PMA 2008: Bölüm 1 – Yazıcılar

Bu yazı PMA 2008 (Photo Marketing Association) fuarında görmüş olduğumuz tüm yeniliklere ve yeni ürünlere ilişkin bilgilerimizi sizlerle paylaşacağımız üç bölümden ilki. Bu ilk bölümde yazıcılara, diğer iki makalede ise basit sayısal ve SLR fotoğraf makinelere odaklanacağız.

Yazıcılar her zaman bir ev bilgisayarının en gerekli donatılarından birisi olmuştur ancak yıllar geçtikçe görevleri giderek değişti. Yazıcıların ilk defa ev kullanıcıları tarafından satın alınabilir hale getirildiği 1980’li yıllara şöyle bir bakarsanız, o zamanlar sadece şu iki seçeneğe sahip olduğunuzu hatırlayabilirsiniz: nokta vuruşlu (dot matrix) ve şeritli (daisy wheel) yazıcılar.

Nokta vuruşlu yazıcılar, şeritlilerden çok daha hızlı ve sessizdiler ve hatta düşük çözünürlüklü resimler de basabiliyorlardı. Şeritli yazıcılar (papatya çarklı yazıcılar olarak da bilinir) ise grafik basamadıkları gibi, ancak parmaklarını çabuk kullanan bir daktilocu kadar hızlı yazabiliyorlardı ve üstüne üstlük bir daktilocunun düğmeler basarken çıkarttığı o kulak tırmalayıcı sesin benzerini çıkarmaktaydılar. Yine de şeritli yazıcıların çıktıları iş yerleri için yeterli kaliteyi sağlıyordu. Her yazı biçimi (font) ayrı papatya çarkıyla basılabiliyordu. O yüzden bir sayfada birden fazla karakter biçimi kullanılacağı zaman papatya çarklarının sürekli olarak değiştirilmesi gerekiyordu. Elbette ev kullanıcıları için sadece siyah mürekkep satılıyordu.

1980'lerin şeritli yazıcılarında kullanılan bir papatya çarkı. Resim Wikipedia'dan alıntıdır.

1980’lerin şeritli yazıcılarında kullanılan bir papatya çarkı. Resim Wikipedia’dan alıntıdır.

İşte bu sözettiklerimizden yirmi senede yazıcı endüstrisinin nereden nereye gelmiş olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Oysa gelecekte çıkacak ürünler de bizleri bir o kadar şaşırtacak türden.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın