Playstation Vita İnceleme

Donanım

Arkadaşlar, Playstation Vita gerçekten oldukça güçlü bir alet. Dört çekirdekli ARM Cortex A9 MPCore işlemci (iPhone 4S’de aynı işlemcinin iki çekirdekli versiyonu var) ve dört çekirdekli PowerVR SGXMP4 grafik işlemci (yine iPhone 4S’de aynı grafik işlemcinin iki çekirdekli versiyonu bulunuyor, yeni çıkacak olan iPad 3’te ise aynı grafik işlemci kullanılacak) içeren bir aletten bahsediyoruz. Vita’nın en büyük çıkış oyunu Uncharted: Golden Abyss, o vasatın çok üzerinde, neredeyse PS3’e yakın grafiklere sahip oyun muhtemelen Vita’nın gücünün 3’te 1’ini, hatta belki 5’te 1’ini kullanıyor.

Ancak Playstation Vita’yı oyuncular için bu kadar özel yapan bunlar değil, benzer özelliklere sahip, oyun oynatabilen aletler piyasada var ne de olsa. Playstation Vita’yı bu derece özel yapan şeyler, şunlar…

Çift Analoga Sahip Tuş Takımı

Oh be, PSP’de FPS ya da TPS oyunları oynarken yüz tuşlarıyla boğuşmaktan anamız ağlamıştı, doğru değil mi? Sony oyuncuların gönderdiği mesajı almış olacak ki Playstation Vita’da bir adet sol analog çubuk mevcut. Ancak bu sol analog çubuk beklediğim kadar hassas çıkmadı ne yazık ki. Elbette Xbox 360’ın ve PS3’ün aşırı hassas analog çubuklarına alıştıktan sonra analog çubuk konusunda herkes gibi biraz şımarmamın da bunda bir payı olabilir ancak çubuğa alışmanız biraz zaman alıyor. Boyutundan dolayı normal analog çubuklardan daha yavaş hareket ettirmeniz gerekiyor ve dediğim gibi pek hassas değil. Alıştıktan sonra pek bir sorun çıkmadı gerçi ancak Vita’dan sonra PS3 ya da Xbox 360 oynayıp daha sonra tekrar Vita’ya geçince aynı alışma süresini tekrar yaşayacağız muhtemelen. Gerçi bunların hiç bir önemi yok, sol analog çubuğun hastasıyız.

Diğer tuşlar ise PSP’ye göre çok daha rahat ve sağlam geldi bana. Çok çok büyük bir fark yok ama daha şık duruyorlar ve basınca aldığınız his PSP’ye göre daha güzel, PSP’den çok Dualshock’a yakın diyebilirim. Bunların dışında tuş takımı ile ilgili söylenecek pek fazla bir şey yok, keşke sol analog tuş biraz daha hassas olsaymış. Tamam, şımarıklık yapıyorum, sustum.

 

5 İnç Dokunmatik OLED Ekran

Evet, Playstation Vita’nın 5 inçlik 960×544 çözünürlüğünde devasa bir dokunmatik AMOLED ekranı var. Renkler inanılmaz derecede canlı ve dinamik görünüyor bu ekranda. Her ne kadar iPhone’un Retina Display’i kadar net olmasa da (ki iPhone’nun ekranının boyutundan dolayı Vita’yla karşılaştırmak bayağı bir haksızlık olur) bakması inanılmaz derecede doyurucu. Hatta el aletleri arasında film izlemesi en keyifli olacak alet kesinlikle Vita.

Ekranın dokunmatik hassasiyeti mükemmel ve ekran birden fazla dokunuşu destekliyor (multi-touch). Gerçi artık neredeyse her aletin dokunmatik hassasiyeti mükemmele yakın, Sony’nin tek yaptığı zaten var olan ve iyi çalışan bir teknolojiyi düzgün bir şekilde alete eklemek olmuş.

