PowerColor, Sapphire Hızaşırtmalı HD 5870 Ekran Kartlarını Duyurdu

Bu sürekli tekrarlayan bir hikaye gibi. İlk önce ATI veya Nvidia referans tasarımlı kartlar üretir ve büyük ortakları bu kartları onların yerine satar. Daha sonra da bu ortak şirketler kendi tasarımlarını ortaya koyarlar. İşe ilk önce referans tasarımlı (soğutuculu) kartları hızaşırtarak başlarlar. Sonra da son derece gelişmiş ve ilginç soğutucularla veya daha farklı baskı devre tasarımlarıyla ATI-Nvidia ikilisinin standartlarının tamamen dışına çıkarlar. ATI’nin çiçeği burnunda Radeon HD 5000 serisinde de durum farklı olmayacakmış gibi görünüyor.

ATI’nin en büyük iki ortağının her ikisi de doğuştan hızaşırtmalı HD 5870 kartlar çıkardı: PowerColor AX5870 1GBD5-WMDH (875 MHz çekirdek / 5000 MHz bellek) ve Sapphire Vapor-X Radeon HD 5870  (870 MHz çekirdek / 5000 MHz bellek). Çekirdek hızları referans değerlerinden sadece 20-25 MHz ve bellek hızları ise yalnızca 200 MHz daha fazla.

Sapphire HD 5870 Vapor-X

Bu iki kartın arasındaki en büyük fark Powercolor AX5870’in su bloğuyla beraber gelmesi. Sapphire ise geleneksel Vapor-X havayla soğutma sistemini kullanıyor. Açıkçası her iki kartın soğutması da hızaşırtma yaparak daha yüksek frekansları görmenize olanak tanıyacak kadar yeterli. Bununla beraber özel soğutmalar kartların satış fiyatlarını da yükseldir.

Her iki kartın liste fiyatı 450 Euro. Öte yandan Avrupa semalarında 499 Euro’dan satılacağı söylenen çift GPU’lu HD 5970’i almak dururken bu kartlara yönelmek ne kadar mantıklı sorgulanabilir.

Bir cevap yazın