Popüler Beş İnternet Tarayıcısını Test Ettik

Sistem Özellikleri ve Test Yöntemleri

Test sistemi:

İşletim Sistemi
Windows 7 Ultimate (64-bit)
CPU
AMD Athlon 64 X2 3800+ @ 2.0 GHz (dual core)
Anakart
Biostar NF61S-M2 TE
Bellek
4 GB DDR2 @ 800 MHz (2 x 2 GB)
Ekran Kartı
Evga Nvidia GeForce GTX 260 (896 MB GDDR3), PCI-E 1.0
Depolama
Western Digital Caviar WD400, 40GB EIDE, 7,200 RPM
Optical
Asus DVD-RW 1814-BLT-BULK-BG
Güç Kaynağı
Corsair TX750W (750W Max)

Tarayıcı Sürümleri:

Tarayıcı
Sürüm
Apple Safari
4.04
Google Chrome
4.0.249.78
Microsoft Internet Explorer
8
Mozilla FireFox
3.6
Opera
10.50

Neden Windows?

Makalelerimi takip edenler genelde Linux altında çalıştığımı bilirler. Bu testlerde Windows kullanmamın üç geçerli sebebi var. İlk olarak, bizi takip eden birçok kullanıcı Windows kullanıyor. İkinci olarak, Windows, bu üç tarayıcının da en yalın halini destekliyor ve son olarak, Opera 10.50’nin  “Dünyanın en hızlı internet tarayıcısı” olma iddiası sadece Opera’nın Windows sürümü için geçerli. (Opera, 10.50’nin Mac ve Linux’un sürümleri hala yayınlanmadı) Windows 7’yi seçtim çünkü Microsoft’un en son çıkardığı işletim sistemi. Windows 7 Ultimate Editon seçtim çünkü tüm alt lisansları kapsıyor. Ve son olarak, 64 bit sürümünü seçtim çünkü birçok okuyucumuz, muhtemelen en yeni donanımlara sahip (4+ RAM) bu durum 64 bit işletim sistemi gerektiriyor haliyle.

Ayarlar:

Windows yüklenir yüklenmez gerekli güncelleştirmeleri yaptık. Daha sonra SilverLight, Flash ve Java’yı kurduk. Eğer yazı da farklı bir şey belirtmemişsek her bir tarayıcı testi beş kez tekrarlandı.

Yöntem:

Her bir tarayıcı testini bitirdikten sonra, yeni bir teste başlamak için her defasında sistemi yeniden başlattık ve tarayıcı önbelleğini temizledik.

Editör Deneyimleri:

Tarayıcı deneyimlerimi de açıklamam gerekiyor sanırım. Birkaç aydır Chrome benim en çok kullandığım tarayıcı. Bundan önce ilk sürümü çıktığından beri Firefox kullanıyordum. İtiraf etmeyelim Internet Explorer’la tanışmam 3.0 versiyonu çıktığı zaman olmuştu, bundan önce Netscape Navigator kullanıyordum. Uzun yıllardır Internet Explorer kullanmıyorum ve dürüst olmak gerekirse, hayatımda hiçbir zaman Safari tarayıcısı kullanmadım. Opera’nın her yeni sürümü çıktığı zaman mutlaka bir göz atarım fakat Opera’yı ciddi bir şekilde ilk defa Opera 10.50 yayınlanınca kullanmaya başladım. İki haftadır Opera 10.50’yi kesintisiz bir şekilde kullanıyorum. Bestofmedia’da siteye içerik girmek için ise Firefox kullanıyoruz.

23 Yorum

 1. gundwane

  Herşeyi yazmışsınız ama internet bağlantı hızınızı yazmamışsınız..Yazsanız deneme amaçlı bizde sizin yaptıklarınızı denerdik ama nafile..Ben göremedim..Kaç mbits bağlantınız var acaba..?

  • Tahir Meylani

   Aslında buradaki amaç internet hızından bağımsız hangi tarayıcının daha hızlı olduğunu test etmek. Ne yazık ki makalede internet hızı hakkında bir bilgi yok. Dolayısıyla karşılaştırma yapmak mümkün değil.

