Popüler Beş İnternet Tarayıcısını Test Ettik

“Dünyanın en hızlı internet tarayıcısı”

Bu iddia, salı gününden beri Opera’nın internet sitesinde. Beş adet RC ve iki adet betadan sonra, Opera çalışanları nihayet Opera 10.5’in final sürümünü yayınladılar.  Özellikle yıllardır süren en hızlı tarayıcı savaşını düşünürsek, bu oldukça iddialı bir açıklama diyebiliriz. Peki, Opera en hızlı tarayıcı olabilecek mi?

iPad fırtınasında kaçırmış olabilirsiniz ama Mozilla ve Google tarayıcılarının yeni versiyonlarını çıkardılar yani en hızlı tarayıcı olma iddiasında Opera yalnız değil. Apple’in geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan oldukça abartılı iPad tanıtımları sırasında, Mozilla Firefox’un 3.5’e göre %20 daha hızlı çalışacağını iddia ettiği Firefox 3.6 versiyonunu yayınladı. Firefox’un 3.6 tarayıcısını yayınladıktan üç gün sonra da Google sessizce Chrome 4.0’ın yeni bir sürümünü çıkardı, 4.0.249.78.

Opera  Safari 4

Apple’ın da bir internet tarayıcısı olduğunu unutmayalım, aslında Apple’ın iddiası: “Dünyanın en hızlı tarayıcısını biz geliştiriyoruz” Bu sözler size garip bir şekilde tanıdık geliyor değil mi? Internet Explorer’ı da unutmayalım, birkaç yıldan sonra IE’de geçen sene yeni bir sürümünü çıkarmıştı.

McAfee ve Google gibi firmaların, hatta bazı yabancı hükümetlerin bile Microsoft’un tarayıcılarını güvenlik açısından hep görmezden geldiğine şahit olduk. Madem IE sürümleri bu kadar kötü neden herkes IE kullanıyor? Internet Explorer’ın tüm internet tarayıcıları içinde %60 paya sahip olmasını haklı çıkarabilecek bir performans artısı var mı?

Dünyanın en hızlı internet tarayıcısı (en azından bir firma çok daha hızlı bir sürüm çıkarmadan önce) hangisi bunu tespit etmek istedik ve en büyük beş internet tarayıcısını, içinde birçok performans ve zaman testlerinin de olduğu testlere daldırdık. Birinin bunu yapması gerekiyordu.

Tüm tarayıcılar

23 Yorum

 1. gundwane

  Herşeyi yazmışsınız ama internet bağlantı hızınızı yazmamışsınız..Yazsanız deneme amaçlı bizde sizin yaptıklarınızı denerdik ama nafile..Ben göremedim..Kaç mbits bağlantınız var acaba..?

  • Tahir Meylani

   Aslında buradaki amaç internet hızından bağımsız hangi tarayıcının daha hızlı olduğunu test etmek. Ne yazık ki makalede internet hızı hakkında bir bilgi yok. Dolayısıyla karşılaştırma yapmak mümkün değil.

 2. gundwane

  Bütün sistem özelliklerini yazmışsınız (ne gerek varsa dvd yada power olayına) ama en önemli bilgiyi internet bağlantı hızınızı yazmayı unutmuşsunuz..Belirtse idiniz bizde kendi sistemimizde denerdik..

 3. spooky

  IE nasıl 8 pencereden fazlasına izin vermiyor..Onuda anlamadım..Single tab da IE 8 sn demi açılıyor şimdi..Nasıl ya..5 sitenin toplam süresi mi..Ayrıca 5 tane siteyi nasıl aynı anda açabildiniz..

 4. Tahir Meylani

  Orada kastettiğimiz şey birden fazla ana sayfa idi. Böylelikle tarayıcı açıldığı zaman sekiz adet internet sitesini beraber açıyor her biri farklı sekmede.

 5. Tahir Meylani

  Evet, orada Google ana sayfası tek sekme testlerinde kullanılıyor ve Internet Explorer’ın sıfırdan açılıp tüm sayfayı yüklemesi sekiz saniye sürüyor. Son bir not: Tarayıcıların her testten önce önbelleklerinin ve geçmişlerinin silindiğini unutmayalım. Önceden ziyaret edilmiş internet siteleri çok daha hızlı açılır ikinci seferde.

 6. erhan

  testin br bölümünde 

  ie tek bu teste birinci oluyot derken 

  hemen ardından gelen testte ie nin birinci olduğu diğer bir test diyorsunuz?

  yazdıklarımıza biraz daha dikkat ve özen gösterelim.

  tamamını okumayan biri için hatalı bir bilgi olur…

 7. Tahir Meylani

  Teşekkürler, düzelteceğiz bunu. Şimdiye kadar birinci geldiği tek test yazacaktım gözden kaçmış.

  “Yahoo, Internet Explorer’ın birinci geldiği diğer bir test. Bu sefer IE’yi Chrome, Safari ve Opera izliyor. Firefox sonuncu sırada yarışı bitiriyor.”

  Aslında bu cümle düzeltiyor biraz ama yine de ilk cümle ile çelişiyor tabi ki.

 8. gouranga

  Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık.Bilgisayarları iyi olanlar için chrome en iyisi olsa da eski bilgisayarlar için az bellek kullanımıyla firefox hala iyi bir tercih.

  Ayrıca bu inceleme çeviri olmadığı halde grafikler niçin İngilizce?Thgtr nin Türkçe kullanımına özen gösterdiğini biliyorum.Acaba teknik bir gereklilik mi?

