Portal 2 Ertelendi: Oyun Yapmak Zor İş

Valve, önce E3 2010 gösterimini iptal etti, ardından da 2010 sonlarında çıkması beklenen oyunu erteledi!

Valve’ın E3 2010’daki Portal 2 gösterimini iptal etmesi büyük üzüntüye yol açmış; hemen akabinde ama “başka bir sürprizimiz olacak” açıklaması acılı yüreklere su serpmişti. Kısa süre içinde de Valve’ın bu sürprizi üzerine söylenti ve tahmin yağmuru içerisinde bulduk kendimizi. Hatta olaylar sahte Half-Life 2: Episode 3 posterlerine kadar vardı. Peki işin içinden çıkabildik mi? Tabii ki hayır. Üstüne üstlük bugün Valve’dan gelen “Oyun Yapmak Zordur” başlıklı basın bülteni, oyun dünyasını şaşkınlığa boğdu.

Evet, başlıktan da anlayacağınız üzere Portal 2’nin ertelenmesinden bahsediyorum. Daha önce 2010 Noel’inden önce raflarda olacağı açıklanan Portal 2, ne yazık ki 2011’e ertelenmiş durumda. Üstelik Valve’ın bu sefer gerçekten güzel bir nedeni var: “Oyun yapmak zordur!”

Bütün bunların üstüne E3 2010’daki sürpriz de Counter-Strike 2 çıkarsa, evlere şenlik bir ortam olacak. Önümüzdeki 10 günlük süreci büyük bir keyifle izleyeceğim. 🙂

7 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Counter Strike Beta çıktı ve geliştiriliyor. Bu yüzden CS 2   nin geliceğini düşünmüyorum. Ancak ikinci bir Source motoru çıkabilir 🙂

   

  Directx 11 destekleyen yeniden ele alınmış dehşet bir fizik-grafik motoru!

 2. Uğur Yurtsever

  Zaten o da bir öngörüden ziyade, Valve’ın yarattığı beklentilerin ardından gelen hayal kırıklıklarına bir göndermeydi. Açıkçası bu saatten sonra da Valve’ın oyun endüstrisine lokomotif olabilecek bir şey kazandırabileceğini düşünmüyorum. (Hatta bunu da en son 12 yıl önce yaptılar 🙂 )

  • Tahir Meylani

   Hem Portal, hem de L4D aslında Valve oyunu değil biliyorsunuz.

   Valve, Portal ve L4D’i geliştiren stüdyoları bünyesine katıp bu oyunların geliştirilmesine yardımcı oldu sadece.

   Aslında Valve’nin, neden artık yaratıcı işler ortaya koyamadığı tam bir yazı konusu. Sanırım önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir yazı yazabilirim.

  • Uğur Yurtsever

   “oyun endüstrisine lokomotif olabilecek bir şey kazandırabileceğini düşünmüyorum.”

   Bu cümleyle sizin anladığınız arasında beyaz ve siyah kadar fark var. 🙂

Bir cevap yazın