Playstation Vita, PSP Gibi Oyun Kıtlığı Çekmeyecek

Sony Worldwide Studios Başkanı Scott Rohde’dan, Playstation Vita hakkında umut verici sözler…

PSP, 2005 yılında raflarda boy gösterdiği dönem, kendisinden önce Gameboy ve türevlerinden başka bir şey görmemiş olan bir nesli şaşkınlığa uğratmış, ağızlarının suyunu akıtmıştı. Ondan sonraki bir-iki sene PSP için oldukça iyi geçti. Ta ki…

Ta ki yapımcılar PSP’ye destek vermeyi bırakana dek.

Peki yapımcıların desteklerini kesmelerinin arkasındaki sebep neydi? Elbette Sony’nin el aletine olan ilgisizliği, “nasıl olsa bir şekilde satıyor” diyerek, yazılıma yönelmek yerine, 5000 tane farklı model çıkarması (aletin ana medya diski olan UMD formatını desteklemeyen, tasarım harikası PSP Go da bunlara dahil)… Eğer zorlarsanız korsan da diyebilirsiniz ancak bana kalırsa bir el aletinde korsanın çok olması, insanların o aletin oyunlarına değer vermediğinin, oyunların vasat olduğunun bir göstergesi. PSP’nin oyunları da gayet vasattı bildiğiniz üzere.

Sony Worldwide Studios Başkanı Scott Rohde’un söylediklerine bakılırsa Playstation Vita, PSP gibi oyun kıtlığı çekmeyecek.

PSP’de çok fazla büyük oyun (killer titles) kıtlığı vardı. Zaman zaman oldukça uzun periyotlar boyunca PSP’ye oyun çıkmadı ve biz de bunun farkındaydık. Ancak Playstation Vita için uzun dönem planlarımız var, şu anda yapım veya proje aşamasında olan bir çok oyun var.

Rohde, Sony’nin PSP’ye pek ilgi göster(e)mediğini de itiraf ediyor.

PSP’nin özel olan yanı ilk defa Sony’nin bir firma olarak iki platformu birden idare etmeye çalışmasıydı. Doğal olarak çıkış döneminde -ve sonrasında- işler biraz sarpa sardı. Yine de PSP işini iyi kotardığımızı düşünüyorum. Güzel oyunlar çıkardık.

Rohde, Gamasutra‘ya verdiği röportajın sonunda Playstation Vita’nın- PSP gibi plansız programsız ortaya çıkmadığını da belirtiyor.

Bu sefer, Vita’nın yazılımsal gelişim sürecini ve Vita’ya nasıl geçiş yapacağımızı üç sene önceden planladık.

Playstation Vita, her şeyiyle mükemmel oyun aleti bana kalırsa: Tamamen fonksiyonel, çift analog çubuk bulunduran bir gamepad, arkada ve önde dokunmatik ekranlar, internete 3G ile girip her ortamda çokluoyunculu oyunlara katılabilme özelliği… Ancak Sony’nin her mükemmel şeyi mahvedebilme özelliğini göz önüne alınca… Neyse, biz pozitif bakmaya devam edelim.

Playstation Vita, Türkiye’de yarın piyasaya çıkıyor.  Sadece Wi-Fi bulunan modelin fiyatı 799 TL, Wi-Fi ve 3G bulunan modelin fiyatı ise 959 TL olacak.

1 Yorum

  1. mustafa

    3G olana Vodafone hat gerekecek sanırım. Kesin bir bilginiz var mı bu konuda? Ayrıca güzel alet ama fiyatı biraz yüksek geldi bana. Oyunları da ateş pahası olur kesin. PSP gibi mod yapılamayacağını da düşünürsek Türkiye’de çok tutmaz gibi geliyor.

Bir cevap yazın