Portal 2 E3 2010’da: Valve’ın Büyük Sürprizine Hazır Olun

Valve, söylentilerle geçen iki haftaya E3 2010 Sony Basın Konferansı’nda nokta koydu.

Valve, Microsoft Basın Toplantısı’nda yapacağı Portal 2 gösterimini ve çok özel sürprizini iptal ettiğinde eleştiri alması kaçınılmazdı açıkçası. Valve’ın bu süreçte tam bir amatör gibi davranarak onlarca abuk söylentinin önünü açtığını da düşününce (ki aslında bunu yıllardır bilinçli olarak yapıyor gibiler), Valve’ın bu E3’te adam akıllı bir planının olmadığını öngörmüştük. Peki yanıldık mı?

Yanıldık mı bilemiyorum. Zira Valve, biraz önce E3 2010 Sony Basın Toplantısı’nda 30 saniyelik bir Portal 2 gösterimi yaptı. Bununla birlikte Gabe Newell, yaptığı açıklamayla Portal 2’nin PS3 için de geliştirildiğini duyurdu. Hatta Portal 2’nin PS3 versiyonu için Steam platformunun da kısmen kullanılacağının altı çizilmiş durumda. Elbette PSN varken Steam’in Sony karasularında boy göstermesi imkansız; ancak Valve’ın nasıl bir sistem düşündüğünü de merak etmemek elde değil.

Şimdilik elimizde söylentilerden başka bir şey yok ve Valve’ın oyun geliştirmekten çok ticarete soyunmuş olduğu gayet açık.

Valve’ın sürprizi nerede peki? İşte sürpriz de bu olayın ta kendisi. Valve, artık ihmal ettiği PS3 pazarına el atıyor ve daha önce defalarca reddedilmesine rağmen bu süreç, Left 4 Dead’i bile PS3’e getirebilir (Doug Lombardi’nin PS3 sahiplerine yönelik onca aşağılamasına rağmen).

Şimdilik 30 saniyelik Portal 2 videosuyla yetinelim. Valve ile yatıp kalkan arkadaşlar da kendilerini daha fazla üzmesinler, kıyamayız onlara. 🙂

Ninja not: Hemen aşağıya Gabe Newell’ın konuşmasını da ekledik. Gabe’in verdiği haberlere atılan sahte çığlıklara dikkat! Kabul edelim herkes büyük bir bomba bekliyordu…

20 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Allahım hala okuyucuyu aşağılama çabasındasınız.Aldınız ayarı,valve patlattı bombayı,kabul edin oturun.”biz haklıyız,çok haklıyız,hebelehübele” egonuza sahip çıkın biraz.

 2. Uğur Yurtsever

  Selamlar,

  Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Kimse kimseyi aşağılamaya çalışmıyor. Eğer siz kişisel olarak aşağılandığınızı düşünüyorsanız, bu bizden değil tamamıyla sizin duygusallığınızdan kaynaklanıyor. Kalbiniz kırıldı ve üzüldüyseniz kusura bakmayın. 😉

  Ayrıca TF2 yaması çıktığında kimse “ay valv şeker valv” diye ortalıkta dolaşmadı. Kaldı ki bu olaylar birbirinden tamamen farklı.

  Niyetiniz düşmanlık yapmaksa, sizi daha elle tutulur ve dikkate almaya değer argümanlar üretmeye davet ediyorum. Ha eğer bu, büyük bir aşkla bağlı olduğunuz şeylere yapılan eleştirilerle ilgiliyse ve bu durum gecenin bu saatinde uykunuzu kaçırıyorsa bir süre camda temiz hava almayı deneyin. Genellikle benim işime yarıyor. 😉

 3. Ziyaretçi

  Bu sitede genel olarak bir Valve düşmanlığı görüyorum.

  Adamlar en iyi oyunları en ucuz şekilde vermekten, güncellemeleri tamamen bedava dağıtmaktan başka ne yaptı ki?

  • Tahir Meylani

   Sanırım ortada şöyle bir durum var; Steam sevgisi ile Valve sevgisi karışmış durumda.

