Powercolor PCS+ HD 5550 Ekran Kartı İncelemesi

Nvidia ve ATI arasındaki savaş, sadece en hızlı ekran kartını kim üretecek kadar kısır geçmiyor. Bu iki firma fiyat/başarım ve giriş seviyesi ekran kartlarında da pazar paylarını attırabilmek için müthiş bir rekabet içerisindeler. Tabi ekran kartı tedarikçilerinin kendi aralarında sürdürdüğü rekabeti de unutmamak gerekir. Bu şirketler de hızaşırtma, daha verimli soğutma, düşük fiyat, zengin kutu içeriği gibi farklı stratejiler ile piyasada söz sahibi olmak istiyorlar.

ATI’nin sadık ortaklarından Powercolo ise, PCS+ serisi ekran kartlarıyla hızaşırtma meraklılarını hedef alıyor bir süredir. PCS+ serisi ekran kartları referans tasarımın dışındaki soğutucuları, yüksek hızaşırtma kabiliyetleri ve uygun fiyatlarıyla kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Bizde sizler için Powercolor’un PCS+ serisi ekran kartlarından birini test etmek istedik.

PowerColor PCS+5550 512MB GDDR5

Powercolor PCS+ HD 5550

Bugün inceleyeceğimiz ekran kartı Powercolor PCS+ HD 5550. Dikkatli okuyucularımız hemen fark etmiştir; Powercolor’ın PCS+ ekran kartlarını daha önce üst düzey ekran kartlarında görmeye alışmıştık. Evet Powercolor, ilk defa PCS+ model giriş seviyesi bir ekran kartı üretiyor. Standart HD 5550’nin 550 MHz GPU ve 400 MHz DDR3 bellek hızları Powercolor PCS+ HD 5550’de yerini 650 MHz GPU ve 900 MHz 512 MB GDDR5 belleklere bırakıyor.

Peki, giriş seviyesinde hızaşırtma gerçekten kayda değer performans artışı getiriyor mu? 40 nm üretim teknolojisi ile üretilmiş HD 5550 yongası daha da yüksek hızlara çıkabilir mi? Bu sorunu cevabını incelemenin ileriki sayfalarında bulabileceksiniz, ama dilerseniz önce kartın tasarımına bir bakalım.

4 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Zaten araştırmacı gazetecilik yaparak ince eleyip sık dokuyarak herhangi bir ürün , ne olursa olsun MAALESEF Türkiye pazarına girmez ancak modeli geçerde sürümü düşerse belki o zaman gelir yada tedarikçiler ürünü alır sanıyorum ki bu özel kalite uygun ürünleri ülkemize getirmeyen firmalar bu ürünlerde ki kar oranlarının düşüklüğünden mütevellit getirmiyorlar başka izahı yok bence tabiki..

Bir cevap yazın