 2. gundwane

  Bütün sistem özelliklerini yazmışsınız (ne gerek varsa dvd yada power olayına) ama en önemli bilgiyi internet bağlantı hızınızı yazmayı unutmuşsunuz..Belirtse idiniz bizde kendi sistemimizde denerdik..

 3. spooky

  IE nasıl 8 pencereden fazlasına izin vermiyor..Onuda anlamadım..Single tab da IE 8 sn demi açılıyor şimdi..Nasıl ya..5 sitenin toplam süresi mi..Ayrıca 5 tane siteyi nasıl aynı anda açabildiniz..

 4. Tahir Meylani

  Orada kastettiğimiz şey birden fazla ana sayfa idi. Böylelikle tarayıcı açıldığı zaman sekiz adet internet sitesini beraber açıyor her biri farklı sekmede.

 5. Tahir Meylani

  Evet, orada Google ana sayfası tek sekme testlerinde kullanılıyor ve Internet Explorer’ın sıfırdan açılıp tüm sayfayı yüklemesi sekiz saniye sürüyor. Son bir not: Tarayıcıların her testten önce önbelleklerinin ve geçmişlerinin silindiğini unutmayalım. Önceden ziyaret edilmiş internet siteleri çok daha hızlı açılır ikinci seferde.

 6. erhan

  testin br bölümünde 

  ie tek bu teste birinci oluyot derken 

  hemen ardından gelen testte ie nin birinci olduğu diğer bir test diyorsunuz?

  yazdıklarımıza biraz daha dikkat ve özen gösterelim.

  tamamını okumayan biri için hatalı bir bilgi olur…

 7. Tahir Meylani

  Teşekkürler, düzelteceğiz bunu. Şimdiye kadar birinci geldiği tek test yazacaktım gözden kaçmış.

  “Yahoo, Internet Explorer’ın birinci geldiği diğer bir test. Bu sefer IE’yi Chrome, Safari ve Opera izliyor. Firefox sonuncu sırada yarışı bitiriyor.”

  Aslında bu cümle düzeltiyor biraz ama yine de ilk cümle ile çelişiyor tabi ki.

 8. gouranga

  Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık.Bilgisayarları iyi olanlar için chrome en iyisi olsa da eski bilgisayarlar için az bellek kullanımıyla firefox hala iyi bir tercih.

  Ayrıca bu inceleme çeviri olmadığı halde grafikler niçin İngilizce?Thgtr nin Türkçe kullanımına özen gösterdiğini biliyorum.Acaba teknik bir gereklilik mi?

 9. Anıl

  anlamıyorum ; bu yazıyı okuduktan sonra “en hızlı ” olanları indirdim ama hiçbirinde hayat yok.belki safari ve chrome iş görür vaziyette. internet explorer hakkaten daha hızlı, daha DÜZGÜN çalışıyor. ama sizin testleriniz neyi ölçüyo anlamıyorum. beni görünenler ilgilendiriyo , oyüzden hala ie diyorum.

  • Tahir Meylani

   Bu yazı sadece tarayıcılar hakkında bir fikir edinebilmeniz için. Tarayıcı tercihinde insanlar performanstan çok kullanım rahatlığı ve keyfini göz önüne alırlar. IE’ye alışmış biri diğer tarayıcıları keyifli bulamayabilir, gayet doğal bu.

   Bu testler sırasında tarayıcıların önbellekleri temizlendiği için IE size daha hızlı gelmiş olabilir. Çünkü önceden ziyaret ettiğiniz bir site, ikinci ziyaret edişinizde çok daha hızlı açılır.

   Ayrıca güvenlik, uyumluluk, üçüncü parti yazılım desteği v.s. tarayıcıları başarısını etkileyen daha pek çok  farklı unsur var. Bu yazı sadece tarayıcıların performansına yönelikti. Genel bir değenlendirme diye düşünmemek lazım.

 10. Uğur

  Opera 1.50 duyurulduktan kısa bir süre sonra yüksek seviyeli bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Birkaç gün sonra ise 2 yeni güvenlik açığı daha ortaya çıktı. Bu durumda, tam anlamıyla test edilip, bütün güvenlik sorunları giderilmeden, varsayılan tarayıcı olarak kullanmak iyi bir fikir değil.

