PopCap Microsoft’un 5 Milyon Dolarlık Teklifini Geri Çevirmiş

Plants vs. Zombies ve Peggle gibi oyunlarıyla tanıdığımız PopCap, Microsoft’un 2002 yılında yaptığı 5 milyon Dolarlık satın alma teklifini reddettiğini açıkladı.

Geliştirdikleri basit ama eğlenceli platform oyunları ile tanıdığımız PopCap, geçmişte kendilerine yapılan satın alma tekliflerinin hikayesini develop.net ile paylaşmış bize de size aktarmak düşüyor.

PopCap’a ilk teklifi 2002 yılında 5 milyon Dolarla Microsoft yapmış. Ama PopCap, o zaman kasamızda 4 Milyon Dolar nakit vardı ve bu teklif bize pek cazip gelmedi diyor.

Daha sonra 2004 yılında başka bir şirket PopCap’a 100 milyon Dolarlık cazip bir teklif sunmuş ama çeşitli nedenlerden dolayı bu antlaşma da gerçekleşmemiş.

Plants vs. Zombies oyunun başarısından sonra ise PopCap’ın üzerindeki satın alma baskısı tamamen kalkmış gözüküyor. PopCap’ın açıklamasına göre, artık üzerlerinde bir baskı hissetmiyorlar ve maddi açıdan gayet iyi durumdalar ama yine de bu, kesin olarak ileri de böyle bir antlaşmanın olmayacağı anlamına gelmemeli. Yine de PopCap, bağımsız bir stüdyo olarak hayatına devam etmek istiyor.

Umarız, PopCap yoluna bağımsız olarak devam eder ve kaliteli işlerine yenilerini ekler. Zira bağımsız olmasalar da bazı oyun stüdyoları satın alındıktan sonra ruhlarını kaybediyorlar ve istemedikleri şeyler yapmaya zorlanıyorlar (bakınız: Mafia’ı geliştiren Illusion Softworks). Ne demişler “beni satın alabilirsin ama ruhumu asla” :D.

Plant vs. Zombies

Plant vs. Zombies PopCap'ın şimdiye kadar en çok satan oyunu oldu ve stüdyoyu maddi açıdan bir hayli rahatlattı.

1 Yorum

Bir cevap yazın