir üretim süreci kullanacak.

Bir cevap yazın