Powerful PLD-850 Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Powerful’un marifetli PLD-850 modeli kesintisiz güç kaynağına (UPS) kısa bir göz atıyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda Powerful’un PL-1000 modeli kesintisiz güç kaynağını incelemiş ve genel olarak üründen memnun kalmıştık hatırlarsanız. Bugün inceleyeceğimiz ürün Powerful’un PLD serisi bir güç kaynağı. PLD serisini PL serisinden ayıran en büyük fark ise, PLD serisinde size cihaz hakkında bilgi sunan bir LCD ekran bulunması. Diğer farklara da incelemenin geri kalanında değineceğim. İsterseniz Powerful PLD-850’nin genel tasarımına bir göz atalım.

Powerful PLD-850

Cihaz boyut olarak Powerful PL-1000’e göre daha ufak ve daha hafif. Bu cihaz için yer bulmakta sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum.

Powerful PLD-850 yan

Cihazın yan tarafında bulunan ızgaraları görüyorsunuz. Cihaz normal çalışma sırasında pek ısınmıyor. Izgaralar, elektrik kesildiği sırada oluşan ısıyı cihazdan ulaştırmak için yeterli diyebilirim.

Powerful PLD-850 üst

Cihazın üst tarafında ürünün kapağını açmamanız için bir uyarı yerleştirilmiş. UPS cihazlarının kapağı açılmamalı teknik servis dışında, zaten bunu biliyorsunuz.

Powerful PLD-850 çıkışlar

Cihaz modem ve telefon hattınız için de elektrik dalgalanmlarına karşı güvenlik sağlıyor. Elektrik çıkışı içinse bir adet priz yeterli görülmüş. Cihazın güç girişinin hemen altında ise sigortayı değiştirme bölümü bulunuyor. Bu, sigortaları değiştirmek için çok sık tercih edilen bir tasarım çözümü. Ne demiştik UPS’ler açılmamalı teknik servis dışında.

Ayrıca Powerful PLD-850’nin bir adet RS-232 haberleşme arabirimi barındırdığını görüyoruz. Bu arabirim sayesinde cihazı PC’e bağlayabiliyorsunuz haberleşme için fakat RS-232 artık pek tercih edilen bir haberleşme portu değil, USB daha iyi bir çözüm olurmuş.

Powerful PLD-850 kutu içeriği

Ürünün içinden çıkanlar:

 • Güç kablosu
 • RS-232 kablosu
 • Yazılım CD’si
 • Yedek sigorta
 • Türkçe kullanım kılavuzu

Powerful PLD-850 LCD ekran

Powerful PLD-850, size batarya durumu, çıkış voltajı bilgilerini sunuyor.

Şimdi de genel kullanım deneylerine bakalım.

2 Yorum

 1. Gökay Can

  Bildiğim kadarıyla Tunçmatik Newtech Pro serilerinden hem USB hem rs232 portları birlikte var ve bir yorumda okumuştum uyarı sesi servis desteğiyle giderilebiliyor.

 2. Ali ERDOĞAN

  Ürünün özellik tablosunda Akü Voltajı 24 VDC yazılmış , fakat akü adeti 1 adet yazılmış yanlış yönlendirme var sanırım. Ayrıca 850 VA lik bir cihaz ama nedense cihazın çıkışından çekebileceğiniz Akım değeri ya da cihazın Watt değeri yazılmamış, bu da son kullanıcıyı aldatmaya yönelik bence

Bir cevap yazın