   

  Not: CAPTCHA kodunu okumak çok zor. ASCII den vazgeçseniz iyi olur.

 11. Selo

  Bu test kesinlikle en iyi tarayıcıyı test etmiyor, bu yanlış anlaşılmasın öncelikle.En hızlı tarayıcı Chrome ona şüphe yok ama tarayıcı gibi tarayıcı olan Opera’dır.Özellikle de “Opera Link” özelliği sayesinde bütün bookmarllarınızı istediğiniz bilgisayara indirebilmeniz çok hoş bir özellik,ayrıca sekmeler arası ön izleme,opera unite,opera turbo(yavaş bağlantılar içindir,resimleri sıkıştırarak sayfaların daha hızlı açılmasını sağlar) ve speed dial gibi gibi özellikleriyle bence Opera en iyi browser.Hız olarak da testlerde görüldüğü gibi hiç de yavaş değil.

 12. çağrı dinçer

  inceleme hiç de kapsamlı yapılmamış sadece sentetik program testleriyle bir browserın iyi veya kötü olduğuna karar verilemez. ki en önemli kriterlerden biri olan işlemci yükü kullanımı hiç göz önüne alınmamış, bu laptoplarda pil süresini önemli ölçüde etkileyen bir unsur. firefoxun eklentileri ve operanın dahili özelliklerini, chrome un sadeliğini göz önünde bulundurmak gerekiyor

 13. Enes

  Internet Explorer her ne kadar testlerden kötü sonuçlar almış olsa da bu kadar yavaş olduğunu düşünmüyorum.

  Ayrıca Firefox bellek testinden birinci olmuş fakat benim için öyle değil. Web sayfası geliştiren biri olarak 2-3 adet eklentiyle beraber 3 saatlik kullanım sonucunda Firefox 1,5GB ram kullanarak makinemi sömürüyor. Bence testlerde cache’ler temizlenmeden uzun süreli kullanım da test edilmeliydi.

  • ziyaretçi

   Aynı problem bendede vardı ve sonunda dayanamayıp kaldırdım firefoxu yeniden kurdum yine aynı 3-5 gün daha öyle kullandım daha sonra formatlayıp yeniden kurdum pcyi düzeldi ayrıca bu problemle 1 yılda 2-3 defa karşılaştım hepsindede formatsız kurtulamadım java flash vs gibi eklentilerle alakalı bir problem olduğunu düşünüyorum onlarla ilgili güncellemeleri kaldırıp kurmaları v.s. gibi tarayıcıları etkileyen eklenti program kurulduğunda pc ye o zaman etkileniyor…

 14. Emrah

  Güzel bir test ancak bence arkası gelmeli yani farklı configurasyonlu makinalarda test edilseydi, kullanıcılar sistemlerinde daha iyi performans alacakları tarayıcıyı seçme konusunda bilgilendirilmiş olurdu. Muhtemelen düşük ram miktarlı bir makinada test sonuçları farklı çıkacaktır, yine daha yüksek ram miktarlı bir makinada da farklı çıkma ihtimali var. Ayrıca CPU yükleri konusunda da bir bilgi yok yani hangi tarayıcı daha cpu intensive, güçlü işlemcisi olan hangisini seçmeli vs..  gibi kullanıcının günlük hayatta direkt işine yarayacak bilgileri de görmek dileği ile.

 15. Ziyaretçi

  Her zamanki gibi Internet Explorer testlerde sonuncu, firefox’tan chrome’a geçebilirim, ama yukarıda söylendiği gibi Firefox’un işime yarayan birçok eklentisi var.

 16. Hakan

  son derece işlevsel ve kullanışlı eklentileri sayesinde çıktığı günden beri Firefox kullanıyorum. opera, chrome…hepsini zaman zaman denedim. standart bir ev kullanıcısı olarak şahsi fikrim hızdan ziyade kullanışlı olması. firefox benim için bu yönüyle hala 1 numara…

Bir cevap yazın