   Evet, Steam son yıllarda PC kullanıcıların başına gelmiş en güzel şey, bunu kimse tartışamaz ama Steam bir dijital oyun satış platformu, Valve ise oyun geliştiricisi. Bu ikisi çok farklı şeyler.

   Bizim bazen eleştirdiğimiz Valve’nin gereksiz umutlarla oyuncuları oyalamaya çalışması. Bu sene E3’te bir şey göstermeyeceğiz deselerdi, kine Valve’e kızabilirdi.

   Gösterildi, gösterilecek, yok sürpriz vardı yoktu. Bunlar Valve’e yakışmıyor.

   Onun dışında Türkiye’de bu sitenin editörleri kadar Valve oyunu oynayan  oyun editörü iddia ediyorum yoktur (Steam’i bile açmayan oyun editörleri var Türkiye’de) Steam profillerimiz isteyene açık, kontrol edebilirsiniz.

   Sevmediğimiz bir firmanın oyunlarını bu kadar oynamakta mantıksız olurdu değil mi?

 4. Uğur Yurtsever

  http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/cevrimici/left-4-dead-2-the-passing-cikis-tarihi-belli-oldu

  http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/pc/bilgisayar/yeni-team-fortress-2-guncellemesi-ve-cici-bici-sapkalar

  Hiçbir şekilde herhangi bir düşmanlık yapmadığımızı şu iki ufak haberi okuyarak da rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bunun gibi birçok haberi hem TF2 için, hem de Valve’ın yaptığı diğer birçok güzellik için yaptık. Ancak takdir edersiniz ki bizler eleştirilerimizi ve beğenilerimizi, söz meclisten dışarı, diğer başka siteler veya oyuncular gibi gözlerimizi karartarak yapmıyoruz. Ancak görüyoruz ki samimiyet bazı Türk oyuncularını ve fanboylarını (artık kendinizi hangisine dahil ediyorsanız) fena halde rahatsız ediyor.

  Sözün özü burada bir düşmanlık yapılıyorsa, bu bizim yazılarımız değil. En azından bu çok açık. 😉

  Eleştirmek güzel bir şey, eleştirilmek de. Ancak bunun sınırlarını iyi belirlemek lazım. Yoksa sizin rastgele yaptığınız eleştirinin mantıksız bir boyu kazanması kaçınılmaz oluyor. Yalnızca 2 haberi yarım yamalak okuyup düşmanlık yapıyorsunuz demek işin kolay tarafı.

  Sanırım sorunuza yeterli cevabı verebildim.

 5. Ziyaretçi

  Steamin PS3 sistemine gelmesi büyük bir yenilik. Böylece oyunlara ücretsiz güncellemeler ve harita paketleri gelebilecek. PS3 ün en büyük rakibi olan XBOX er ya da geç buna bir cevap vermek zorunda kalıcak.

  Oyun konsolunuzun olmaması bunun bir sürpriz olmadığı anlamına gelmez.

  Ayrıca Portal2  2011 yılında piyasaya sürülecek. Valve nin 8 ay içerisinde boş duracağını zannediyorsanız ; sizin için diyebileceğim bir şey yok

 6. MaRIkO

  ilginç yorum farkları olabiliyor. mesela bende bu sitede gereğinden fazla valve yandaşlığı var diye düşünüyordum 🙂 . ama iş bunun gibi yorum yazılarına gelince yorumun durumuna göre farklı anlaşılmalar olabiliyor tabii ama bana sorarsanız yorumlarda objektif.

 7. Ziyaretçi

  Valve tabii ki boş durmayacak.Valve eleman sayısı olarak büyük bir firma değil.Ve yıllardır TF2 ekibi durmadan çalışmakta.Şu an ise Engineer Update üzerinde çalışıyorlar.Kim bilir, belki Left 4 Dead DLC’leri üzerinde de çalışan vardır.Portal ekibini söylemiyorum bile.

  Yani, evet, Valve hiçbir zaman boş durmadı, durmayacak.

 8. Selo

  O ekipler boş durmuyor ama half-life’ı geliştirenler 3 yıldır ne yapıyor merak ediyorum açıkcası.

