Powercolor HD 5850 PCS+ Ekran Kartı İncelemesi

ATI’nin en büyük iş ortaklarından Powercolor’un hızaşırtılmış HD 5850 PCS+ ekran kartını inceliyoruz.

ATI, uzun bir süredir üst ve orta/üst segmentinde Nvidia’dan daha iyi ürünler sunuyor. Uzun süredir merakla beklenen Fermi tabanlı Nvidia ekran kartları da bu durumu pek değiştiremedi. Üst seviyede Nvidia öncelikli tercihiniz değilse ve fiyat/performansa bakıyorsanız ATI’nin daha iyi fiyat/başarım sunan ekran kartları sunduğunu görebilirsiniz.

ATI HD 5850 de üst düzey ekran kartları arasında en iyi fiyat/başarım oranı sunan modellerden biri, hatta HD 5850’nin ATI tarafından duyurulalı neredeyse bir yıl geçmesine rağmen bu gerçeğin değişmediğini görüyoruz.

Bugün inceleyeceğimiz Powercolor HD 5850 PCS+ ile hem ATI ekran kartlarının Fermi tabanlı Nvidia ekran kartları karşısındaki durumunu göreceğiz, hem de Powercolor’un referans tasarımın dışına çıkarak HD 5850’ye ne avantajlar getirdiğine bakacağız. Şimdiden söyleyelim Powercolor, PCS+ modelleri ile hızaşırtma geleneğini devam ettiriyor.

Powercolor HD 5850 PCS+

Powercolor HD 5850 PCS+

ATI HD 5800 serisi uzun bir süredir aramızda olduğu için çok fazla ayrıntıya girip sizi sıkmak istemiyorum ama genel olarak HD 5800 serisinin ATI’nin ilk DirectX 11 ve DirectCompute 11 ve üç ekrana kadar çıkış sağlayan Eyefinity destekli ekran kartı serisi olduğunu hatırlatmakta fayda var. DirectCompute henüz yaygınlaşmış bir teknoloji değil ama ATI için CUDA’ya iyi bir alternatif olabilir.

show_img.asp.jpg

Powercolor HD 5850 PCS+ Dirt 2 oyunu ile beraber geliyor. PCS+ serisinin Call of Duty versiyonları da var ama ülkemizde henüz bu modeller yok.

Kutu içeriği ve tasarıma bir sonraki sayfada göz atacağız.

4 Yorum

  • Tahir Meylani

   Evet, oyun testlerine göre performans değişebiliyor.

   Genel olarak baktığımız zaman GTX 470’in HD 5850’den biraz daha hızlı olduğunu görüyoruz.

   HD 5850’nin avantajı ise fiyatı. GTX 470’den yaklaşık 100 ila 70 dolar daha ucuz HD 5850.

 1. Vernoncougar

  Atı kartlara kımse kotu dıyemez ama optımıze edılen oyun lıstesıne bakıldıgı zaman nvıdıa almıs basını gıdıyor belkıde bu durumda o fıyat farkı goz ardı edılebılır.

Bir cevap yazın