Powerful PL-1000 Kesintisiz Güç Kaynağı İncelemesi

Bu incelememizde Powerful PL-1000 güç kaynağına genel bir bakış atıyoruz.

İyi bir para sayıp bir bilgisayar topluyor/alıyorsunuz fakat bir gün bir bakıyorsunuz anakartınız, ekran kartınız veya bilgisayarınızın herhangi bir parçası çalışmıyor… Eminim birçoğunuzun başına böyle bir olay gelmiştir veya çevrenizden duymuşsunuzdur.

Aslında günümüzün kaliteli PSU’ları voltaj yükselmesi gibi bazı şebeke sorunları ile başa çıkabiliyor; fakat kaliteli bir PSU bile ani voltaj düşmesi gibi bazı şebeke sorunları ile baş edemez. İşte Kesintisiz güç kaynakları şebeke kaynaklı tüm olumsuz durumları önlemek içindir. Ayrıca UPS’ler içerisinde bulunan akü ile size bilgisayarı kapatacak kadar da zaman bırakır.

UPS’lerden genel olarak bahsettiğimize göre Powerful PL-1000’in genel tasarımına bir göz atalım.

Powerful PL-1000 1000VA

Powerful’un üzerinde üç adet LED aydınlatma bulunuyor. Charging LED’i yandığı zaman cihazın aküleri şarj ettiğini anlıyoruz. Backup LED’i ise elektrik gidip cihaz devreye girdiği zaman aktif oluyor.

Powerful 1000V resim 4

Monitör ve PC için çıkışların yanı sıra herhangi bir çevre birimi için ayrıca bir priz görüyorsunuz. Input yazan yere UPS’in güç devresini bağlıyoruz (Burada tavsiye edilen UPS’i direk prize takmanız, herhangi bir uzatma kablosu kullanılması önerilmiyor).

Fuse yazan yerin altında ise sigorta bulunuyor; sigortayı değiştirmek gayet basit.

Powerful PL-1000

1 Yorum

  1. levis

    Test ederken bilgisayarı 15 dakka idare ettiğini yazmışsınız ama nasıl bir sistemle test ettiğinizi yazmamışsınız. Benimki gibi  core i7, gtx 295 ekran kartı, 3 adet hdd  ve 2 adet 20-22 inch  lcd monitörlü üst düzey bir makinayı kaç dakka idare eder acaba. 

Bir cevap yazın