Portal 2 İnceleme

Basit Fikirlerden İyi Oyun Yapmak

Portal 2 Evreni

Valve, Portal 2 videolarında gözümüze soktuğu için birazdan okuyacağınız cümlelerin spoiler içereceğini düşünmüyorum. Zaten Portal 2’i satın aldıysanız, bir ara ücretsiz olarak da dağıtılan ilk oyunu illaki bitirmişsinizdir. Portal 2, ilk oyunun tam olarak bittiği yerden devam ediyor. Chell, GLaDOS’u yenmeyi başarmış, ama Portal dünyasından kaçmayı başaramamıştır. Tüm bu süreçte Valve’in Portal ve Portal 2 ile bağlantı kurmak için hazırladığı Lab Rat çizgi romanlarından da anlayabileceğimiz gibi Portal dünyasında yaşayan, sistemin çarklarını bilen ve bize yardım etmeye çalışan Portal’ın G-Man’i diyebileceğimiz ve kendisini hiç görmediğimiz Rat Man lakablı biri, Chell’e yardım etmektedir. Çünkü Rat Man, Chell’in Portal dünyasında teste tabi tutulan diğer klonlardan farklı olduğunu ve bu kaosu sonlandırabilecek tek kişi olduğunu bilmektedir.

Chell’in hikayesi ise, Wheatley adında geveze ve bir o kadar da beyinsiz bir robotun odamıza girişi ile start alıyor. Hikayenin geri kalanını anlatarak, tüm heyecanı yok etmek gibi bir niyetim yok, sadece şunu söylemek istiyorum; Portal 2, bize aradığımız sorunların cevabını vermekte yine oldukça cimri davranıyor. Valve’in sağa sola yerleştirdiği ve oyuncuları dedektifliğe zorladığı ipuçlarından yola çıkılarak ulaşılan bilgilerin de oyunun ana hikayesine pek bir katkısı yok. Her şeyden önce Portal evrenine dair oyun boyunca neredeyse hiçbir şey öğrenemiyoruz. Valve, tıpkı Half Life evrenin de yaptığı gibi derin bir oyun dünyası hazırlar gibi yapıp, aslında sınırları çizilmemiş ve önceden detaylandırılmamış bir dünyaya sokuyor bizi.

Portal 2 Portal Silah

Evet, Portal 2 zaman zaman Half Life evrenini hatırlatan ve ilk oyundan çok daha iyi bölüm tasarımları ve zorluk seviyesi yerinde bulmacaları ile 10-12 saat boyunca tek kişilik senaryoda bizi sıkmadan, zaman zaman da oldukça keyifli bir şekilde sürüklemeyi başarıyor, ama oyun boyunca neredeyse hiçbir sürpriz ile karşılaşmadığımız gibi, Portal dünyası hakkında dişe dokunur neredeyse tek bir bilgi bile edenemiyoruz. Özette de yazdığım gibi tam bir Valve klasiği…

Neyse ki, usta dokunuşlarla hazırlanmış bölüm tasarımları ve Portal dünyasının farklı bölgelerine yaptığımız yolculuk, bizi heyecan ve keşif dolu bir macera sunuyor ve oyunun ilk bölümlerinde “aynısından daha fazlası” şeklinde devam eden testler, oyunun ikinci bölümünde tempolu bir arayışa dönüyor.

Bir arkadaşınızla beraber tecrübe edebileceğiniz ve yaklaşık 5-6 saat süren co-op deneyimi ise, en az tek kişilik senaryono kadar sürükleyici. Portal 2’i beraber oynayabileceğiniz bir arkadaşınız varsa, Portal dünyasında bize eşlik edecek Atlas ve P-body adlı iki robot ile çıkacağınız bu yolculuk sırasında keyifli ve bol kahkahalı anlara da hazır olun. Dikkat ve koordinasyon gerektiren co-op bulmacalarının da en az tek kişilik senaryodaki kadar dikkatli ve özenli hazırlandığını görmek ayrıca sevindirici.