  @ Tahir Meylani

  “Gösterildi, gösterilecek, yok sürpriz vardı yoktu. Bunlar Valve’e yakışmıyor.” Güzel bir noktaya değinmişsiniz, bu tür olaylar Valve’nin imajını zedeliyor.Özellikle en son ki “süpriz” büyük hayal kırıklığı yarattı, steam forumlarında bu rahatlıkla görülüyor.

  Gerçi bu dediğinizi okuduktan sonra bir daha düşündüm de belki de yeni Half-Life oyunu hakkında Valve’nin ağzını açmamasının sebebi de bu kargaşaları engellemek olabilir. Ne demişti Gabe Newell “Half-Life hakkında konuşmamamızın bir nedeni var.”

 9. kiyakkadir

  ekmeginizi onu bunu eleştirerek mi kazanıyorsunuz ? maymun iştahlılıkla olmaz yapmadılar yapamadılar e bu her şirket icin gecerli sadece biraz duşunup ne zaman hangi şirket söz verdi yada sözunu tutmadı bilirsiniz babanızın uşagı degiller ya. hazır olmadan piyasaya surecek degiller ya adamlar o kadar çalışıp ticaretini yapacak tabi bu en dogal hakları .yok efendim cok beklemiş yok efendim olmuyor valla ben cıkarttıkları onca eglence icin teşekkür ediyorum onlara sagolsunlar sayelerinde güzel oyun nedr gördük.

 10. kiyakkadir

  birde aldıgınız tepkilerde hemen kıvırmışsınız gidin adamların merkezine biz falnca sitenin turkiye ayagıyız deyin sizi ciddiye alıp merkezlerini gezdirip yapacaklarını anlatırlar belki……

       sadece istedigini elde edemeyen cocukler gibisininiz 😀

 11. GameGain

  Bu sitedeki mantığı hiç anlamadım.İnsanlar buraya haber okuyup düşüncelerini paylaşmaya geliyor madem düşünceleri beğenmeyecektiniz neden yorum yapma gibi bir özellik koydunuz ki? Kimse sizin burada hakaretlerinize maruz kalmak zorunda değil kapatın bu özelliği o zaman olsun bitsin derdiniz ne sizin ya? Çık temiz hava al bilmem ne bence sen kendine bir beyin al! 

       Ayrıca böyle seviyesiz bir siteyi hiç bir şirketin oturup ciddiye alacağını sanmıyorum belki de egonuz bundan kabarıyordur.

 12. Oruç Dim

  “Çık temiz hava al bilmem ne bence sen kendine bir beyin al!”

  Adam ilkokul terk beyler…

  Şaka bir yana, bizim içeriğimizi, okuyuculara yönelttiğimiz eleştirileri, yazı tarzımızı beğenmeyenler bu sitede ne arıyor onu merak ediyorum? Yahu yok mu okurunu mütemadiyen pohpohlayan, yazdığı şeylerle hiç ilgilenmeyen, kendi kitlesiyle iletişimi sıfır olan siteler, onlara girsenize yahu? Oralarda rahat rahat “PC için yoksa işe yaramaz” da dersiniz, üstelik oralarda haberleri baskı makinesi gibi aynen çeviri yaptığı için genelde yazar eleştirisi de bulunmuyor, düz, çiğ haber oluyor, işte onları okusanıza arkadaşlar, neden buradasınız ki?

  Biz burada bişeylere ruh katmaya çalışıyoruz, ne Uğur, ne Talha, ne Tahir ne de ben Google Translate değiliz. Aynı zamanda okur fikirlerini de kendi fikirlerimizle eşdeğer gördüğümüz için yanıtlıyoruz. “Koskoca THGTR editörü cevap vermiş, sataşmış” lafını o kadar garipsiyorum ki. “Kendi düşüncesini, okur olarak kendi fikirlerini aşağılayan bir kitlemiz var herhalde, yorum yazdıkların da editörden cevap almayı garipsiyorlar” diye düşünüyorum. Okuruyla zerre ilgilenmeyen, kendini okurdan üstün gören, yazılan fikirlere en ufak bir cevap vermeye tenezzül etmeyen site ve editörlere o kadar alışmışsınız ki, garip geliyor. Öyleyse sizi biraz da Destructoid, Joystiq gibi, editörlerin okurların fikrini önemseyip cevap yazdığı, zaman zaman tartışmaya girdiği yabancı sitelere de göz atmaya, sadece Türk oyun sektöründe takılıp kalmamaya davet ediyorum.