 

Arka Touchpad

Playstation Vita’nın arkasında şimdiye kadar hiçbir portatif alette görmediğimiz farklı bir şey bulunuyor: Touchpad. Evet, Sony’ye hem dokunmatik ekran, hem de tuş takımı yetmemiş olacak ki arkaya bir de touchpad eklemişler. Bana kalırsa inanılmaz derecede zekice bir buluş ve oyunlardaki kontrol imkanlarını on katına çıkarıyor.

Aynı zamanda gördüğüm kadarıyla inanılmaz derecede hassas bir touchpad bu. Bir çok amaç için kullanılabilir, oldukça şık görünen ve akıllıca tasarlanmış bir kontrol aleti.

Ön ve Arka Kameralar

Playstation Vita’nın önünde ve arkasında 0.3 megapiksellik, VGA (640×480) çözünürlüğü destekleyen iki kamera bulunuyor. Sony’nin neden bu kadar düşük çözünürlüklü kameralar tercih ettiğini anlamak zor değil, hem masraflardan kısmak, hem de oyunların kamerayı aktif bir şekilde kullanabilmesi için böyle bir tercih yapmışlar. Bana kalırsa yeterli, böylece Vita yanınızdayken telefonunuzun şarjı biterse düşük çözünürlüklü de olsa fotoğraf çekebileceğiniz bir makineniz daha oluyor.

 

Batarya

Playstation Vita düşünebileceğiniz tüm portatif aletlerin kullanılan standart bir lityum pil kullanıyor. Pil ömrü de yaklaşık 3-5 saat sürüyor. Günümüzün pil teknolojisi ile ancak bu kadar olur zaten, fazlasını beklemek biraz fanteziye kaçıyor. iPhone’un ya da Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların daha uzun pil ömrü varmış gibi görünebilir ancak ne yazık ki bu yanlış bir önerme.  Görsel olarak Vita oyunlarının kalitesinde olan Infinity Blade, Modern Combat 3 gibi oyunlar pil ömrünü 2,5 saate iniyor. PSPGo dışındaki tüm PSP modellerinin aksine Vita’nın pili aletin içi açılmadan çıkarılamıyor.

 

Portlar

Playstation Vita’da bir adet oyun kartı slotu, bir adet aksesuarlar ve başka amaçlar için kullanılan özel slot, bir adet kulaklık/mikrofon girişi, bir adet hafıza kartı girişi, bir adet güç girişi ve eğer 3G’li modeli aldıysanız bir adet SIM kartı girişi (Captain Obvious) bulunuyor.  Bu girişlerden sadece aletin altında bulunan kulaklık/mikrofon girişinin yerini pek beğenmedim, pozisyonu pek konvansiyonel değil. Bunun dışında portlarla ilgili hiç bir problemim olmadı.

 

Özellikler dışında eklemek istediğim son bir şey daha var. PS Vita’da sık sık bir hataya şahit oldum. Zaman zaman şarjın ardından aletin güç kablosunu çıkartıp açmaya çalıştığımda açılmamakta ısrar etti, bir kaç kere de uyku modundan çıkamadı. Zaten aleti tamamen kapattığınızda tekrar açmak için tam beş saniye boyunca tuşa basılı tutmak durumunda kalıyorsunuz (ki bu vakit başlı başına oldukça uzun bir vakit), bir de bunun üzerine alet açılmayınca kafayı yiyorsunuz. Acilen düzeltilmesi gereken bir problem bana kalırsa.

4 Yorum

  1. Sabertooth

    Şu sinema salonlarında (belki tv lerde de vardır da ben denk gelmemişimdir) dönen vita reklamı çok hoşuma gidiyor. Özellik olarak oldukça ıvırı zıvırı bol bir alet yapmış sony.

  2. edge

    Tvde reklamını görmedim ama bence god of war 3 gibi vermeleri lazımdı. millet iphone alana kadar vita alsın valla ama sony’nin ucuza oyun çıkarması lazım. unhcarted resistance killzone nereye kadar.

  3. ananzaaaaaaaaaaaa

    guzel bi alet zaman gecirmek icin ii bence. Fakat paraysını biraz fazla abartmıslar bu konsollar bole giderse gelcektekiler 20 milyara kadar cıkar aga bune bole 799 TL satıo kazık

Bir cevap yazın