Ayrıca, ekranı bölerek co-op arkadaşımızın o anki ekran görüntüsünü görebilme şansımızın olduğunu ve Team Fortress 2 karakterlerinde gördüğümüz tauntların benzerlerini burada da yapabildiğimizi söylemeliyim. Fakat co-op hikayesinin ana hikayeye bir şekilde bağlanmıyor oluşu, oyunun sonunda sizi derin bir hayalkırıklığına süreklemiyor da değil. Tüm bu sürecin aynısından daha fazlası şeklinde bir garip serüvene dönüştürülmesi gerçekten çok yazık olmuş.

Valve’in daha sonra yayınlayacağı ücretsiz ve belki bir kısmı ücretli içeriklerle yeni co-op ve tek kişilik senaryo haritaları yayınlayacağını ve böylece Portal 2’nin oynanış süresini daha da uzatacağını tahmin etmek de pek zor değil

Portal 2 P-Body

Atlas ve P-Body ile tanışın

Genel bir toparlama yaptığımızda Portal 2’nin co-op moduyla beraber 15-20 saat süren bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz. Genellikle nereye bakmanız gerektiğini bulduğunuz zaman anında çözdüğünüz bulmacalar, bu süreyi uzatıp kısaltabilir. Hatta kimi zaman atladığınız bir nokta nedeniyle kafayı yiyebilir ve çözümü bulduğunuz zaman “ulan ne kolaymış da” diyebilirsiniz. Neyse ki Valve, bölüm tasarımlarında gereksiz ayrıntılardan kaçınmış ve nereye bakmanız gerektiğini zorlaştırmamış. Yani, Valve, -teknoloji demosu mantığının aksine- akıllıca tasarlanmış ve etkileyici gözüken bir evren yaratmak için uğraşı vermiş.

Artık yaşını iyice belli eden Source motorunun -zaman zaman Half Life evrenini anımasatan- hala inandırıcı ve hayret uyandırıcı evrenler yaratabiliyor olması da, takdir edilecek bir şey aslında. Evet, Portal 2’de DirectX 11’in henüz tam anlamıyla marifetlerini göremediğimiz teknolojilerine rastlamıyor, hatta bırakın rüzgarda sallanan ağaçların gölgesini kendi gölgemizi bile göremiyoruz, ama Valve’in Source motoru üstünde yarattığı sihirli dokunuşlar ve canlı bir renk paleti ile piyasada bulunan birçok oyundan daha etkileyici bir dünyaya bizi davet ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca Portal 2’nin ne kadar sistem dostu bir oyun olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

22 Yorum

 1. PanPa

  bir yerde yanılıyorsunuz. co-op karakterleri ana hikayeye bağlıdır. GlaDOS insanlar üzerinde test yapmak istemiyor ve bu 2 robotu yaratıyor.. yani diyeceğim co-op aslında portal 2 ana senaryosunun devamıdır.. tavsiyem co-op oynamadan önce portal 2yi bitirmeniz ve sonra co-op oynamaya başlamanızdır.

  • Tahir Meylani

   Tabi ki, co-op karakterlerinin hikayesi de Portal evreninde geçiyor, ama ana hikayeyi destekleyen, ona yardımcı olan veya ana hikayede görmediğimiz bir ayrıntıyı ortaya çıkaran bir hikaye değil bu. Co-op hikayesini sürükleyici yapan şey ise, bir arkadaşınızla oyun oynamanın verdiği tat.

 2. gouranga

  düşündüm düşündüm 84 ü tersine çevirip mantıklı bi rakam yapamadım 😛

  inceleme bana biraz acımasız geldi doğrusu.Son zamanlarda hiç bir oyunda bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum.

  —spoiler—

  it is not over ’til fat turret sings

  ahahah

  —spoiler—–

 3. yusuf hitay~tylor

  Portal 2 yi bilmem ama sitenizin sistem canavarı olduğunu söyleyebilirim 🙂 eski bilgisayarlar ile bu gibi flash kaynayan sayfaları açmak ve verimli şekilde kullanabilmek bir hayli zor. İE zaten hiç açmamak için direniyor, firefox ise %90 işlemci kullanımı ile limitlerde. sayfalarınızı biraz daha sade tasarlamanızı tavsiye ederim, örneğin inceleme sonundaki videoyu siteniz üzerinde izlemeye kalkarsam uzunca bir süre pc kendine gelemeyecektir 🙂 durumun ciddiyetini anlatabilmişimdir umarım.

  konuya dönecek olursak, çok güzel bir inceleme yazısı olmuş. açıkcası orange box alıp portal oyununu hiç oynamamış biriyim 🙂 evet bende 84’ü ters çevirebilirim, cs 1.5 hala oynatıyor ama öyle demeyin 🙂 bu yazıyla beraber ilk oyundan başlamaya karar verdim, hem fps hem bulmaca kulağa hoş geliyor ..