  Ne yazarsanız yazın hiçbir cevap verilmemesine, yorumsuz kalınmasına, editörler tarafından zerre sallanmamaya o kadar alışmışsınız ki normal olan buymuş gibi geliyor artık. Bir tür aşağılık kompleksi bana kalırsa. “Koskoca THGTR editörü cevap mı veriyor”muş… Evet, sizin fikirleriniz bizimkiler kadar değerli olmadığı için cevap vermememiz gerek, sizinle tartışmamamız, gerekli yerde iğnelemeler yapmamamız gerek. Siz okursunuz, biz editör. Bulutlardan üzerinize şimşek yağdırmamız gerekiyor, haklısınız.

 13. GameGain

  Bakın üslubumda biraz sapmalar yapmış olabilirim kusura bakmayın sonuçta gerçekten samimi insanlarsınız size saygım var.Okuyucularla tartışıyorsunuz,onlarla ilgileniyorsunuz ona da saygım var.Ama bir şeyi yanlış anlayıp defalarca her haberde aynı şeyi iğneleyip duruyorsunuz ben burada kasıt ararım kusura bakmayın.PC için yoksa işime yaramaz kelimesi tamamen donanım yetersizliğinden kaynaklanan bir kelimedir.Gönül isterdi her platformda oyun oynayalım,her platformdaki oyunları görelim,hakkını verelim.Ama yok işte herkesin şartları iyi değil maalesef.Her oyun da her platforma çıkarılmadığı için oynama şansımız olmuyor ve bu PC fanboyluğu olarak pişirilip önümüze konuyor.Benim sinirim bunaydı sizle alıp veremediğim yok haberlerinizi de sıklıkla takip ederim sitenizin düzeniyle sorunum yok okuyucuların bazı kurduğu cümleler üzerine çok gidiyorsunuz ben sadece bunu belirtmek istedim.Olay burada editör-okuyucu ilişkisi değil elbette cevap vermeniz,ilgilenmeniz güzel.Ama hem yanlış anlayıp hem de bir de iki haber boyunca üstelemek kötü bir şey.

       Yorumları beğenin beğenmeyin bu size kalmış.Ama bu,okuyucuyu ezmeyi,hor görmeyi gerektirmez.Üslubum için de tekrar özür dilerim.

 14. Uğur Yurtsever

  Bu güzel eleştiriler ve hakaretleriniz için teşekkürler. Demek ki bundan sonra size klavye başında daha çok saç baş yolduracağız. 😉 Kapımız bilgili ve gerçek oyunseverlere açık olduğu kadar, okuduğunu anlamayan düşmanca tavır takınan art niyetli insanlara da açık. Niyetimiz de kimsenin kalbini kırmak değil. Kaldı ki Valve veya bir başka oyun firmasına yapılan eleştiri (haklı veya haksız da olsa) sizi bu kadar üzüp saldırganlaştırıyorsa sorunu bu sayfalarda aramayın derim. 🙂

  Yönelttiğiniz diğer eleştirilieri de bilgisizliğinize veriyorum ve ciddiye alamıyorum. Zira ne bu işten gerçek anlamda paralar kazanıyoruz, ne de diğer sitelerdeki gibi işimize gelmeyen yorumları silme yolunu seçiyoruz. Samimi olduğumuz için komik hakaretlere uğrayacaksak, buna da bu işin meyvesi olarak bakarız. 🙂