 9. Anıl

  anlamıyorum ; bu yazıyı okuduktan sonra “en hızlı ” olanları indirdim ama hiçbirinde hayat yok.belki safari ve chrome iş görür vaziyette. internet explorer hakkaten daha hızlı, daha DÜZGÜN çalışıyor. ama sizin testleriniz neyi ölçüyo anlamıyorum. beni görünenler ilgilendiriyo , oyüzden hala ie diyorum.

  • Tahir Meylani

   Bu yazı sadece tarayıcılar hakkında bir fikir edinebilmeniz için. Tarayıcı tercihinde insanlar performanstan çok kullanım rahatlığı ve keyfini göz önüne alırlar. IE’ye alışmış biri diğer tarayıcıları keyifli bulamayabilir, gayet doğal bu.

   Bu testler sırasında tarayıcıların önbellekleri temizlendiği için IE size daha hızlı gelmiş olabilir. Çünkü önceden ziyaret ettiğiniz bir site, ikinci ziyaret edişinizde çok daha hızlı açılır.

   Ayrıca güvenlik, uyumluluk, üçüncü parti yazılım desteği v.s. tarayıcıları başarısını etkileyen daha pek çok  farklı unsur var. Bu yazı sadece tarayıcıların performansına yönelikti. Genel bir değenlendirme diye düşünmemek lazım.

 10. Uğur

  Opera 1.50 duyurulduktan kısa bir süre sonra yüksek seviyeli bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Birkaç gün sonra ise 2 yeni güvenlik açığı daha ortaya çıktı. Bu durumda, tam anlamıyla test edilip, bütün güvenlik sorunları giderilmeden, varsayılan tarayıcı olarak kullanmak iyi bir fikir değil.

   

  Not: CAPTCHA kodunu okumak çok zor. ASCII den vazgeçseniz iyi olur.

 11. Selo

  Bu test kesinlikle en iyi tarayıcıyı test etmiyor, bu yanlış anlaşılmasın öncelikle.En hızlı tarayıcı Chrome ona şüphe yok ama tarayıcı gibi tarayıcı olan Opera’dır.Özellikle de “Opera Link” özelliği sayesinde bütün bookmarllarınızı istediğiniz bilgisayara indirebilmeniz çok hoş bir özellik,ayrıca sekmeler arası ön izleme,opera unite,opera turbo(yavaş bağlantılar içindir,resimleri sıkıştırarak sayfaların daha hızlı açılmasını sağlar) ve speed dial gibi gibi özellikleriyle bence Opera en iyi browser.Hız olarak da testlerde görüldüğü gibi hiç de yavaş değil.

 12. çağrı dinçer

  inceleme hiç de kapsamlı yapılmamış sadece sentetik program testleriyle bir browserın iyi veya kötü olduğuna karar verilemez. ki en önemli kriterlerden biri olan işlemci yükü kullanımı hiç göz önüne alınmamış, bu laptoplarda pil süresini önemli ölçüde etkileyen bir unsur. firefoxun eklentileri ve operanın dahili özelliklerini, chrome un sadeliğini göz önünde bulundurmak gerekiyor

 13. Enes

  Internet Explorer her ne kadar testlerden kötü sonuçlar almış olsa da bu kadar yavaş olduğunu düşünmüyorum.

  Ayrıca Firefox bellek testinden birinci olmuş fakat benim için öyle değil. Web sayfası geliştiren biri olarak 2-3 adet eklentiyle beraber 3 saatlik kullanım sonucunda Firefox 1,5GB ram kullanarak makinemi sömürüyor. Bence testlerde cache’ler temizlenmeden uzun süreli kullanım da test edilmeliydi.

  • ziyaretçi

   Aynı problem bendede vardı ve sonunda dayanamayıp kaldırdım firefoxu yeniden kurdum yine aynı 3-5 gün daha öyle kullandım daha sonra formatlayıp yeniden kurdum pcyi düzeldi ayrıca bu problemle 1 yılda 2-3 defa karşılaştım hepsindede formatsız kurtulamadım java flash vs gibi eklentilerle alakalı bir problem olduğunu düşünüyorum onlarla ilgili güncellemeleri kaldırıp kurmaları v.s. gibi tarayıcıları etkileyen eklenti program kurulduğunda pc ye o zaman etkileniyor…

 14. Emrah

  Güzel bir test ancak bence arkası gelmeli yani farklı configurasyonlu makinalarda test edilseydi, kullanıcılar sistemlerinde daha iyi performans alacakları tarayıcıyı seçme konusunda bilgilendirilmiş olurdu. Muhtemelen düşük ram miktarlı bir makinada test sonuçları farklı çıkacaktır, yine daha yüksek ram miktarlı bir makinada da farklı çıkma ihtimali var. Ayrıca CPU yükleri konusunda da bir bilgi yok yani hangi tarayıcı daha cpu intensive, güçlü işlemcisi olan hangisini seçmeli vs..  gibi kullanıcının günlük hayatta direkt işine yarayacak bilgileri de görmek dileği ile.

 15. Ziyaretçi

  Her zamanki gibi Internet Explorer testlerde sonuncu, firefox’tan chrome’a geçebilirim, ama yukarıda söylendiği gibi Firefox’un işime yarayan birçok eklentisi var.

 16. Hakan

  son derece işlevsel ve kullanışlı eklentileri sayesinde çıktığı günden beri Firefox kullanıyorum. opera, chrome…hepsini zaman zaman denedim. standart bir ev kullanıcısı olarak şahsi fikrim hızdan ziyade kullanışlı olması. firefox benim için bu yönüyle hala 1 numara…

Bir cevap yazın