 4. lazboy

  ya adamlar zaten 1 saatlik oyun yapiyor ha oynamisin ha oynamamisin bir fark etmiyor:D tas catlasin 2 saat had 2 bucuk diyelim oyun baslasiyla bitmesi bir:D bilmem kac dolar vericem bayicam sonra 2 saat sonra silincek bir oyunun neresini ozlerler bilemem oyun dedinmi ruhumu beyinimi sarsicak pes diceksin ne oyun yapmis adamlar:D

 5. lazboy

  Basit Fikirlerden İyi Oyun Yapmak artık zor son zamanlarda sanat icin diyil resmen soymak icin pc sektorune atildi oyun firmalari adam oyuna 4 gb rem gtx 400 ekran karti koyuyor sonra git bu oyunu orjinal al diyor oha diyorum sen bukadar sistem koy git millete orjinal oyun al de zaten windows 7 oyunlarda remler somuruyor insanlar oyun oyniyamaz hagle geldi windows 7 den sonra PC oyunculari kan agliyor bir oyunun bir serisi 1988 de ciksa 2 ci serisi 2011 de cikiyor insanlarin donanimlari copluk oluyor PC kulancisi resmen kazik yiyor kazik az bile kütük yiyor:D bide cikmis orjinal ürün alin diye bagiriyorlar adam bir windows 7 yapmis bin tane gereksiz detay araylarin %90 nini kapiyorum zaten kulanirken resmen sana donanim sattirmak oyumnlarda kastirmak icin seni isletim sistemini almaya mecbur birakiyor yazik ne diyim

 6. onur_

  oyunu önsipariş etmiştim çıktığı gibi de bitirdim. bu yılın oyunu olmaz belki haklısınız yine de muhteşemdi son yıllarda daha eğlenceli bi oyun oynadım mı hatırlayamadım. gouranga gibi banada biraz acımasız geldi sizin puanlara bi 10 daha koyup değerlendirmek gerek 😛

  Co-op ile single player’ın bağlanması gerekiyomuydu gerçekten mesela? Zaten p-body ve atlas’ı single player’da görüyoruz. oyun benzer mekanlarda geçiyor ve muhtemelen zaten chell’in ayrılışından sonra yaşananları görüyoruz (co-op un sonlarını hatırlayın glados’un konuşmalarını ve son sahneyi) Daha fazla nasıl bi bağ kurulabilirdi bilemedim.

  şimdi ben de portal 2 reklam vermedi di mi para alamadınız falan diye başlarmışım. 😀

  elinize sağlık bu arada

  • Tahir Meylani

   İşte dediğin gibi bazı şeyler havada kalıyor. Açıkcası benim için co-op deneyimi biraz anlamsız oldu, ama onun dışında çok kaliteli bir oyun var elimizde. Valve’in Half Life 2’den sonraki en iyi oyunu olmuş Portal 2.

 7. Ziyaretçi

  ulan oyunu bitirdim ve ağlamak üzereyims.hem portal’ın nostaljisi hem de oyunun güzelliği.arkadan ilk oyunun şarkısını açtım ,still alive.abicim ben ki metal/prog rock dışında müzik dinleyeceğime radyo cızırtısı dinlemeyi tercih eden bir insanım,şu oyunun müzikleri beni benden alıyor.

