PowerColor Çift GPU’lu HD6870X2 Modelini Duyurdu

AMD ekran kartlarının tanınmış üreticilerinden TUL Corporation BART XT grafik motoruna sahip ilk çift GPU’lu çözümü PowerColor HD5870X2 modelini duyurdu.

Powercolor Radeon HD6870X2

Powercolor Radeon HD6870X2

2240 akış işlemcisi (stream processor), 4.03 teraFLOP hesaplama gücü, 900/1050 MHz çekirdek/bellek hızı özelliklerine sahip olarak gelen kart pek çok oyunda önemli performans artışı sağlıyor.

HD6870X2’de öne çıkan özelliklerden birisi de PowerColor’ın Heat Pipe Direct Touch (HDT) ismini verdiği soğutma çözümü. Altı yassı ısı borusunun (heat pipe) doğrudan GPU’ya temas etmesi prensibine dayanan bu soğutma çözümü firmanın iddiasına göre bakır tabanlı çözümlere göre 50 kat daha iyi soğutma sağlayabiliyor.

PowerColor Heat Pipe Direct Touch

PowerColor Heat Pipe Direct Touch

Kutu içeriğinden Codemasters’ın Dirt 3 oyunu da çıkacak olan çift GPU’lu kartın satış fiyatı henüz belli değil.

Power Color HD6870X2
Çekirdek Hızı 900 MHz  
Bellek Hızı 1050 MHz (4.2 Gbps)
Bellek 2 GB GDDR5
Bellek Veriyolu Genişliği 256 bit x2
Eyefinity Evet
DirectX® 11
CrossFireXTM Evet
Ekran Çıkışları DL-DVI-I / SL-DVI-D/ HDMI/2 x mini Display Port
Powercolor HD6870X2

Powercolor HD6870X2

8 Yorum

 1. Halit

  ya şuna çift fanlı desenize. bilmeyende önemli bir şey zannediyor. sonra Türk dil kurumu böyle kelimelere karşılık bulmaya çalışıyor. Gpu deyince, daha mı mathah birşey. bildiğin fan yazık yazık bu kadarda olmaz.

   • Halit

    bu detay neden yazınızda yok o zaman. [çift grafik işlemcili modelini piyasaya sürdü. ayrıca çift işlemciyi soğutmak için çift fan kullanıldı. bu durum oyun perfonmansını bir hayli yükseltecek.] bence daha güzel.

   • Halit

    bence terim değil. dilimizde karşılığ olan bir şeyin ısrarla ve hayranlıkla bu şekilde kullanılarak halkımıza enpoze edilmesidir. bu konuları sizlerle saygı çerçevesinde tartışırmım. dilimiz yıllardır, gerek yazıların mesaj alfabesi ile kısaltılarak yazılması, gerekse siteler dahil böyle özensizce ingilizce [terim] altnda dejenare edilmesi iyi bir olay degildir. savunduğunuz konuları etrflıca oturup bir düşünün.

   • mokoko

    2 işlemci kullanılmış sen 2 fan muhabbeti yapıyorsun ayrıca gpu terimi kullanılmaı normal ekrankartını türklermi buldu ki terimi türkçe kullanmadıgımız için eleştiresin

 2. Zeratul

  enpoze, dejenare, alfabe, Bence sizde bu kelimelerinizin Türkçe karşılığını bilerek bu konu hakkında yorum yapsanız güzel olacak :). Türkçe kullanımını yabancı kaynaklı kelimelerle ifade etmek bana garip geldi açıkcası. Hem burdaki kavramlar uluslararası geçerliliği olan şeyler nasıl ki bir ilacın ismi bizde Aspirinse bu dünyada her yerde böyledir komik anlamlar yüklemektense olduğu gibi kullanma taraftarıyım bende . Saygılar …

Bir cevap yazın