Playstation Vita İnceleme

Playstation Portable 2005 yılında piyasaya çıktığında oldukça büyük yankı uyandırmıştı. Tek rakibi Nintendo DS’ti ve o da çoğunluk tarafından “Gameboy’un dokunmatik ekranlısı” olarak görülüyor (kesinlikle aşağılamıyorum, insanların o dönemki düşüncesini belirtiyorum sadece, yoksa ben severim DS’i), PSP ile farklı kulvarlarda değerlendiriliyordu. PSP özellikle görsel anlamda hiç bir portatif alete benzemiyor, Playstation 2’ye yakın grafikler sunarak aleti eline alanları şaşırtıyordu. Çıktığı dönem herkes Playstation Portable’ı “potansiyeli çok yüksek bir alet” olarak tanımlamıştı.

Daha sonra ne mi oldu? Sony oldu. Sony, “ben bu aleti nasıl olsa her koşulda satarım” diyerek hiç ilgi göstermedi, sadece kendine gelen projeleri değerlendirdi, aletin kütüphanesi de kendine özel oyunlarla dolması gerekirken Playstation 2 oyunlarının portlarıyla doldu. Dolayısıyla vaktin yüzde 70’inde rafta toz toplayan bir alet haline geldi PSP. Elbette güzel oyunlar da çıktı alet için (Syphon Filter, God of War serileri) ancak firmalar satışlardan pek tatmin olmadılar (bunun sebebi çoğu kişinin düşündüğünün aksine korsan değil, platformun oyuncular arasında yeterince popüler olmamasıydı, diğer bir deyişle insanlar aleti kullanmadıkları bir-iki senenin ardından PSP’lerini sattılar). Sony bunun üzerine “donanımda bir problem olmalı, donanımı değiştirelim” diyerek sekiz yüz tane ayrı PSP modeli çıkarttı (dünyanın en büyük başarısızlığı olan UMD’siz PSP modeli PSPGo da bunların içindeydi). Elbette bütün bunları yaparken yazılımla zerre ilgilenmediler, asıl sorunun oyunlardan kaynaklandığını anlayamadılar. PSP’nin ömrünün sonlarına doğru God of War serisinden iki tane çok kaliteli yapım çıktı ama ne yazık ki artık her şey için çok geçti (aletin ilk piyasaya çıktığı dönem çıkması gereken oyunlar aletin ömrünün sonunda çıktı anlayacağınız). Sonuç olarak PSP,  sahip olunan vaktin yüzde doksanında tozlanan bir alet olarak ömrünü tamamladı.

Playstation Vita’yı ilk gördüğümde askerdeydim ve alet henüz NGP (Next Generation Portable) kod adıyla anılıyordu. Platformu ilk gördüğümde ve hakkında yazılanları okuduğumda inanamadım: İki analog kol, devasa bir dokunmatik ekran,  arkada touchpad, hareket sensörü, hem arkada, hem önde kamera…  Bir oyuncunun isteyebileceği her şeyi barındırdan, portatif bir mucizeydi  NGP. Aklıma gelen ilk soru şu oldu: Acaba Sony bu aleti nasıl mahvedecek?

 

Playstation Vita Ocak ayında Japonya’da raflardaki yerini aldı ancak satışlar tahmin edildiği gibi pek iyi gitmedi. Ancak oyunla az çok ilgilenenlerin bildiği üzere Japonya buradan çok farklı bir market ve oradaki başarının buradaki başarıyla hiç bir ilgisi olmuyor genelde (örnek vermek gerekirse PSP Japonya’da çok başarılı bir alet). Zaten çıkış oyunları arasında da pek japonlara hitap eden bir oyun yoktu, Uncharted: Golden Abyss, Modnation Racers gibi daha çok batıya hitap eden oyunlarla alet piyasaya sürüldü.  Ben Avrupa çıkışı konusunda umutluydum ama işte, iPhone, Android gibi aletlerin oyun konusunda revaçta olduğu bir piyasada insanların bu aletin ne işe yaradığını anlayacağı, araştıracağı konularında şüphelerim vardı (evet, Sony pek reklam yapmıyor ne yazık ki).

Ne yazık ki Vita’nın Avrupa çıkışı da pek şaşaalı geçmedi. Şu ana kadar toplamda satılan PS Vita sayısı 1.2 milyon, oyun sayısı ise 2 milyon civarında. Dediğim gibi insanların çoğunun Playstation Vita’nın ne olduğu, özellikleri konusunda hiç bir fikri yok. Anladığım kadarıyla Sony yine o kendine has pazarlama yöntemiyle, yani “saldım çayıra mevlam kayıra” metoduyla pazarlayacak Playstation Vita’yı. Ne diyebilirim ki, bu kalitede bir alet için gerçekten üzücü bir durum.

Bu incelemeyi iki kısım halinde yapacağız. İlk kısım olan donanımda aletin her bir bileşenini teker teker inceleyeceğiz. İkinci kısımda, yani yazılımda ise çıkış oyunlarına ve aletle birlikte gelen yazılımlara göz atacağız. Bakalım Playstation Vita’nın “mükemmel oyun aleti olduğu” konusunda haklı mıymışım?

4 Yorum

  1. Sabertooth

    Şu sinema salonlarında (belki tv lerde de vardır da ben denk gelmemişimdir) dönen vita reklamı çok hoşuma gidiyor. Özellik olarak oldukça ıvırı zıvırı bol bir alet yapmış sony.

  2. edge

    Tvde reklamını görmedim ama bence god of war 3 gibi vermeleri lazımdı. millet iphone alana kadar vita alsın valla ama sony’nin ucuza oyun çıkarması lazım. unhcarted resistance killzone nereye kadar.

  3. ananzaaaaaaaaaaaa

    guzel bi alet zaman gecirmek icin ii bence. Fakat paraysını biraz fazla abartmıslar bu konsollar bole giderse gelcektekiler 20 milyara kadar cıkar aga bune bole 799 TL satıo kazık

Bir cevap yazın