  ya yemişim co-op (yok aslında oynayacak kimsem olmadığı için böyle diyorum,oynamadım yani) yahu.yani.şu sp.yemin ediyorum.3 günde az az oynayarak bitirdim.ama kısa değil,çok iyi ayarlanmış uzunluğu.karakterler.hikaye.hele en başlardaki konuşmalar.ciddi anlamda gülme krizine girdiğim oldu masabaşında.
  glados ♥ stephen merchant ı ac:brotherhood’dan sonra burda görmek ayrı bir tat kattı zaten,seslendirmeleri bu kadar başarılı başka bir oyun oynadığımı hatırlamıyorum.harika ya
  .yılın oyunu hacı.bırakın diğerlerini.sıfır karakter konuşmasıyla bu kadar bağ kurdurmak,valveın hikmeti.of ya.ulan.ağlıyorum thgtr.bu arada 84 vermek?!ya kardeşim siz böyle değildiniz.ay şurası şöyle,o yüzden şöyle bi not verdim ortalama almak lazım falan değildiniz.ign mi burası sorarım?!oynanabilirlik ve eğlence 10 üzerinden 10 hacı.not 90 olur min.h
  l2’nin bu oyundan iyi olmasının tek sebebi hl2’nin oyun olmaması.hl2 mucizeydi,gf2 ile o grafikleri görünce dine dönmüşlüğüm vardır,source var öyleyse bir yaratan olmalı şeklinde,sonra gabe newell a tapmaya başladım orası ayrı.dur paragrafları düzenleyeyim belki okuyan olur.lab rat’i okumadım daha okuyacağım.ama yani.if the laws of physics don’t apply in the future,god help you.auhauahua.animal king.auhauhauha.glados ♥ hastasıyım.moronay ♥ hastasıyım.spaceee.auahuah.uheua.hühüüheh.of lan depresyondan çıkartıp geri soktu oyun beni adeta!dur dur eksik buldum.zannedersem tek eksiği yeterince zor olmaması.evet.şu suçlular için yapılan bölümdeki bulmacalar fena değildi,onun dışındaki eeeh.tabi beni kesmesi için çook zor olması lazım,anlayan anladı.wheatley’i devirmeye giderken karşılaştığımız yeni bulmacalar,evet ne yazık ki hayal kırıklığıydı onlar.ama wheatley ya.of . of . of. bu oyun bitmesin ya.huri istemiyorum lan,glados gelsin wheatley gelsin,birbirlerine laf atsınlar,ben de buluttan buluta falan.nerde benim viskim,sarhoşuz bu gece.

 8. Ziyaretçi

  süpriz yok mu?glados’un oyun başındaki süprizini hatırlatırım :d zaman zaman keyifli demeniz çok garibime gitti kuzum,oyun taş çünkü,çok nadir keyifsiz kaldık deseniz daha mantıklı.ki o da yok.

  • Tahir Meylani

   Zaman zaman keyifli derken daha çok serüven boyunca yaşanan ilginç anlara vurgu yaptım. Yoksa Portal bulmacalarını çözmenin zaten ayrı bir keyfi var.

   Aslında Portal 2’e 90 vermeyi düşünüyordum ama co-op hikayesinin ana hikayeye bağlanmıyor oluşu ve oyunun hikayesinde bazı boşluklar bu notu 84’e düşürmeme sebep oldu. Açıkcası yılın oyunu demek için çok erken olduğunu düşünüyorum.

 9. Ziyaretçi

  yükleme ekranları evet çoktu,haklısınız ama oynanışı bozmuyordu vesselam.test sonlarında olduğu üçün.güzeldi.jel fikrini çalmış olmalarına kızmam,ellerine sağlık,önemli olan o parçaları birleştirmektir.

 10. Ziyaretçi

  hah hacı hah anladım.desene mass effect 3 çıkacak,onun dışındakilere oyun gözüyle bakmıyoruz biz.de bunu kızmam.ama…yemişim me3!aynı tas aynı terane aynı grinding tarzı missionlar,klişe karakterler vsv vsvsvs vs.portal ise.ah be portal.değerini anlayacaklar helbet.herbert the pervert geldi aklıma.evet.portal faşistiyim!ya sev ya terket!

 11. Ziyaretçi

  portal nasıl efsane olur,hl2 nin yarattığı etkiye sahip olur onu da söyleyeyim.daha atletik bir chell.yani oyuna biraz mirror’s edge katarlarsa.of.of.of ki ne of.

 12. gouranga

  Aslında jel fikrini de portal fikrini de öğrencilerin yaptığı oyunlardan almışlar, bunu inkar etmiyorlar, jel ile ilk karşılaştığımız yerde developer commentary node da açıklıyorlar.

  Şimdi aradım ama bulamadım internette yazılı halini.

Bir cevap yazın