 15. Oruç Dim

  GameGain, “PC için yoksa işe yaramaz” yerine “PC için yoksa işime yaramaz” desek? Yani daha güzel, daha derli toplu olmaz mı? Ne yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir, hem de yazan kişiyi oyun sektörü hakkında daha bilgi sahibi gösterir, yanlış mıyım? Hayır, anlıyorum, belki onu yazan arkadaş o şekilde söylemedi, belki cidden benim işime yaramaz demek istedi, o da olabilir. Ama birşeyleri düşünerek yazsak, yorum yaparken bu kadar “eli bol” yorum yapmasak, düşünsek, tartsak… Yani benim için bir sorun yok, birkaç arkadaşım “adamın yazdığı gayet anlaşılır” dedi zaten, bazıları da aynı benim gibi üslubu çok fanboyca buldu ama. Burada sorun anlam değil, üslup konusunda bir sıkıntımız var. Yoksa anladım canım o anlamda yazmadığını, ben de hala üslubu eleştiriyorum zaten. O olayı da unutmuştum, öyle aklıma geldi yazdım, yoksa tartışmayı devam ettirme hevesinde değilim, yanlış anlama.

  Şimdi, biz kesinlikle okuru hor görmüyoruz. Bazen biraz sert eleştiriyor olabiliriz ama benim amacım sadece iğnelemek, yanlış bulduğum noktaları söylemek. Yanlış anlaşılma olmasın lütfen. Elbette, kimse sizi “neden sende bu konsol yok?” diye eleştiremez, o saygısızlıktır., düşüncesizliktir. Ama “PC’de işe yaramaz” dediğiniz için herhangi bir ortamda tepki görebilirsiniz, bakmayın, bunun bir benzerini yabancı oyun forumlarında /yorum kısımlarında yazsanız üzerinize çullanırlar, sizi “troll” olarak etiketlendirip flame içinde bırakırlar. Bakın, anlam için değil, üslup yüzünden eleştirirler. Anlıyor musunuz demek istediğimi?

  Ben de okurumun biraz daha birşeyleri görmesini, biraz daha oyun sektörüne geniş açılardan bakmasını istiyorum. Bu sektörün Türkiye’de gelişmesi bizim elimizde ve bu biraz da PS3, Xbox 360 almaktan, kullanmaktan da geçiyor. Adamlar burada bir pazar olduğunu hissetseler dalmaya hazırlar zaten, bakın, God of War 3, ModNation Racers posterleri, afişleri büyük şehirlerin her yerinde. Bunları zamanla ilçelere de taşıyacağız, ama bu biraz da bizden, Türk oyunculardan geçen bir şey. Ha elbette herkes PS3, Xbox 360, Wii alabilir/alır/alsın demiyorum, zaten bu eleştirim size de değil GameGain. Ama alabilecek, imkanı olan insanlar da böyle davranıyor. Özellikle korsanı olmayan PS3 gibi bir konsolu nasıl destekliyor Sony kitlesi olduğu sürece, görüyorsunuz değil mi? Sony’den Microsoft görür gelir, Microsoft’tan EA görür, “burada da bir pazar varmış” der gelir, böyle böyle en azından yabancı sektör anlamında gelişiriz, belki bir gün bu firmaların da katkılarıyla AAA oyunlar yapacak bile imkanımız olur, kim bilir? Ama bir şey kesin: Bu “PC’de yoksa işe yaramaz” mantığıyla, üslubuyla olmaz. Biraz da eleştirdiğimiz bu aslında, daha büyük çerçeveyi görüp, göstermeye çalışıyoruz arkadaşlar. Anlamını değil, üslubumuzu da değiştirelim. Büyük değişimler ondan, şundan, senden, benden başlar. Bilinçlerimiz, düşünce şekillerimiz değişmediği sürece asla değişemez bu sektörün hali. “O yorumun üslubunun ne önemi var ki?” diye düşünürsek, küçük şeyleri değiştirmezsek, nasıl düşündüğümüzü, nasıl kelimeler kullandığımızı değiştirmezsek büyük şeyleri asla değiştiremeyiz. Asla oyun sektöründe adı anılan bir ülke olamayız, her zaman poşetler içinde, kağıtla satılan oyunlara, torrent’lere mahkum kalırız.

  Bir değişim istiyorsak, önce kendimizi değiştirmemiz gerek.

 16. darkhellious1

  ennucuz oyun oynama para olmasada evde oyun için bi pc olur çok enteresan.Garip komik ve daha nicesi…. siz herhalde konsol fiyatlarınabakmıyosunuz? ikinci el bilgisayardan bile ucuz?

Bir cevap yazın