Portal’ın Tasarımcısı Kim Swift Valve’den Ayrıldı.

Portal, son yıllarda oynadığımız en yenilikçi oyunlardan  birisiydi. Orange Box ile beraber sunulan oyun oldukça büyük ses getirdi. Portal, farklı oynanış mekaniği ve ilginç senaryosu ile taraflı, tarafsız herkesin beğenisini kazanan bir oyundu.

Peki, Portal oyununun hikayesini biliyor musunuz? Bilgisayar oyunları geliştirme, sanat tasarımı ve bilgisayar programlama alanında eğitim veren, DigiPen Institute of Technology üniversitesinde okuyan bir grup genç öğrenci, Narbacular Drop adında bir oyun geliştirirler. Geliştirdikleri oyunu ücretsiz olarak yayınlayan grup, Valve’nin ilgisini çeker ve ekibin önemli bir bölümü Valve tarafından işe alınır. Bu genç öğrenci topluluğu Narbacular Drop oyunundan ilham alarak Portal’ı geliştirirler.

Bütün bunları ne için mi anlattık? Çünkü yukarıda bahsettiğimiz ufak öğrenci grubunun bir üyesi Kim Swift, Valve’den ayrıldığını açıkladı. Valve’den ayrılış nedeni ise, Dark Void oyununun geliştiricisi Airtight Games’den aldığı teklif. Kim Swift konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış:

Valve’den çok şey öğrendim ve benim için harika bir deneyim oldu. Fakat arkadaşlarımla birlikte yenilikçi bir oyun için çalışma imkanım olduğunu öğrenince, bu fırsatı kaçıramazdım.

Kendisine yeni çalıştığı firmada başarıla diliyoruz. Kim Swift’in bir konferansta Portal oyununun hikayesini anlattığı videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Narbacular Drop nasıl bir oyun diye merak ediyorsanız oyunu ücretsiz indirmek için tıklayın.

Bir cevap yazın